loading...

باشگاه هم اندیشان

سلام؛ ما اول باید بدونیم که تقدیر به چه معنیه؟ اگه پاسخ این سوالو بدونیم بحثمون نتیجه می ده، مگه نه؟(آمنه موسى پور از لنگرود)امید: چرا! تقدیر به معنی اندازه گیری و تعیینه. وقتی صحبت از تقدیر الهی

هم اندیشان یکشنبه 18 اسفند 1392

حسین وفا بازدید : 452 یکشنبه 18 اسفند 1392 نظرات (0)

سلام؛ ما اول باید بدونیم که تقدیر به چه معنیه؟ اگه پاسخ این سوالو بدونیم بحثمون نتیجه می ده، مگه نه؟

(آمنه موسى پور از لنگرود)

امید: چرا! تقدیر به معنی اندازه گیری و تعیینه. وقتی صحبت از تقدیر الهی می شه معنیش اینه که خداوند محدوده همه موجودات رو مشخص و معین کرده. درواقع مسیر هستی همه موجودات، بر اساس ویژگی هاشون، قالب بندی و مشخص شده؛ حتی اختیاری هم که به انسان داده شده در همین قالبه؛ یعنی خداوند اراده کرده که انسان اراده کنه. یعنی اراده انسان در طول اراده خدا قرار داره. امروز فلسفه بافیم مثل اینکه گل کرده! خدا به خیر کنه! راستی! سلاااااام.

******

سلام؛ معلممون همیشه بهمون می گه: وقتی بچه دو ساله ای رو از دست زدن به چاقو منع می کنی چون لجبازه دوست داره اونکارو انجام بده! تو می دونی اگه اونکارو انجام بده چی می شه؛ ولی اون با اختیار خودش کارشو می کنه! حالا خدا هم می دونه با تصمیمات ما چی می شه؛ ولی این ماییم که با اختیار، راهمون رو انتخاب می کنیم! که به نظرم این اختیار باید همراه با تفکر باشه که نتیجه بده...

(رومینا)

******

سلام؛ امید! من شنیدم که دعا، قضا و قدر رو عوض می کنه. حالا یه پیشنهاد دارم. بیا یه ساعت تعیین کن که هم اندیشان با هم واسه حل گرفتاری همه مردم دنیا دعا کنن. دعای دسته جمعی یه لطف دیگه داره.

(اعظم، ۲۷ ساله، دانشجوی حسابداری، قم)

امید: دعا کردن، حس و حال می خواد. نمی شه زمان براش تعیین کرد. وقتی هم حس و حالش باشه واقعا خیلی می چسبه! چه دعا برا خودمون و چه دعا برا دیگران. راستی! خیلی چیزها تو این دنیا جای شکر داره! یکیش همینه که به روش های مختلفی که تحت اختیارمونه می تونیم رو خیلی از چیزهایی که برامون مقدر شده، تاثیر بذاریم. دعا، کار خیر، عمل نیک. همینطور با افکار و عقاید و نیت هامون و خیلی چیزهای دیگه. همین، به آدم آرامش می ده؛ یعنی وقتی آدم می دونه با اینجور کارها می تونه چقدر تو سرنوشتش تاثیر بذاره آرامش می گیره.

******

سلام؛ اگر ضمن تلاش و اراده مون، به حکمت و رضای خدا توجه کنیم صرف نظر از خوب یا مورد رضایت نبودن نتیجه کار، به مقدرات خدا راضی می شیم.

(علی، ۶۸، اهواز)

******

سلام؛ امید! می خوام الان بخوابم تا ساعت یک یا دو بیدار شم و زیستمو بخونم. از من به شماها نصیحت: کار امروزتو واسه فردا نذار؛ وگرنه مثل من می شی. حالا باید از خواب نازنینم بزنم به خاطر خوندن چند صفحه زیست.

