loading...

باشگاه هم اندیشان

راه های جلوگیری از تنهایی و کلافگی خانم های خانه دار

هم اندیشان چهارشنبه 29 مردادماه 1393

حسین وفا بازدید : 796 چهارشنبه 29 مرداد 1393 نظرات (0)

سلام هم اندیشان؛ حقیقت اینه: خانه داری مهمترین شغل دنیاس. دلیلم دارم بر این ادعا: خانه دار کسیست که روح و روان و شخصیت من و تو رو شکل می دهد. نقش می زند و این فرد قراره جامعه ایی را بسازد و این جامعه کشوری را؛ پس این شغلی که اینقدر حیاتی و تأثیر گذار هست، چرا اینقدر مظلوم واقع شده؟ چرا با دیده حقارت نگاه می شود؟ چراااا؟ سرنوشت یک سرزمین یک کشور در دستان یک خانه دار آگاه شکل خواهد گرفت. او همان مادر است. پرورش دهنده نسل ها. کسانی که فکر می کنن شاغل بودن مهم تره سخت در اشتباهند. دنیای امروز غرب اینو بهممون ثابت کرده. اگه یکم بهش فکر کنیم همه متوجه می شیم اونا به خاطر نداشتن پایه های محکم خانوادگی که یکی از دلایلشه، الان دچار کلی مشکل شدن و این مسئله برمی گرده به شغل خانه داری که در اونجا ارزش چندانی براش قائل نیستن.

(زهرا، 21 از مشهد)

امید: سلاااااام؛ راستش! دیروز داشتم با خودم فکر می کردم اونایی که دوست دارن بهترین پسر دنیا بیاد خواستگاریشون و یا بهترین دختر دنیا همسرشون بشه؛ اونایی که کلللی براشون مهمه که همسر آینده شون چه خصوصیت اخلاقی خوبی داره و دوست دارن تمام و کمال باشه؛ خب! به این فکر کردن که کی باید وقت بذاره و چنین انسان هایی رو تربیت کنه؟ آیا خود همین افراد، موافق خانه داری هستن یا مخالف؟ اگه مخالفن پس دیگه انتظار نداشته باشن که...

******

هم اندیشان سه شنبه 28 مرداد ماه 1393

حسین وفا بازدید : 505 سه شنبه 28 مرداد 1393 نظرات (0)

سلام!!! به داستانی که می گم دقت کنید. مربوط به بیست سال پیشه! از آموزش و پرورش میان دنبال مادرم و ازشون خواهش می کنن که بیان معلم نهضت بشن؛ چون خیلی زرنگ بودن! مادرم اون موقع منو باردار بودن و سه تا بچه کوچیک دیگم داشتن و فقط به خاطر موندن پیش بچه هاشون و اینکه تنهاشون نذارن به این موقعیت عالی جواب منفی می دن!

(دقت کن امید! ادامه اش در پیام بعدمه)

امید: سلااااام؛ د! بقیه پیامکت کوش؟ هیچی! پیداش کردم... 

******

خلاصه از اون روز به بعد خانومای شاغل فامیل، به مادرم فخر می فروشن و مامانم میاد و در زیرزمینی خونه، خیاطی راه می ندازه. بچه هاشو بزرگ می کنه و از مدرسه که میان در آغوششون می گیره. غذای گرم پیششون می ذاره. جلسه مدرسشونو می ره و خلاصه حواسش به همه چیز هست! حالا بچه هاش همه تحصیلکرده هستن و همه فامیل بهمون حسرت می خورن! خود مادرم شده بهترین و معروفترین خیاط شهر! و جالبتر از همه دختری که من باشم و اون زمان مادرم معلم نشد به خاطر این که منو باردار بود، حالا دانشگاه فرهنگیانم و معلم شدم! واقعا آدم از هر دست بده از همون دست می گیره و مادر منم مزدشو گرفت... و ما بچه هاش همیشه به بودنش و همتش و وجودش افتخار می کنیم چون به هر جا رسیدیم و برسیم خودمونو مدیون مادرمون می دونیم.

(مرضیه)

******

هم اندیشان دوشنبه 27 مرداد ماه 1393

حسین وفا بازدید : 544 دوشنبه 27 مرداد 1393 نظرات (0)

سلام آقا امید؛ دوباره خانه داری بهتر است یا شاغل بودن؟! حواست هست موضوع هفته، چیز دیگه ای بود؟

(یه خانوم ۳۳ ساله، خانه دار از ارومیه)

امید: سلاااام؛ راستش! ما می خوایم ریشه ای مشکل رو حل کنیم. یکی از ریشه های اصلی تنهایی و کلافه گی خیلی از خانوم هایی که خونه دار هستن اینه که دور و برشون مرتب خانوم های زیادی رو می بینن که دارن کار و تحصیل می کنن. بدون اینکه شرایط موجود خودشون و یا اون ها رو در نظر بگیرن، یه عکس از زندگی این آدما می گیرن و کلی غصه می خورن و با خودشون می گن: "این پیشرفته! مدیریت خونه و به بچه و شوهر و زندگی رسیدن جز درجا زدن چیز دیگه ای برامون نداره!" این شده که خیلی از خانوم های خونه دار دیگه دلشون به زندگیشون نیست. منشاء کلی مشکلات تو خونواده ها شده. خب! به نظرتون چی می تونه این مشکل رو حل کنه؟ قطعا یکیش آگاهی و پشتوانه فکری مناسبه. برا همین هم این بحثا پیش می یاد.

