loading...

باشگاه هم اندیشان

چگونه با مشکلات کنار بیاییم؟

هم اندیشان چهارشنبه 22 مرداد ماه 1393

حسین وفا بازدید : 513 چهارشنبه 22 مرداد 1393 نظرات (0)

امید: سلااااام؛ باور کنین مثل همیشه خوشحالم که یه روز دیگه هم دور همیم. شماها چی؟... خب! بریم شکار؟ شکار نکته های امروز! 

******

سلام؛ دختر عموم با یه بچه می خواد از شوهرش جدا شه. احساس می کنم هنوزم همدیگه رو دوست دارن. نمی خوام از هم جدا شن؛ ولی نمی دونم چیکار کنم؟ به کمک هم اندیشای روانشناس و مشاور قزوینی نیاز دارم.

امید: آخه تا کسی ندونه مشکلشون چی بوده که نمی تونه کمکی بکنه؛ ولی امیدوارم مشکلشون به خاطر کم طاقتی جوونای امروزی موقع روبرو شدن با مشکلات زندگی نباشه. امیدوارم بی تجربگی و کم آگاهی که ریشه خیلی از مشکلات زندگی و طلاق ها است، نباشه.

******

سلام امید؛ به نظر من یکی از علایمی که باعث می شه با مشکلات کنار نیایم راحت طلبی و زیاده خواهی ما هستش. اگه به این باور برسیم که همه تو دنیا مشکل دارن و به این درک برسیم که مشکلات، گاهی تقصیر خودمون و گاهی امتحان الهی هستش راحت تر با مشکلات کنار میایم. البته شاید دونستن اینکه این ویژگی های خوب مثل: صبر، مقاومت، نیروی تدبیر، امید... از طریق مشکلات به دست میان سازگاریمون با مشکلات بیشتر می شه؛ پس مشکلات رو دوست داشته باشیم.

(فاطمه)

******

هم اندیشان سه شنبه 21 مرداد ماه 1393

حسین وفا بازدید : 637 سه شنبه 21 مرداد 1393 نظرات (0)

امید: سلاااام؛ ازتون یه خواهش دارم. اینکه منو ببخشید. می دونین چرا؟ چون به خاطر خودتون امروز باید زیاد حرف بزنم. وقتی حرفام رو بخونین شاید الان و شاید بعدها یه جاهایی متوجه بشین چرا گفتم به خاطر خودتون. بیشتر منظورم تو پیامک سوم امروزه.

******

سلام به دوستان گلم؛ خواهر من از بس که سرش توى گوشى هست خییییییلى کم حرف شده و داره به سوى لال شدن پیش می ره. فکر کنم تا دو سال دیگه حرف زدن یادش بره. اونقدر که سرش توى گوشیشه که یک ساله با هم بحث هم نکردیم چه برسه به دعوا. امیدوارم این طرز زندگى رو همه ترک کنن.

امید: وقتی گفتی داره به سوی لال شدن پیش می ره با تمام وجودم درکت کردم. آخه گاهی وقتا که میریم مهمونی و جوونا و نوجوونایی رو می بینم که لام تا کام حرف نمی زنن و سرشون تو گوشیشونه، با خودم می گم یعنی آخرش چی می شه؟ اینا چه نسل آدمایی می شن؟ با چه عاطفه و احساسات و خصوصیاتی؟!

******

سلام آقا امید؛ گفتید: "آگاهی، معجزه می کنه" یه موقع هایی این آگاهی حرصمو درمیاره آخه بیشتر دوستام سرشون تو این شبکه های اجتماعیه! خب منم جوگیر می شم که اینکارو بکنم ولی انگاری چیزی مانع می شه. همش آگاهی هایی که از حرفای شما و هم اندیشان پیدا کردم، میاد تو ذهنم. آقا امید میشه یه چیزی بگید که دیگه کلا وسوسه نیاد سراغم؟! اگه پیاممو ندرجی میرم اونجایی که نبایداااا!

