• یکشبنه 1394/02/06 - تعداد بازدید 10 مرتبه
  امید: سلاااااااام؛ می گم اگه یه راننده به پلیس بگه: "باور کن تا حالا من یواشکی بارها با سرعت 180 تا هم رفتم و هیچ اتفاقی نیفتاده. بذارین من راحت ب
 • شنبه 1394/02/05 - تعداد بازدید 24 مرتبه
  امید: سلااااام؛ می دونین الان تو ذهنم داره چی می گذره؟ اینکه شماها خیلی خوبین. خیییییلی!... دلیل دارم براش. فکر نکنین رو هوا دارم حرف می زنم. دلی
 • چهارشنبه 1394/02/02 - تعداد بازدید 38 مرتبه
  امید: سلاااااام؛ می گم حواستون که هست؟ حواستون به اینکه از بحثا برداشت اشتباه نکنین! آخه ممکنه از اونور بوم بیفتیم. آخه می شناسم کسانی رو که ب
 • سه شنبه 1394/02/01 - تعداد بازدید 49 مرتبه
  امید: سلاااااااام؛ امروز یکی از همکارا بهم گفت: "باورم نمی شه! فردا چهلم مادر آقای رزاقه. چه زود گذشت! مگه می شه؟ انگار، دیروز بود!" انگشت به دهن
 • دوشنبه 1394/01/31 - تعداد بازدید 40 مرتبه
  امید: سلاااااام؛ راستش یه لقمه غذا رو اگه دوبار بجوی، می شه غورتش داد؛ ولی فرقش با لقمه ای که خوب جویده بشه از زمین تا آسمونه. باور نداری مجله
 • یکشنبه 1394/01/30 - تعداد بازدید 55 مرتبه
  امید: سلاااااام؛........... راستش صبح تا حالا دارم فکر می کنم که بحثو چه جوری شروع کنم؛ یعنی منظورم اینه که از کجا شروع کنم. یه دفعه یاد حرف یکی از د
مشاهده آرشیو کامل مطالب
کمی طاقت داشته باشید...
مشاهده تالارهای اعضا

  • حضور امید، حسین تکلو و خانم عوض زاده در برنامه اردیبهشت
  • 19 اسفند 1392
  • حضور امید، حسین تکلو و خانم عوض زاده در برنامه اردیبهشت
  • 12 اسفند 1392
  • همایش هم اندیشان دزفول ، اهواز ، اندیمشک ، شوشتر - در دزفول
  • 24 بهمن 1392
  • همایش هم اندیشان تهرانی - قرچک ورامین
  • 8 آذر 1392
  • همایش اندیشه سبز - مشهد مقدس
  • 9 آبان 1392
  • هم اندیشان در همایش بزرگداشت حافظ
  • 19 مهر 1392
  • چهارمین میزبان هم اندیشان در صداوسیما : برنامه پنجشنبه اردیبهشت
  • 18 مهر 1392
  • سومین حضور امید در تلویزیون - برنامه اردیبهشت
  • 8 مهر 1392
  • همایش هم اندیشان مشهد مقدس
  • 27 شهریور 1392
  • اولین همایش طرح همیاری بانوان هم اندیش
  • 26 مرداد 1392
  • حضور امید در برنامه طلوع
  • 1391
  • اولین تصویر گرفته شده از پیام
  • نمایشگاه کتاب تهران
  • فعالیت های شخصی و ابراز علاقه هم اندیشان
  • نمایشگاه کتاب 1392
  • نمایشگاه کتاب تهران
  • اردیبهشت 1392
  • همایش یزد هم اندیشان
  • اسفند 1391
  • اولین همایش هم اندیشان تهرانی
  • 22 مهر 1391

« در حال حاضر باشگاه هم اندیشان فعالیتی ندارد. ادامه بحث ها در وبلاگ جناب بیدگلیان جریان دارد »


اگر در این سایت عضو می شوید ، حتما شهر خود را نیز وارد کنید.
پس از عضویت در این سایت می توانید در بخش انجمن های تخصصی به فعالیت پرداخته و با دیگر هم اندیشان بحث و گفتگو داشته باشید.

