• دوشنبه 1394/02/14 - تعداد بازدید 1 مرتبه
  سکانس 1، پلان 1، روز، خارج:  کاپیتان، چمدانش را به یک دست و کلاه لبه دار سفیدش را به دست دیگرش گرفته. روی دماغه، رو به دریا، مثل مجسمه ای ایستاد
 • یکشنبه 1394/02/13 - تعداد بازدید 20 مرتبه
  س ل ا م؛ ببخشید که امروز سلامم شل و وله! آخه نه اینکه چند روز، تعطیلی بوده؟ حسابی پشتم باد خورده! نگران نباشینا! درست می شه. چند تا پیامک بخونم ت
 • چهارشنبه 1394/02/09 - تعداد بازدید 27 مرتبه
  امید: سلاااااام؛ خودتونو برا اولیش آماده کنین...  
 • سه شنبه 1394/02/08 - تعداد بازدید 38 مرتبه
  امید: سلااااااام بر دوستان بامرااااااام؛ راستش! آدما گاهی به دلایل مختلف، گیج می زنن. گاهی بدجور و گاهی هم کم جور! منم ظاهرا دیروز بدجور گیج ز
 • دوشنبه 1394/02/07 - تعداد بازدید 67 مرتبه
  امید: سلاااااام؛ خدا حفظتون کنه دوستان بامرااااام
 • یکشبنه 1394/02/06 - تعداد بازدید 83 مرتبه
  امید: سلاااااااام؛ می گم اگه یه راننده به پلیس بگه: "باور کن تا حالا من یواشکی بارها با سرعت 180 تا هم رفتم و هیچ اتفاقی نیفتاده. بذارین من راحت ب
مشاهده آرشیو کامل مطالب
کمی طاقت داشته باشید...
مشاهده تالارهای اعضا

  • حضور امید، حسین تکلو و خانم عوض زاده در برنامه اردیبهشت
  • 19 اسفند 1392
  • حضور امید، حسین تکلو و خانم عوض زاده در برنامه اردیبهشت
  • 12 اسفند 1392
  • همایش هم اندیشان دزفول ، اهواز ، اندیمشک ، شوشتر - در دزفول
  • 24 بهمن 1392
  • همایش هم اندیشان تهرانی - قرچک ورامین
  • 8 آذر 1392
  • همایش اندیشه سبز - مشهد مقدس
  • 9 آبان 1392
  • هم اندیشان در همایش بزرگداشت حافظ
  • 19 مهر 1392
  • چهارمین میزبان هم اندیشان در صداوسیما : برنامه پنجشنبه اردیبهشت
  • 18 مهر 1392
  • سومین حضور امید در تلویزیون - برنامه اردیبهشت
  • 8 مهر 1392
  • همایش هم اندیشان مشهد مقدس
  • 27 شهریور 1392
  • اولین همایش طرح همیاری بانوان هم اندیش
  • 26 مرداد 1392
  • حضور امید در برنامه طلوع
  • 1391
  • اولین تصویر گرفته شده از پیام
  • نمایشگاه کتاب تهران
  • فعالیت های شخصی و ابراز علاقه هم اندیشان
  • نمایشگاه کتاب 1392
  • نمایشگاه کتاب تهران
  • اردیبهشت 1392
  • همایش یزد هم اندیشان
  • اسفند 1391
  • اولین همایش هم اندیشان تهرانی
  • 22 مهر 1391

« در حال حاضر باشگاه هم اندیشان فعالیتی ندارد. ادامه بحث ها در وبلاگ جناب بیدگلیان جریان دارد »


اگر در این سایت عضو می شوید ، حتما شهر خود را نیز وارد کنید.
پس از عضویت در این سایت می توانید در بخش انجمن های تخصصی به فعالیت پرداخته و با دیگر هم اندیشان بحث و گفتگو داشته باشید.