(اعظمم همونی که عضو هلال احمره از مشهد، طلاب)

امید: خب! همینه که می گم آگاهی، معجزه می کنه. اگه می خوای معجزه بیشتری ازش ببینی باید عمق آگاهیت رو بیشتر کنی. چه جوری؟ به پیامک ها بیشتر دقت کن. لا به لای هر کدوم از این پیامک ها کلی درس و نکته است. کلی برداشت می شه ازشون کرد؛ ولی فکر نکن همه، متوجه همه ی این نکته ها می شیم. هر کسی بیشتر دقت کنه، بیشتر برداشت می کنه.

******

هم اندیشان دوشنبه 20 مرداد ماه 1393

حسین وفا بازدید : 556 دوشنبه 20 مرداد 1393 نظرات (0)

امید: سلااااام؛ د! چرا اینجوری نیگام می کنین؟ نکنه هیچی نشده منتظر نتیجه اولیه سرشماری جدید هستین؟ باشه! مثل اینکه چاره دیگه ای ندارم. نگاها خیلی سنگینه! راستش! تا این لحظه؛ یعنی ساعت یازده صبح، 2845 نفر تو سرشماری شرکت کردن که 1830 نفر مجرد؛ 514 نفر متاهل فرزند دار یعنی مادر و پدر و 501 نفر فقط متاهل هستن. سرشماری، همچنان ادامه دارد. تو آرشیو دیروز جزئیاتش هست.

******

به زندگی ساده نگاه کنیم... صبح که از خواب بیدار شد فقط 3 تار مو روی سرش مونده بود. با خودش گفت: "اوووووم! مثل اینکه امروز موهامو ببافم بهتره!" و موهاشو بافت و روز خوبی داشت! فردای اون روز که بیدار شد 2 تار مو روی سرش مونده بود. با خودش گفت: " اوووووم! امروز فرق وسط باز می کنم..." و این کار رو کرد و روز خوبی داشت. پس فردای اون روز تنها یک تار مو رو سرش بود. توی دلش گفت: "بسیار خب! امروز دم اسبی می بندم." همین کارو کرد و خیلی بهش میومد! روز بعد که بیدار شد هیچ مویی روی سرش نبود!! فریاد زد: "ایول!!!! امروز دردسر مو درست کردن ندارم!" پس یادت باشه... همه چیز به نگاه تو برمی گرده! هر کسی داره با زندگیش می جنگه، ساده زندگی کن.

(آیدا از بادرود(

******

هم اندیشان یکشنبه 19 مردادماه 1393

حسین وفا بازدید : 602 یکشنبه 19 مرداد 1393 نظرات (0)

امید: سلاااام؛ می گم چقدر خوشحالم! چون هنوز هم هستن خیلی ها که دنبال حرف حسابن! (شماها رو می گما! حواستون باشه!) هنوز هم هستن کسانی که یادشون نرفته "دنیا، مزرعه آخرته" و دنبال اینن که هر روز فکرشون و رفتارشون رو درست تر کنن. خدایا شکرت!

******

سلام همید؛ من خودم رو به وسیله هم اندیشان پیدا کردم. واقعا تو غفلت بودم ولی بیدارم کردید. ممنون.

(مریم از فارس)

******

سلام؛ شما که می گین مشکلات زیاده تا حالا شده با خودتون فکر کنین اصلا برای چی زندگی می کنین؟!! مگه بحث قبلی هم اندیشانو یادتون رفته؟! مگه خودتون نگفتین که یکی از موانع رسیدن به خدا ناامیدیه؟!! پس چرا ناامیدی وقتی امید هست. ما تو زندگیمون فقط مشکلات و اتفاقای بدو می بینیم در حالی که چیزایی هم هستن که ما رو خوشحال نگه داره و واسه آینده بهمون دلگرمی و امید بده.

(امین، گمیشان )

******

سلام هم اندیشان؛ یک ماهه تلتکستمون خرابه. امروز درست شد. خیلی خوشحالم. خیلی... راجع به موضوع بحثمون هم کتاب "چگونه مشکلات را شکلات کنید" باید مفید باشه.