******

هم اندیشان یکشنبه 26 مرداد ماه 1393

حسین وفا بازدید : 518 یکشنبه 26 مرداد 1393 نظرات (0)

با سلام خدمت هم اندیشان عزیز؛ شاید مطلبم ربطی به بحث هاتون نداشته باشه؛ اما صرفا جهت آرامش و لذت بردن از زندگیتون: بر پوست درخت دست بکشید. روی چمن بخوابید. پروانه ای یا کفشدوزکی را تماشا کنید. سرتان را بالا بگیرید و ابرها را ببینین. به آن هایی که نمی شناسین سلام کنین و برای آنهایی که دوستشان ندارین از ته دل دعا کنین و آشتی کنین. بخندین تا سبک بشین و سرشار از بخشیدن بشین.

(نارگل گلنارم از کن)

امید: سلااااام؛ آخیش! حال اومدم با این حرفای خوب. شماها چی؟

******

سلام؛ تو برنامه زنده رود، کارشناس تأکید داشت به کار کردن روی اندیشه! می گفت کسانی که فکر سالم دارند بدن سالم دارند! دلم خواست تو هم اندیشان این مطلب درج بشه. امید حالا که پیامم درج شده می شه یه هفته موضوع رو بذارین: چگونه به استقلال فکری برسیم؟

(زینب شعبانی از شاندرمن)

امید: راستش! اگه کسی به استقلال فکری برسه؛ یعنی خودش باشه نه بدون فکر، متاثر از محیط پیرامونش، خیلی از مشکلاتش تو زندگی حل می شه. لازمه استقلال فکرى اینه که آدم تو حوزه های مختلف زندگی برا خودش اصولى و مبانی داشته باشه و بهشون ایمان و اعتماد. حالا اگه دو سه هفته دیگه تو نظرسنجی رای آورد بیشتر درباره اش بحث می کنیم. بقیه هم اگه پیشنهاد موضوع دارین اول پیامک بنویسین: "موضوع"

******

هم اندیشان شنبه 25 مرداد ماه 1393

حسین وفا بازدید : 516 شنبه 25 مرداد 1393 نظرات (0)

قشنگ ترین کلمه تو دنیا سلامه! با همه قشنگیش براتون می فرستم تا بگم بیادتونم.

(سمیه)

امید: منم سلاااام؛ می گم آدم هر کاری رو که می کنه اگه با اعتقاد انجام بده هم دل و روح خودش رو و هم دیگران رو صفا می ده. بالاخره انرژی مثبت چطور قراره از آدما در وشه؟!  همینطوری دیگه! اون اعتقاده، اون خلوص نیته، اون آگاهی از انجام عمل، اون... خلاصه همه اینا باعث می شه رفتارامون به خودمون و دیگران انرژی بده. خب! می بینم که همگی منتظر آغاز یه بحث جدیدین! شاید هم منتظر نتیجه سرشماری! ایکشال نداره! به هر دوشون می رسیم. راستش تو یک هفته گذشته هشت هزار و 142 نفر تو سرشماری شرکت کردن که 1372 نفر کد 107 یعنی علامت متاهل بودن رو برامون ارسال کردن. 1549 نفر کد 108 یعنی متاهل فرزنددار و 5221 نفر هم کد 109 یعنی علامت مجرد بودن رو ارسال کردن. بقیه هم جا نمونن. لطفا هر هم اندیش، یکی از این سه کد رو به عدد انگلیسی به 3000048 ارسال کنه. ممنون. خب! حالا بریم سر بحث جدید.

******

سلام؛ راه هاى جلوگیرى از تنهایى و کلافگی خانم های خونه دار اینه که ورزش کنن، کتاب بخونن، کارای هنرى که بلدن انجام بدن، برا خودشون وقت بذارن... در کل برنامه ریزى داشته باشن؛ اما اگه یه خانم خونه دار "رضایت" از خونه دار بودنش نداشته باشه هر کار هم بکنه از تنهایى و کلافگی خلاص نمی شه!

(زهره)

امید: می گم حواست بود چی گفتی؟ یه چیزی گفتی اساسی. واقعا همینه! خیلی از خانوم های خونه دار وقتی نگاه می کنن دور و برشون و می بینن فلانی داره دانشگاه میره؛ فلانی سر کار می ره و... دیگه خونه داری براشون سخته. فکر می کنن اونا دارن پیشرفت می کنن و خودشون تو خونه پس رفت. به نظرتون با این چالش باید چیکار کرد؟ به نظر من اعتقاد آدم به کاری که می کنه خیلی مهمه! تو فامیلمون مادری رو می شناسم که با وجود زمینه ای که برا اشتغال مناسبش فراهمه، چنان با تمام وجودش داره تنها پسرش رو "تربیت" می کنه و برا تربیتش کتاب می خونه و وقت می ذاره که انگار مهمترین کار این عالم رو داره انجام می ده. به نظرتون چنین مادری با این اعتقادش تو خونه افسردگی می گیره؟ براش مهمه که فلانی دکترا گرفت و او نگرفت؟ همینطوره وقتی خانومی با همین عشق برا خونوادش غذای سالم تهیه می کنه و... اگه نظر موافق و مخالف دارین، اول پیامک بنویسین: "چالش" 

******

اطلاعات کاربری
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 1613
 • کل نظرات : 1295
 • افراد آنلاین : 3
 • تعداد اعضا : 2743
 • آی پی امروز : 75
 • آی پی دیروز : 102
 • بازدید امروز : 2,045
 • باردید دیروز : 1,664
 • گوگل امروز : 10
 • گوگل دیروز : 8
 • بازدید هفته : 2,045
 • بازدید ماه : 5,273
 • بازدید سال : 90,615
 • بازدید کلی : 2,786,046
 • کدهای اختصاصی
  موسسه خیریه حمایت از کودکان سرطانی