(معصومه از شادگان)

******

سلام برادر امید... من می گم سرنوشت ما رو خدا می دونه؛ یعنی خدا علم داره و می دونه چی در آینده پیش میاد!! جبر نیست! به این معنا که اراده ی ما درطول اراده خدا قرار می گیره. به عبارت دیگه منافاتی با اون نداره... راستش! هر هفته یه کتاب استاد مطهری می خونم. هفته پیش کتاب جایگاه زن رو خوندم. این هفته نوبت انسان و سرنوشت بود! کار خدا رو می بینی!! نتیجشو اعلام می کنم.

(یه بنده خدا از ایران)

******

سلام؛ امید! حالا که پیام رفته، مدیر پیام نما کیه؟

(آرزو)

امید: چیه؟ می خواین بگم منم اونوقت پشت سرم کلی حرف بزنین که زیر آب "پیام" رو زد؟!  

******

به رسم ادب سلام؛ اینم از زنگ تفریح:

بابام: می خوام این ترم، معدلت 18بشه!

من: باشه من این ترم معدلم 20 می شه!

بابام: شوخی می کنی؟!

من: خودت سرشوخی رو باز کردی!  

به رسم ادب خداحافظ.

(شادی)

امید: فکر کنم یه کم دلمون وا شد!

******

سلام؛ سرانجام روزی به حکمت همه اتفاقات زندگیتان پی خواهید برد؛ پس فعلا به سردرگمی ها بخندید. از میان اشک ها لبخند بزنید و همواره به خودتان یادآور شوید که پشت هر حادثه ای دلیلی نهفته است.

(آی نازپقه از ترکمن صحرا)

******

سلام؛ الان 11 شبه؛ ولی من از سردرد خوابم نمی بره. چند ماهه سردرد دارم! با خودم می گم: نکنه سرطانی چیزی باشه؛ البته اگه باشه اینم یه تقدیره و من تسلیم در برابر اون! دلم واسه خانوادم می سوزه. شب عیدی عزادار نشن... ولی اگه می دونید علتش رو کمکم کنید!

(مهدیه)

امید: وایسا ببینم! چی برا خودت می بری و می دوزی! این همه فاز منفی!!! به پیامک بعدی توجهی بنموووو...

******

امید! چقدر با قانون جذب موافقى؟؟ قانونى که می گه اگه یه چیزى رو مدام به خودت تلقین کنى، قطعا بهش می رسى! در صورتى که ما مسلمونا می دونیم که اگه خدا نخواد حتى یه برگ از درخت نمیوفته؟؟ به نظرت این قانون جذب، چقدر توی تغییر دادن تقدیر می تونه مؤثر باشه؟؟

(پریناز پویان، 18 ساله، مشهد)

امید: فکر کنم با صحبت های این یکی دو روزه کاملا متوجه شده باشین که منظور از اینکه بی اذن خدا، حتی یه برگ از درخت نمی افته چیه؟ اگه کسی بخواد بگه که همه چیز جبریه باید یه پس کله بهش زد تا متوجه بشه که اینجورام نیست! چون نمی تونه بگه که این پس کله رو خدا خواست که بزنی! اگه گفت: باید دوباره بزنی و بگی این یکی رو هم خدا خواست و بعد سه باره و خلاصه اونقدر بزنیش که از حرفش پشیمون بشه. حالا جدی نگیرین بچه مردم رو بگیرین به باد کتک! خب! پس اختیاراتی هست... درمورد قانون جذب، کتاب های زیادی وجود داره که مهمترینش کتاب رازه! کلی فیلم و مستند هم درباره اش درست شده. به نظر من نمی شه نادیده گرفتش! ظاهرا یکی از اون چیزهایی هستش که با اختیار ما می تونه رو سرنوشتمون تاثیرگذار باشه؛ یعنی فکر کردن به چیزهای منفی می تونه باعث جذب اون ها بشه. فلورانس اسکاول شین می گه: "حتی به شوخی هم به چیزهای منفی فکر نکنین!" خب! حتما یه چیزی هست که می گه!

******

چه کلمه مظلومی است قسمت...! گاهی تمام تقصیرهای ما را به عهده می گیرد...

(زینب)

امید: می گم یه بار دیگه پیامک زینب خانوم رو بخونین! جون من! نیگا به کوتاهیش نکنین، خیلی پرمغزه. 