(شیرین از نهاوند – دختر لر)

******

هم اندیشان شنبه 18 مرداد ماه 1393

حسین وفا بازدید : 579 شنبه 18 مرداد 1393 نظرات (0)

امید: سلااااام؛ امروز می خوام پایان سرشماری هم اندیشان رو اعلام کنم. آمادگیش رو که دارین؟ خب! 31 هزار و 356 نفر تو این یک ماه، تو سرشماری شرکت کردن که به نظر من با توجه به قطعی تلتکست تو خیلی جاها بازم آمار خوبیه؛ البته خیلی جاها هم قطع نیست، مشکل اینه که سیستم، دیجیتالی شده و باید دستگاه گیرنده دیجیتال بخرن. خلاصه جای همشون به شدددددت خالیه. خب! حالا بریم سر جزئیات آمارمون. هم اندیشانی که تو سرشماری شرکت کردن شامل 11 هزار و 503 خانوم زیر نوزده سال؛ 14 هزار و 496 خانوم نوزده تا بیست و نه سال؛ 3 هزار و 144 خانوم بالای بیست و نه سال؛ 550 آقای زیر نوزده سال؛ هزار و 199 آقای نوزده تا بیست و نه سال و بالاخره 468 آقای بالای بیست و نه سال هستن. یکی از اون بالای بیست و نه ساله هاش خودمم؛ چون اولین کسی بودم که پیامک فرستادم. به پیشنهاد خودتون حالا می خوایم یه سرشماری راه بندازیم و ببینیم تعداد مجردا و متاهل های باشگاه، چقدره. این آمارها خیلی جاها به کار می یاد؛ به ویژه وقتایی که می خوایم موضوعات رو انتخاب کنیم باید هوای اون گروه هایی که تعدادشون بیشتره رو بیشتر داشته باشیم. آخر پیامکا جزئیات سرشماری جدید رو می گم.

******

سلام؛ یه لحظه فکر کنید برای رسیدن به اهداف خودتون هیچ مشکلی سر راهتون نبود. برای چی تلاش می کردید؟ برای چی زحمت می کشیدید؟ دیگه هدفی باقی نمی موند! اصلا برای چی به دنیا می اومدیم؟ پس حالا بدونید که زندگی بدون مشکلات بزرگترین مشکل هست. پس نیمه ی پر لیوان رو هم ببینید و با اون نیمه، خودتون رو آماده ی رویارویی و مقابله با مشکلات بکنید.

(سمیرا)

******

هم اندیشان چهارشنبه 15 مرداد ماه 1393

حسین وفا بازدید : 664 چهارشنبه 15 مرداد 1393 نظرات (1)

سلام؛ به نظر من مشکلات چهار دستن: ۱- مشکلاتی که خودمون واسه خودمون درست می کنیم. ۲- مشکلاتی که دیگران برامون درست می کنن. ۳- مشکلاتی که ما واسه دیگران درست می کنیم. ۴- ... ۴- ... احساس می کنم ۴ دستن! خب چهارمیشو تو بگو امید.

(فاطمه، ۶۹ از ایوانغرب)

امید: سلام به همگی؛ می گم هر چی کار سخته می ندازین گردن من! راستش! چهارمیش مشکلاتی هستن که به خاطر امتحان شدن پیش پامون قرار می گیره. بالاخره اومدیم تو این دنیا تا پیش خدا امتحان پس بدیم. تو این امتحانا عیار ماها مشخص می شه. آره اینجوریا است! 

******

سلام؛ اینم مشاعره که بی ربط به موضوع نیست:

دلا بسوز که سوز تو کارها بکند

نیاز نیمه شبی دفع صد بلا بکند

تو با خدای خود انداز کار و دل خوش دار

که رحم اگر نکند مدعی، خدا بکند

(حدیث سادات از مشهد)

امید: خب! ظاهرا برا مشاعره شنبه باید "دال" بدین.