»آرشیو پیامکهای باشگاه

»آلبوم عکس خاطرات

»آلبوم فیلم

»درباره هم اندیشان

»مرجع شماره های کاربردی


هم اندیشان دوشنبه 30 تیرماه 1393

مجموعاً 0 امتیاز از 5 توسط 0 نفر
| نظرات داده شده (0) | مربوط به موضوع: 1393 ، ترس از ازدواج ،

هم اندیشان دوشنبه 30 تیرماه 1393

امید: سلااااام؛ از الان بگم که برای یه بحث چالشی آماده باشین. یه کم بریم جلو خودتون متوجه می شین. بالاخره یه حرفای حقی زده می شه و از اون طرف هم عملی شدنش با توجه به شرایط جامعه و دنیای امروز، خیلی وقت ها کار ساده ای نیست. ولی قطعا هم اندیشی هم اندیشان مثل همیشه کمکمون می کنه که راه عملی درست رو پیدا کنیم.            

******

توقع: سلام؛ استاد قرائتی در یکی از سخنرانی هاشون در تاریخ بیستم مرداد سال 84: "مشکلات ازدواج، مشکلاتی است که خودمان به وجود آورده ایم. أتعبدون ما تنحتون؟ (الصافات، 95) یعنی آیا عبادت می کنید آنچه را که با دست خودتان تراشیده اید؟ ما با دست خودمان یک چیزهایی را گفته ایم که رسم است. خب! رسم را بر می گردانیم. مهریه را کم بگیریم. جهازیه را هم کم بخواهیم. حل می شود. بعضی چیزها که لازم نیست. ما الان چند هزار پیراهن عروس داریم که توی کمدها آویزان است؟ چند میلیون جوان هم برای خریدن پیراهن عروس عزا گرفته اند؟ خب! این مشکل نمی شود حل بشود؟ هر کس عروس شد، پیراهنش را بدهد به یک موسسه خیریه، می گوید: نه! می خواهم یادبود باشد، یادبود که چی؟ یادبود همین است که شما شاد شدید، بگذار چهار تا دختر دیگر هم توی این پیراهن شاد بشود."

(مهین، 20 ساله، مشهد)

******

سلام هم اندیشان؛ یکی از دلایل توقعات زیاد تو ازدواج، چشم و هم چشمیه که قبلا درباره اش بحث کردیم. در ضمن مهریه های بالا ضامن خوشبختی نیست. نگران حرف ها و قضاوت مردم نباشید؛ چون آن ها بدون فکر کردن حرف می زنند و خدا هم پرونده‌ای که آنان برای مردم می سازند را نمی خواند. زندگی شما به مردم ربطی نداره؛ چون شما برای خودتان زندگی می‌کنید نه دیگران!

(آمنه، 18 ساله از کرمانشاه)

امید: چقدر خوشم اومد از این جمله: "خدا پرونده‌ای که مردم برای ما می سازند را نمی خواند." برای اینکه خودمون باشیم، این تصویر ذهنی خیلی جاها به دردمون می خوره؛ ولی یه چیزی هم هست: به هر حال ما تو مردم زندگی می کنیم. حرف مردم بعضی وقتا می تونه زمینمون بزنه. بعضی وقتا خوشی رو ازمون بگیره. با توجه به این مساله، باید بتونیم تصمیمات درست بگیریم. باید بتونیم تشخیص بدیم کجاها باید به حرف مردم بی اعتنا باشیم و کجاها با یه تدابیر و راهکارهای درستی، حرف و حدیث ها رو کم کنیم. یه کم بریم جلوتر بهتر منظورم رو می فهمین.