******

سلام؛ من باردارم. همیشه دوست داشتم که یه پسر داشته باشم؛ اما خدا دختر به من داده. شوهرم می گه چون دلت صاف نیست به آرزوت نرسیدی! به نظرتون این حرف درسته؟ یا خواست خدا و تقدیر بوده؟ من تا اونجایی که می دونستم در جنسیت دخالت کردم؛ ولی...

امید: یه واقعیت این دنیا اینه که: قرار نیست به همه ی چیزهایی که دوست داریم برسیم. باید تسلیم حکمت های خدا باشیم. چند روز پیش تو یه برنامه تبلیغاتی تلویزیونی قرار بود یه جایزه صد و ده میلیون تومنی به قید قرعه، به یه نفر از بین سه نفری که حضور داشتند برسه! دقیقا اون کسی که از همه گرفتارتر و نیازمندتر بود، اولین نفری بود که حذف شد!! خیلی شکه شدم؛ ولی بعدش با خودم گفتم: ما فقط ظاهر کار رو می بینیم. واقعا نباید قضاوت اینچنینی کرد. فقط خدا از حکمت های پشت این کارش خبر داره! فقط سوالی که هست اینه که: از کجا بدونیم یه اتفاق اینچنینی واقعا حکمت خدا بوده که تسلیمش بشیم یا نتیجه یه اشتباهی که کردیم تا پند بگیریم! به نظرتون چطور می شه فهمید! اصلا آیا می شه فهمید؟ اول پیامک بنویسین: "کشف"

******

سلام آقا امید! یکى از راه هاى پى بردن به ریشه اتفاق ناخوشایندى که واسه مون افتاده اینه که با خودمون روراست باشیم. چشمامون رو باز کنیم و حقایق زندگیمونو ببینیم. بدون هیچ تعصب و توجیه کردنى! (می دونم سخته!) کاش وقت خواب چند دقیقه فکر کنیم به روزى رو که گذروندیم. مبادا دلى رو شکستیم. اشک کسى رو درآوردیم... وقتى حواسمون باشه که گناه بدى رو انجام ندیم خدا چرا عذاب کنه؟ دراین صورت اگه اتفاقى واسه مون بیافته یا به مصلحتمونه و یا اینکه امتحانه. راستى! شنیدین که خدا تو دل شکسته اس..؟ ببین این دل چقدر ارزششه که وقتى بشکنه پرمی شه از نور خدا... بیاین حواسمون باشه دل کسی رو نشکنیم...

(ندا، دانشجوى گنبد کاووس اما کرمانشاهى!)

******

سلام به هم اندیشان و امید؛ من هم اندیشان رو خیلى دوست دارم وقتى تو باشگاه درباره ضرر داشتن چیزى صحبت می کنید از زندگى سیر می شم. راستى! پیام رفته (ها) که سر جاشه ولى (پا)مون لنگ می زنه. باید یه اسم دیگه پیدا کنیم.

(سمیه زارعى از جهرم)

امید: از زندگی سیر می شی یا از اون چیزی که ضرر داره؟ هان؟ زود باش بگو! راستی! فردا دوشنبه ساعت ده صبح، تو برنامه اردیبهشت، واقعا می بینمتون! ادامه بحث تاثیرپذیری از اجتماع و اینکه چرا خودمون نیستیم. یادتون باشه فردا حتما با پاسخ دادن به جواب سوال برنامه، بهشون پیامک بدین؛ چون با تعداد پیامک ها می فهمن برنامه چقدر بیننده داره. در پناه حق!

تعداد پیامک های دیروز: 1871

مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
اطلاعات کاربری
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 1613
 • کل نظرات : 1295
 • افراد آنلاین : 3
 • تعداد اعضا : 2746
 • آی پی امروز : 68
 • آی پی دیروز : 87
 • بازدید امروز : 1,186
 • باردید دیروز : 332
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 2
 • بازدید هفته : 2,372
 • بازدید ماه : 3,244
 • بازدید سال : 114,723
 • بازدید کلی : 2,810,154
 • کدهای اختصاصی
  موسسه خیریه حمایت از کودکان سرطانی