»آرشیو پیامکهای باشگاه

»آلبوم عکس خاطرات

»آلبوم فیلم

»درباره هم اندیشان

»مرجع شماره های کاربردی


هم اندیشان یکشنبه 4 اسفند 1392

مجموعاً 0 امتیاز از 5 توسط 0 نفر
| نظرات داده شده (0) | مربوط به موضوع: 1392 ، راه های شناخت همسر مناسب ،

هم اندیشان یکشنبه 4 اسفند 1392

سلام؛ قبل از ازدواج چند تا از معیاراى مهمم این بود: همسرم حتما سربازى رفته باشه. درس و دانشگاهش تموم شده باشه. از من بزرگتر باشه. کارى با درآمد بالا داشته باشه. تک پسر نباشه که مادرش بهش وابسته باشه. خونه ام از مادرشوهرم دور باشه!! اما ٤ سال پیش وقتى کسى که الان باهاش همنفسم اومد خواستگاریم. تمام این معیارام...! با یه دانشجو که به خاطر خواهر مریضش از سربازى معاف شده بود، تک پسرى که با من هم سن بود، یه شغل پاره وقت با درآمد ماهى ٦٠ هزار تومن داشت و خانواده اش خیلى بهش وابسته بودن ازدواج کردم و الان طبقه پایین خونه پدرش زندگى می کنیم! الانم خوشبخت ترین زن دنیام؛ فقط تو جلساتى که با هم صحبت می کنید صادق باشید، خوب راجع به طرف مقابل تحقیق کنید و عاقلانه رفتار کنید.

(فاطمه از شاهین شهر)

امید: سلاااام به همگی؛ اگه گفتین چرا بحث امروز رو با پیامک فاطمه خانوم شروع کردم؟... راستش! دلیلش اینه که می خوام بگم تو ازدواج، باید با ملاک و معیارهای درست، به خوبی آشنا باشیم و موقع تصمیم گیری، بهشون توجه کنیم؛ ولی دلیلی هم نداره که یه خط کش جلومون بذاریم و همه چیز رو اندازه گیری کنیم که اگه ذره ای با اون معیارها جور نبود... چون تو ازدواج، عوامل مختلفی تاثیر گذاره. مثلا همین اختلاف سنی. معمولا می گن....

******

سلام به امید و پیام و هم اندیشان عزیز؛ استادمون می گفت: دخترا در 9 سالگی و پسرا در 15 سالگی به بلوغ می رسن و اختلاف این دو 6 سال، پس بهتره دختر و پسر برای ازدواج 6 سال اختلاف داشته باشن. جایی هم خوندم بهترین سن ازدواج برای خانم ها 18 تا 24 سالگی و برای آقایون 24 تا 28 سالگی و اختلاف سنی برای ازدواج از 2 تا 6 سال.

(محمد، 72، دانشجوی برق قدرت از ساوه)

امید: آره! معمولا این چیزا رو می گن. تا حالا با برخی از دلایلش هم آشنا شدین. یه دلیل مهمش اینه که انسان در دوره های سنی مختلف، شرایط روحی، شخصیتی، جسمی، فیزیولوژیکی، فکری و... متفاوتی رو تجربه می کنه. اگه دو نفر، سن و سالشون تفاوت زیادی داشته باشه ممکنه عالمشون با همدیگه فرق کنه و نتونن همدیگه رو درک کنن. اینم یه نمونه....

******

سلام امید؛ از استادم شنیدم اختلاف سنی باید بین 3 تا 7 سال باشه تا حداقل حرف همدیگه رو بفهمن. همسر من 10 سال ازم بزرگتره، اصلا درکم نمی کنه و بالعکس. رفتارامون، حرفامون، اخلاقیاتمون اصلا بهم نمی خوره. دوستان! اختلاف سنی خیلی خیلی مهمه.

(بهاره ام دهه هفتاد از جورقان همدان)

امید: ولی از طرفی هم می بینیم نمونه هایی هستن که با وجود تفاوت سنی زیاد... اصلا بذارین بازم نمونه هاش رو بیارم...