******

توقع: سلام؛ متأسفانه یکی از معزلاتی که امروزه باعث خراب شدن خیلی از زندگی ها شده همین توقعات بی جای بالا است. خب دوستان! دیگران مثلا چی می خوان بگن؟ مثلا بگن چرا عروسیشون اینقدر ساده بود؟ یا اینکه بگن عروسیشون کم خرج بود و خوش نگذشت؟ خب عزیز دلم بذار بگن. اونا خیلی حرفا می زنن و اینم یکیش؛ در واقع این جور آدما عادت دارن به انتقاد کردن؛ پس جدی نگیرین. چون اگه شما بهترین هم باشید باز از نظر اونا یه جای کار می لنگه! اصلا نباید به حرفاشون بها داد. شما می تونید با رفتار خوبتون بعد ازدواج با همسرتون به اونا ثابت کنید که خوشبختی همیشه با مخارج آنچنانی بدست نمیاد! در واقع نه که پول اصلا مهم نباشه، هست! اما برای داشتن یه زندگی خوب به جز پول خیلی چیزهای دیگه هم ملاکه! "البته باید برای یه ازدواج کم خرج با همسرتونم اتفاق نظر داشته باشید. می فهمید منظورم رو دیگه؟!"

(مسعود از کرمان)

******

مشاعره:

یار با ماست چه حاجت که زیادت طلبیم

دولت صحبت آن مونس جان ما را بس

حالا "س" بدین.

(آرزو از مرند)

******

سلام؛ آقا امید! شاید خیلى ها دوس دارن خیلى کارها انجام بدن. مهریه بالا؛ عروسى سنگین؛ بریز و بپاش آنچنانى! دلیلى نداره که الگوى ما بشن. هر کى باید به جیب خودش و طرف مقابلش نگاه کنه. من که مخالف این چیزام. به نظرم اگه یه پسر با ایمان و خانواده دار باشه و اهل دود نباشه حله.

(رویا، 25 ساله)

امید: می دونی مشکل چیه؟ اینه که خیلی ها (هزار بار دور از جون شما) وقتی به آرزوشون که یه پسر خوب و خانواده دار و دشمن دود و دمه می رسن؛ همه چیز یادشون می ره. حالا کم و کاستی های دیگه شوهرشون می یاد جلو چششون!!!! ماشین شاسی بلند دختر خاله و... واقعا آخر نامردیه!

******

سلام خدمت داش امید و دوستان گلم؛ طاعات قبول. مشاعره با بیتی از حافظ:

یاری اندر کس نمی بینیم، یاران را چه شد؟

دوستی کی آخر آمد دوستداران را چه شد؟

(مائده،  69 از بابلسر، همونی که دوست داره تو شهرش همایش برگزار شه!)

******

توقع: روزی ملا با پسرش سوار بر الاغی از دهی می گذشتند که دیدند عابرانی رد می شوند و می گویند: عجب آدمای بی رحمی! که توی این هوای گرم دو نفری سوار الاغ بدبخت شدند. ملا پایین آمد. همان موقع عابری گفت: عجب روزگاری شده که اولاد باید سواره باشه و پدر پیرش پیاده. بعد از این ملا سوار شد و پسرش پیاده. عابر دیگری رد شد و گفت: این پیرمرد سالهاست به راه رفتن عادت کرده اما در کمال بی انصافی پسر جوانش را که هنوز سرد و گرم روزگار را نچشیده پیاده به دنبال خود انداخته است! با شنیدن این حرفا هر دو از الاغ پایین آمدند و پیاده به راه افتادند. در راه شخصی به آن ها برخورد کرد و گفت: خدا عقلتان بدهد! در این هوای گرم الاغ را خالی می برید و خودتان پیاده! خلاصه یعنی اینکه برای حرف مردم نباید زندگی کرد چون قشنگی زندگی از بین میره. دختر خاله و... تا کی می تونن با شما باشن؟ آخرش چی؟ شب اول قبر هم وقتی ازت پرسیدن چقدر از زندگیت استفاده بردی و همسر و خونوادتو رو راضی نگه داشتی، اون موقع هم دختر خاله و فک و فامیل میان به دادت برسن؟

(آیدا از بادرود)

******

امید: من همیشه می گم نه باید تصمیمات زندگیمون تحت تاثیر حرف مردم باشه و خودمون نباشیم؛ نه اونقدر بی خیال و بی توجه که... بالاخره ما تو همین مردم زندگی می کنیم. تصمیماتی که بتونه هر دو مورد رو پوشش بده عالیه.