******

هم اندیشان سه شنبه 14 مردادماه 1393

حسین وفا بازدید : 632 سه شنبه 14 مرداد 1393 نظرات (0)

امید: سلاااام؛ می گم: بحث، خوب پیش می ره؟ من که مطمئنم بخوایم و نخوایم، نگاه هممون رو نسبت به مشکلات تغییر می ده. بهمون کمک می کنه از این به بعد بهشون یه جور دیگه نگاه کنیم.  

******

سلام؛ قانون موقعیت می گه: مشکلات مانع کار نیستند؛ بلکه معلمان هستند. در درون هر مشکلی، بذر سودآوری نهفته است. برابر یا بیشتر از خود مشکل. در راه موقعیت، مشکلات را تبدیل به پله های صعود کنید.

(رقیه از رباط کریم)

******

سلام؛ اسپووژون می گه: "بیشتر اشخاص عظمت خود را در زندگی مدیون مشکلات عظیمی هستند که با آن ها دست به گریبان بوده و بر آن ها چیره شده اند" اگه به زندگی بزرگان نگاه کنیم می بینیم دلیل شهرت و بزرگیشون پیروز شدن بر مشکلاته اونم با تدبیر و توکل. حضرت موسی تمام تلاششو برای غلبه بر مشکلاتش انجام داد و توکل کرد و در لحظه ای که واقعا کاری از دستش بر نمیومد خدا راه دریا رو براش باز کرد. برای ما هم می کنه.

(فاطمه امیدی)

******

دلاتون آفتابی!!! چه خوبه داشته ها و نداشته ها مون رو تو زندگی برا هر کسی بازگو نکنیم که آتش حسادت بعضی ها، مشکلاتی برامون به وجود میاره...

(شاهچراغی زیر دمای 43 درجه یزد، خدایا! بازم شکر)

******

هم اندیشان دوشنبه 13 مرداد ماه 1393

حسین وفا بازدید : 453 دوشنبه 13 مرداد 1393 نظرات (0)

امید: سلاااااام؛ این شما و اینم پیامک هاتون....

******

خوشبخت کسی نیست که مشکل ندارد؛ بلکه کسی است ک با مشکلاتش مشکل ندارد! سعی کنید در زندگی از لیمو، لیموناد بسازید تا طعم خوشبختی را بچشید.

(مریم، مشهد، 68)

******

مشاعره:

تا توانی در جهان همراه اهل درد باش

یا مبر نامی ز مردی یا حقیقت مرد باش

(نجمه آل بوبالد "دختر عرب" 9 ماهه عضو باشگام و عید سعید غدیر می شم 24 ساله)

امید: نه! مثل اینکه تیکه هایی که به نجمه خانوم و آقا محسن انداختین کار خودش رو کرد. آخه آقا محسن از یاسوج هم تو آخرین پیامکش یه جورایی سنش رو دقیق تر گفته. البته یه جورایی!!! توجه بنمووویید...      

******

مرضیه خانوم! می گم چی شده گیر دادی به سن من و نجمه خانوم از اهواز. نکنه می خواین برامون جشن تولد بگیرین؟ راستش! من یکسال و شش ماهه هم اندیشم نه سه سال!!! شش ماهه اول که بیست و سه بودم. کجای کاری؟!

(محسن، 24 ساله از یاسوج)

******

هم اندیشان یکشنبه 12 مرداد ماه 1393

حسین وفا بازدید : 543 یکشنبه 12 مرداد 1393 نظرات (1)

امید: سلااااام؛ می گم اینقدر قشنگ حرف می زنین که من موندم چی بگم؟ اصلا هیچی نمی گم تا شما همه چیزو بگین. خوشحال شدین؛ نه؟!

******

سلام امید؛ به نظرم این حدیث از امام علی (ع) به بحث این هفته مربوط می شه. "هر گاه از سختی و دشواری کاری ترسیدی در برابر آن سرسختی نشان بده که رامت می شود؛ و در برابر حوادث روزگار چاره اندیشی کن که بر تو آسان می شوند." من فکر می کنم زمان، مرهم خوبیه! هر مشکلی هر چند بزرگ در گذر زمان کمرنگ می شه! اما شهامت رویارویی و غلبه بر آن، آن هم در زمانی که باید؛ هنر بزرگی است که باید آن را آموخت.