******

سلاااام بر کشتى نشینان هم اندیش؛ جونم براتون بگه من سطح سوادم از همسرم بیشتره. نزدیک به نه سالم ازم بزرگتره؛ ولى هیچ کدوم از اینا برام مهم نبود. به قول داداش امید چیزاى دیگه اى داشت که اصلااااا شب خواستگارى به فکرم خطور نکرد. ازش بپرسم تحصیلاتش چیه؟ از نظر مالى و سایر چیزاى دیگه هم خدا رو شکر خوب بود فقط مونده بود یه جواب بعله که اونم تو محضر من با صداى بلند گفتم بعللللله که مامانم گفت: چرا از بزرگترا اجازه نگرفتى؟ چیه خب هول شدم دیگه! خدا رو شکر الآن نزدیک به 5 ساله ازدواج کردیم و هیچ مشکلى نداریم. خبر خوشم تو راهه.

(نیاز کیان وثوقى از تویسرکان، 26 ساله)

******

سلام به همه هم اندیشای عزیز؛ منم با نامزدم ۱۲ سال اختلاف سنی داریم. خودم دانشجوی لیسانس هستم؛ ولی نامزدم تا اول راهنمایی خونده. تو این هشت ماه هیچ مشکلی نداشتیم. اخلاقش بیسته. خواستم بگم سواد ملاک نیست اخلاق و اصالت مهمه.

(اسراء،۲۰ ساله)

******

سلام به هم اندیشان گل؛ خیلی وقته باهاتونم. قبول ندارم می گین سن دختر باید کمتر باشه. هیچ جای دنیا هیچ بایدی وجود نداره. 4 سال ازدواج کردم شوهرم 1 سال ازم کوچیکتره؛ ولی تو این چند سال، مشکلی با هم نداشتیم؛ حتی تصمیمای مهم زندگیمونو اون می گیره و من با کمال میل به تصمیمش احترام می ذارم. خیلیم همدیگه رو دوست داریم.

(محبوبه، اصفهان)

امید: نمونه ها رو دیدین؟ ولی بدونین اینا دلیلی نمی شه که بی گدار به آب بزنین! فقط خواستم بگم که خط کش هم نمی شه گذاشت؛ چون ممکنه یه نفر پیدا شه که با اختلاف سنی زیاد بتونه یکی رو درک کنه و یا یه نفر با اختلاف سنی کم نتونه. راستش! اگه حد سنی تعیین می کنن و یا می گن دختر از پسر بزرگتر نباشه برا اینه که مشکلات، تو این موارد، بیشتره؛ پس باید حواستون به همه چیز باشه و جزء یکی از اون موارد زیاد قرار نگیرین.

******

سلام؛ واقعا لذت می برم از درک هم اندیشان و اینکه بی دریغ تمام اطلاعاتشون رو که شدیدا آموزندس به اشتراک می گذارن و از شما هم تشکر می کنم که این بحث رو راه انداختید. نظر: فکر می کنم سن پسر 3 تا 7 سال از دختر بزرگتر باشه خیلی بهتره؛ اما اجبار نیست. یعنی اگر 2 نفر بعد از شناخت دقیق و با داشتن اشتراک نظر و در نظر گرفتن شرایط دیگه با این مسأله کنار اومدن می شه اختلاف سنی بیشتر یا کمتر بشه؛ اما حتمأ باید درک متقابل و عمق فکری یکسانی وجود داشته باشه که سبب سرکوب نشه که عواقب خودش رو داره و همینطوره میزان تحصیلات. البته به شرطی که اختلاف تحصیلی زیاد نباشه.

(مریم از اسلامشهر)

******

پسر گلم! یه دقیقه میای کارت دارم... پسرم خدا خیرت بده، یه دقیقه بیا... چه دختر گلی دارم من! مامان جان بیا یه دقیقه... و... (باتوجه به نزدیک شدن به روزهای پایانی سال و باتوجه به خطر جدی خونه تکونی! درصورت شنیدن هر کدام از این الفاظ توسط مادرتان، سریعا محل را ترک نموده! حتی شده از پنجره بپرین پایین و... لطفا این اخطار را جدی بگیرید! یکی جدی نگرفت، طبق آخرین آمار تا الان چهار تا فرش شسته...