******

توقع: سلام؛ چند وقت پیش بله برون یکی از فامیلامون بود. پدر عروس گفته بود من دخترمو نمی تونم بفروشم و برا همین مهرش فقط یه شاخه گل باشه. کل فامیل مخالفت کردن. منم به مامانم می گم چه کار خوبی کردن. کلی دعوام کرد و می گه نبینم از این لوس بازیا برا خودت دربیاریا! آخه امید کجای کارشون اشتباهه آخه؟

امید: پیامکا رو تا آخر بخون. حتما به جوابت می رسی.  

******

توقع: سلام به نظر من شعاری صحبت نکنید. این چیزا حق طبیعیه یک دختره و باید همه چیز درحد متعادل خودش برگزار و برقرار بشه. به خصوص بنده که به شدت با اسراف مخالفم؛ اما این جزو رسوماته. این روزها انگشت شمار هستن دختر خانومایی که بخوان مراسمی نداشته باشن. قدیما مردم از الآن ندارتر بودن اما به یک سری سنت ها و رسم ها معتقد بودن...

(فاطمه خانم، 19 ساله از جیرفت)

******

سلام؛ من هم توقعات زیاد رو تایید نمی کنم ولی هر چیزی به اندازه لازمه. من یه ساله ازدواج کردم. موقع عروسی نمی دونم چطور خام شدم و اهمیت ندادم. نه عروسی، نه طلا، نه خرید لباس، فقط یه مشهد که اونم شوهرم با جیب خالیش خودش هزینه کرد؛ ولی الان که یادم می افته گریه ام می گیره. حس می کنم عقده ای شدم و خانواده همسرم بهم اصلا اهمیت ندادن و به دروغ همش گفتن نداریم نداریم و واسه گول زدن من هنوزم می گن باید واست جبران کنیم. حالا کی خدا می دونه ولی دیگه به دردم نمی خوره. ذوق اون موقع یه چیز دیگه است. پشیمونم که اون موقع هیچ حرفی نزدم.

(لیلا)

******

سلام؛ وای! سرشارم از حس خوب وقتی شنیدم دوستم به خاطر نداشتن توان مالی نامزدش حلقه ی نقره خریده جای حلقه ی طلا! می گفت چون با ایمانه انتخابش کردم و دیگه هیچی از مادیات برام مهم نیست! کارش لایک داره خداییش.

(بهار، 72، شهریار)

امید: فقط امیدوارم این کارش رو عمیقا با رضایت خدا انجام داده باشه؛ چون دیدم کسانی رو که از این کار می کنن و بعد هم یه عمر تو سر شوهرشون می زنن که انگشتر نقره برام خریدی؟! حالا من گفتم این کارو بکنیم، تو چرا قبول کردی؟    

******

سلام؛ به نظر من اول اینکه واقعا باید از ته دلمون به این نتیجه رسیده باشیم که این مراسم هاى مفصل و... خرج اضافه است چون اگه از دلمون راضى نباشیم بعدا حسرت می خوریم. بعدشم اگه به این نتیجه رسیدیم قبل ازدواج تو جمعاى فامیل وقتى قضیه اش مطرح شد نظرمونو و دلایلمون رو بگیم تا بقیه بدونن اگه ما می خوایم مراسم ساده باشه چرا می گیم. تازه ممکنه تصمیم یه نفر دیگه رو هم تغییر بدیم. آقا پسرا هم تو مراسم خواستگارى جوگیر می شن و هرچى خانواده عروس می گن با اینکه توان ندارن قبول می کنن. اگه قبول نکنن بالاخره به یه خانواده اى می رسن که این توقعات رو نداره. اصلا این مردمى که ما به خاطرشون حاضریم اول زندگى کلى بدهى بالا بیاریم تو مشکلات، واسمون می خوان چیکار کنن؟ درضمن به نظر من اگه مراسم عروسى مفصلى بگیریم نهااایتش تا یه هفته تعریف می کنن از عروسى و بعد اصلا یادشون میره کجا عروسى برگزار کرده بودین؛ ولى اگه همون پول رو پشتوانه زندگى کنید و موفق باشید هرجا صحبت از ازدواج موفق شد بدون توجه به مراسم عروسیتون شما رو مثال می زنن. برا از بین بردن توقع هاى بالا کمى فکر لازمه و اینکه خودمون باشیم. زندگى نکنیم واسه دیگران. سبک و سنگین کنیم با این توقعات بالاچى به دست میاریم و چى رو از دست می دیم.