(کبری)

******

استادی سر کلاس یه لیوان آب رو بالا گرفت و گفت: این لیوان چقدر وزن داره؟ هر کسی مقداری رو حدس زد. استاد گفت: اگه من چند ساعت این لیوان رو بالا نگه دارم چی می شه؟ گفتن: دستتون خسته می شه. گفت: چیزی از وزنش کم می شه؟ گفتن: نه! گفت: مشکلات هم همین طور هستند اگه تمام مدت هم بهشون فکر کنیم چیزی ازشون کم نمی شه؛ فقط ذهنمون خسته می شه.

(زینب امینی از کرمانشاه)

******

نظر: سلام امید؛ وقتی نسبت به مشکلات آگاهی داشته باشیم، می دونیم حل شدنیه یا کنار اومدنی. سریع باید حل بشه یا زمان باید حلش کنه. می دونیم باید از چه کسی کمک بخوایم. می دونیم مشکلمون از کجا شروع شده. اصلا مشکل هست یا نه؟

(درنا)

******

هم اندیشان شنبه 11 مرداد ماه 1393

حسین وفا بازدید : 543 شنبه 11 مرداد 1393 نظرات (0)

به نام او. سلام...

زندگی با همه وسعت خویش

محفل ساکت غم خوردن نیست

حاصلش تن به قضا دادن و افسردن نیست

اضطراب و هوس دیدن و نادیدن نیست

زندگی جنبش جاری شدن است

از تماشاگر آغاز حیات

تا بدانجا که خدا می داند.

هنگام برخورد با مشکلات افسرده و رنجیده خاطر نشوید. در زندگی هر کس، مشکل وجود داره. هیچ آدمی تو دنیا بدون مشکل نیست. انسان هر وقت در سخت ترین شرایط زندگی گیر کرد فقط باید امیدش به خدا باشه و به این فکر کنه و با خودش بگه: خدایا! باید چه درسی از این وقایع بگیرم؟ و سعی کنید تو اوج رنجهاتون با خودتون بگید: "پروردگارا می دونم که گره از کارم باز می کنی، تو رو شکر می گویم." ما انسان ها همیشه بهترین راه رو برای پیمودن می بینیم؛ اما فقط راهی رو می پیماییم که به اون عادت کردیم! انسان کافیه فقط یک اشتباه یا یک اتفاق رو چند بار تکرار کنه. دیگه براش یه عادت می شه. عادت کردن به ایستادگی در مقابل مشکلات، اشتباهه. چرا که انسان باید به فکر راه حل اشتباهات و مشکلات زندگی باشه. در مقابل مشکلات نباید ایستاد، باید حرکت کرد.

(حدیث فلاحی)

امید: سلااام؛ فکر کنم با این پیامک عریض و طویل، مطلب رو گرفتین؛ یعنی منظورم اینه که موضوع دستتون اومد. می دونم که مثل همیشه اگه صبر کنیم و هی نگیم این حرفا همه اش شعاریه، آخرش یه چیزی دستمون رو بگیره. درسته! خیلی از این پیامکا ممکنه ظاهرش شعاری به نظر برسه؛ ولی اگه توش عمیق شیم، می بینیم اتفاقا راه حل اصلی اونجا است. اصلا همین پیامک بعدی. یه خورده بهش عمیق شین!

******

اطلاعات کاربری
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 1613
 • کل نظرات : 1295
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 2743
 • آی پی امروز : 121
 • آی پی دیروز : 191
 • بازدید امروز : 573
 • باردید دیروز : 410
 • گوگل امروز : 12
 • گوگل دیروز : 2
 • بازدید هفته : 573
 • بازدید ماه : 6,627
 • بازدید سال : 52,428
 • بازدید کلی : 2,747,859
 • کدهای اختصاصی
  موسسه خیریه حمایت از کودکان سرطانی