(حدیث فلاحی، دختر لک)

امید: می گم این شوخی ها یه جورایی بیانگر واقعیت های جامعه هم هستنا! بعضی ها واقعا یادشون رفته که با پدر و مادرشون سر زحمت هایی که براشون کشیدن یه حساب و کتابایی دارن! اصلا اینا به کنار، یادشون رفته که خدمت به پدر و مادر، خیر دنیا و آخرت توشه.

******

خانومی می شناسم که داره دکترا می خونه؛ اما شوهرش دیپلم داره، زندگی خوبی هم دارن، چون تکلیفشون با خودشون روشنه و خانومه اهل چشم و هم چشمی نیست و زندگی خوب خودشو با ظاهر زندگی مردم مقایسه نمی کنه.

(مینا بانو)

امید: درسته! منم موارد این چنینی سراغ دارم؛ ولی همونطور که گفتی درک و ظرفیتش باید هم تو زن و هم مرد، وجود داشته باشه که معمولا کم پیش میاد.    

******

سلام؛ رفتم خواستگاری دختر همسادمون، به دلم نشسته (نشسته نه، نشسته! با فتحه بخونین) حالا دیگه جواب سلامم نمی دن. د! همینه دیگه جوونا می ترسن برن خوستگاری!

(پسر اصفهانی)

******

سلام؛ درمورد تحصیل باید به این درک برسیم که فهم، شعور و انسانیت هر کسی جدا از میزان تحصیلاتشه. کسانی هستند که با بالاترین مدارک علمی طریقه رفتار انسانی رو نمی دونن و در مقابل کسانی که بدون هیچ تحصیلاتی بسیار متشخص هستند. من لیسانس کامپیوتر دارم و همسرم دیپلمه است؛ اما با تمام وجود بهش افتخار می کنم؛ چون روح بزرگی داره.

(محبوبه از دلیجان)

امید: هم اندیشان! این چنین ظرفیت و این چنین درک و بینشی منظوره.

******

اینم مشاعره:

اگر پند خردمندان به شیرینی نیاموزی

جهان آن پند با تلخی بیاموزد تو را روزی

(الهام پورحسنی و دختر عموی گلم مهلا، بافت)

******

سلام امید؛ به نظر من تحصیلات آقا پسر باید بیشتر باشه؛ چون حتی برا یه بار هم که شده بحث تحصیلات و مدرک باعث می شه موضوع جدی بشه؛ اما درباره اختلاف سنی به نظر من خوشبختی مهمه آخه دختر عموم با همسرش 15 سال تفاوت سنی داره و خدا رو شکر زندگیشون خوبه؛ ولی در هر حال آقایون باید یه درجه از همه لحاظ بالاتر باشن.

(دختر کرد)

امید: ببینین! همونطور که گفتیم اختلاف سنی زیاد می تونه بی مشکل باشه؛ ولی این به عوامل مختلفی مربوط می شه.

******

سلام؛ به نظر من که زخمى صحبت های قبل از ازدواج هستم به دوستانم خصوصا آقایان توصیه می کنم گذشته خودتون مثل یک راز برای خودتون و خداتون باقی بمونه؛ چون اگر کسى مثل من روابط قبل از ازدواجتونا هم به حساب جوونی بگذاره اگر خدای نکرده بعدا دوباره پاتون لغزید تمام حرف های گذشته براش زنده می شه و دیگه نمی تونه ببخشدتون و مثل الان من زندگی یک جهنم واقعی می شه. برام دعا کنید.

(عذرا هستم از شهر وردنجان چهار محال)

امید: قبلا صحبت کردیم. گفتیم اگه اتفاق خاصی این وسط پیش نیومده که واقعا تاثیری رو زندگی جدیدمون داشته باشه، کاملا همه چیز رو فراموش کردیم، روابط جوری نبوده که همه خبردار شده باشن که طرف، بعدا به گوشش برسه و از طرفی، خود طرف هم صراحتا تو جلسه خواستگاری از ما نخواسته باشه که در این زمینه همه چیز رو رک و راست بگیم، می شه یه کاریش کرد.