(رومینا)

******

سلام؛ ما عروسیمونو خیلی ساده تو خونه مادرشوهرم گرفتیم. یک خونه کوچیک بدون خواب رهن کردیم؛ چون اگه من آسون نمی گرفتم حالا حالاها باید تو عقد بودیم و این دو تا پسر کوچولو هم شاید الان نبودن. ولی هر سال خونه بهتری رهن کردیم. این فرمایش پیامبر رو یادتون نره: ازدواج آسان و مهریه کم نشان مبارکی زن است.

(معصومه، ۲۵ ساله از مشهد مقدس)

******

سلام بر امید و دوستان مهربون هم اندیشم؛ به نظر من اگه هدفمون از ازدواج اطاعت فرمان خدا و عمل کردن به سنت پیامبر باشه اون موقع طرز فکرمونم رنگ و بوی خدا می گیره. اونوقت اینکه مهر دختر خاله ام انقدر بود و جهیزیه ی فلانی آنچنانی بود برامون بی اهمیت می شه؟ البته تو کم گرفتن مهریه هم باید احتیاط کردا! باید طرفو شناخت.

(فاطمه ام، 19 ساله)

******

سلام؛ من 4 ساله ازدواج کردم. مهریه ام 14 تا سکه اس. مهریه ی دختر خالم 400 تا سکه اس. ولی خدا رو شکر من و همسرم یه زندگی عالی و پس انداز خوب و خونه داریم ولی دختر خالم اینا... براشون دعا کنید.

(نسترن از تبریز)

******

سلام؛ به نظر من هر کس باید از خودش شروع کنه. بیاید اولین نفری باشیم که تو خانواده و اقوام سنت های بد رو می شکنیم. مثلا همین مهریه، به نظر من مهریه زیاد نه تنها ارزش زن رو بالا نمی بره حتی پایین هم میاره!! خب مگه دختر کیف و کفشه که براش قیمت می ذارید؟ مگه می خواید دختر رو به مزایده بذارید و بفروشید؟ هزار تا سکه که سهله میلیون ها سکه هم باارزش یه خانم برابر نیست. یکی از معلمامون می گفت: خانما انتظار دارن همسرشون صادق باشه اما از همون اول زندگی با تعیین مهریه زیاد دروغ به خوردشون می دن. چون اون آقا واقعا توان پرداخت اون همه سکه رو نداره اما قبول می کنه.

(محدثه از کازرون)

******

سلام؛ به نظر من زیاد بیراهم نگفتن که مهریه پشتوانه ی ازدواجه! تو این شرایط جامعه اگه آقا یه کم ... باشه، مهریه بالا باشه بهتره! تا ازت خسته شد 5 تا سکه نندازه جلوت بگه خدانگهدار! بعضیا می گن کسی که بد باشه چه 5 تا چه 500 تا فرقی نداره؛ ولی مشکل دقیقا همینجاس که نمی شه بد و خوب بودن آدما رو 100 درصد تشخیص داد. خوب تکلیف چیه؟

(زهرا متحول! قزوین)

******

توقع: سلام امید؛ به نظر من یکی از دلایل همین توقع های زیاد دخترا اینه که فکر می کنن اگه توقعشونو پایین بیارن و همه چیزو ساده تر بگیرن پیش همسر آیندشون و خانوادش بی ارزش می شن. زندایی خود من وقتی با داییم ازدواج کرد زیاد بهش سخت نگرفت. عروسی ساده و فقط یک حلقه گرفت؛ ولی الان تا دعواشون می شه اولین کسی که طعنه می زنه خود داییمه که دختر با ارزش، ساده به دست نمیاد.

(آرزو، 22 ساله)

امید: آدم باید بدونه طرفش کیه! طرز تفکرش چه جوریه! پایه های اعتقادیش چقدر محکمه وگرنه این ساده گرفتنا...  

******

به نظرم وقتی آدم کسی رو دوست داره به خاطر رسیدن بهش می تونه توقعشو پایین بیاره. من خودم ٣ ساله که ازدواج کردم. عروسیم ساده برگزار شد. سرویس طلا هم نخواستم؛ فقط حلقه نامزدی. هیچ مشکلی هم نداریم. زندگیمونم خیلی قشنگه.

(آزیتا، ٢٠ ساله، دختر گرمانج)

******

سلام بر زیبا اندیشان. من خودم بیست روزه عروسی کردم. عروسیمون بگی نگی ساده بود با اینکه دوست داشتم ماشین عروسیمون شاسی بلند باشه یا خونه ی مستقل داشته باشم اما ماشین عروسیمون یه پراید بود و الانم کنار مادر و پدر شوهرم زندگی می کنم و خوشبختی رو تو زندگیم حس می کنم. می دونم همسرم هم ازم راضیه چون بهش سخت نگرفتم. مهریه ام هم ۱۱۴ تا سکه اس.

‏(ب.ع، ۱۸ ساله)

******

سلام؛ اگه می خوایم توقعات بیجامونو کم کنیم اولش باید ریشه یابی کنیم. یکی چون تو خونه باباش نداری ندیده نمی تونه با کم بسازه. یکی دیگه به خاطر چشم و هم چشمی و یکی به خاطر پر کردن خلاهاش! و یکی مثل من چون می ترسه طرف بد عادت بشه و قدر ندونه.

(سارا خادم، 73، از کوی دانشگاه تبریز)

امید: می گم با این مورد آخریه باید چیکار کرد؟ واقعا چطور می شه این چالش رو حل کرد؟ هم ساده بگیریم و هم این ساده گرفتنمون برامون دردسر نشه. ارزشمون رو کم نکنه! باعث بد عادتی طرف مقابل نشه. جوابش خیلی مهمه. منتظر جواباتون هستم. اول پیامک بنویسین: چالش. سرشماری رو هم یادتون نره. یکی از کدهای قرمز زیر رو به عدد انگلیسی به 3000048 ارسال کنین.   

101- خانوم؛ زیر 19 سال

102- خانوم؛ از 19 تا 29 سال

103- خانوم؛ بالای 29 سال 

104- آقا؛ زیر 19 سال

105- آقا؛ از 19 تا 29 سال

106- آقا؛ بالای 29 سال

به اشتراک بگذارید...

کد امنیتی رفرش

مطالب مشابه:

 1. هم اندیشان یکشنبه 24 اسفندماه 1393
 2. هم اندیشان شنبه 23 اسفند ماه 1393
 3. هم اندیشان چهارشنبه 20 اسفند ماه 1393
 4. هم اندیشان سه شنبه 19 اسفندماه 1393
 5. هم اندیشان دوشنبه 18 اسفند ماه 1393
 6. هم اندیشان یکشنبه 17 اسفند ماه 1393
 7. هم اندیشان شنبه 16 اسفند ماه 1393
 8. هم اندیشان چهارشنبه 13 اسفندماه 1393
 9. هم اندیشان سه شنبه 12 اسفند ماه 1393