******

سلام؛ در انتخاب همسر دنبال کسی باشیم که از نظر معنوی حداقل یه درجه از خودمون بالاتر باشه تا باعث صعود ما بشه نه سقوطمون ! من دوستی داشتم خیلی محجبه و مقید ولی الان به خاطر همسرش کلی تغییر کرده!

(مامان سید حسین)

******

سلام به هم اندیشان گل و گلاب؛ به کمک تون شدیدا نیاز دارم. من یه خواستگار دارم که 11 سال از من بزرگتره. از هر نظر عالیه. ایمان، تحصیلات، خانواده و . . . من فقط با این همه اختلاف سن مشکل دارم. می شه بگید چه جوابی بهش بدم؟ این هفته باید جوابو بهش بگم.

(از یه جای دور)

امید: فکر کنم با این صحبت هایی که شد بتونی تصمیم درستی بگیری. یه بار دیگه صحبت هایی که امروز و دیروز کردیم رو با دقت بخون!

******

به نظر من تو مسئله انتخاب همسر لازمه که سعی بشه آقا پسرا یه سر و گردن از دختر خانوما بالاتر باشن. مخصوصأ تو زمینه تحصیلات و نیز سن که از حساسیت بیشتری برخورداره. خانوما ناراحت نشیدا آخه آقایون فروتن ترند و برتری خودشون رو به رخ خانومشون نمی کشن. باور کنید که واقعیته...

(م، 26 ساله، همدان)

امید: این جور که مشخصه فکر کنم دلتون برا یه بحث جنجالی تنگ شده!

******

سلام خدمت امید خان و پیام خان؛ خوبی برار؟ چرا خودمون نیستیم و به کسی که می خوایم کنارمون باشه اجازه نمی دیم خودش باشه؟ سوال پشت تلفن مون از خانواده دختر وقتی اینه که دخترتون قبول می کنه چادری باشه؟ چی باقی می گذاریم از عقاید و باورا و شالوده ذهن اون خانم؟ وقتی می ریم خواستگاری یه خانم شاغل ازش می خوایم کار نکنه!!! چرا باور کردیم دنیا رو باید عوض کنیم تا اونی باشه که می خوایم؟ چرا همه چیزو اونجوری که هست قبول نمی کنیم یا اونی انتخاب نمی کنیم که سطح فکریش به ما نزدیکه؟ خیلی ساده می گیم اونا مهم نیست عوضش می کنم!!! چرا یاد نمی گیریم خودمون باشیم و اونی که تغییر می کنه باید ما باشیم نه دنیا!!!

(عارفه، یار قدیمی باشگاه، روانشناس، از تبریز)

******

سلام؛ خواهش می کنم درمورد اختلاف طبقاتی هم بگین. اکثر خواستگارای من وضع مالی خوب تری نسبت به خانوادم دارن. این باعث می شه همیشه با یه بهونه ای جوابم منفی باشه.

(یامورم از اردبیل)

امید: چرا منو نگاه می کنین؟ اول پیامک بنویسین: "هم کفو" منم برم به بقیه کارام برسم. حق یارتون! خدانگهدارتون! 

تعداد پیامک های دیروز: 2226

به اشتراک بگذارید...

کد امنیتی رفرش

مطالب مشابه:

 1. هم اندیشان پنجشنبه 29 اسفند 1392
 2. هم اندیشان چهارشنبه 28 اسفند 1392
 3. هم اندیشان سه شنبه 27 اسفند 1392
 4. هم اندیشان دوشنبه 26 اسفند 1392
 5. هم اندیشان یکشنبه 25 اسفند 1392
 6. هم اندیشان شنبه 24 اسفند 1392
 7. هم اندیشان پنجشنبه 22 اسفند 1392
 8. هم اندیشان چهارشنبه 21 اسفند 1392
 9. هم اندیشان سه شنبه 20 اسفند 1392