• سه شنبه 1394/02/08 - تعداد بازدید 7 مرتبه
  امید: سلااااااام بر دوستان بامرااااااام؛ راستش! آدما گاهی به دلایل مختلف، گیج می زنن. گاهی بدجور و گاهی هم کم جور! منم ظاهرا دیروز بدجور گیج ز
 • دوشنبه 1394/02/07 - تعداد بازدید 37 مرتبه
  امید: سلاااااام؛ خدا حفظتون کنه دوستان بامرااااام
 • یکشبنه 1394/02/06 - تعداد بازدید 51 مرتبه
  امید: سلاااااااام؛ می گم اگه یه راننده به پلیس بگه: "باور کن تا حالا من یواشکی بارها با سرعت 180 تا هم رفتم و هیچ اتفاقی نیفتاده. بذارین من راحت ب
 • شنبه 1394/02/05 - تعداد بازدید 61 مرتبه
  امید: سلااااام؛ می دونین الان تو ذهنم داره چی می گذره؟ اینکه شماها خیلی خوبین. خیییییلی!... دلیل دارم براش. فکر نکنین رو هوا دارم حرف می زنم. دلی
 • چهارشنبه 1394/02/02 - تعداد بازدید 75 مرتبه
  امید: سلاااااام؛ می گم حواستون که هست؟ حواستون به اینکه از بحثا برداشت اشتباه نکنین! آخه ممکنه از اونور بوم بیفتیم. آخه می شناسم کسانی رو که ب
 • سه شنبه 1394/02/01 - تعداد بازدید 78 مرتبه
  امید: سلاااااااام؛ امروز یکی از همکارا بهم گفت: "باورم نمی شه! فردا چهلم مادر آقای رزاقه. چه زود گذشت! مگه می شه؟ انگار، دیروز بود!" انگشت به دهن
مشاهده آرشیو کامل مطالب
کمی طاقت داشته باشید...
مشاهده تالارهای اعضا

  • حضور امید، حسین تکلو و خانم عوض زاده در برنامه اردیبهشت
  • 19 اسفند 1392
  • حضور امید، حسین تکلو و خانم عوض زاده در برنامه اردیبهشت
  • 12 اسفند 1392
  • همایش هم اندیشان دزفول ، اهواز ، اندیمشک ، شوشتر - در دزفول
  • 24 بهمن 1392
  • همایش هم اندیشان تهرانی - قرچک ورامین
  • 8 آذر 1392
  • همایش اندیشه سبز - مشهد مقدس
  • 9 آبان 1392
  • هم اندیشان در همایش بزرگداشت حافظ
  • 19 مهر 1392
  • چهارمین میزبان هم اندیشان در صداوسیما : برنامه پنجشنبه اردیبهشت
  • 18 مهر 1392
  • سومین حضور امید در تلویزیون - برنامه اردیبهشت
  • 8 مهر 1392
  • همایش هم اندیشان مشهد مقدس
  • 27 شهریور 1392
  • اولین همایش طرح همیاری بانوان هم اندیش
  • 26 مرداد 1392
  • حضور امید در برنامه طلوع
  • 1391
  • اولین تصویر گرفته شده از پیام
  • نمایشگاه کتاب تهران
  • فعالیت های شخصی و ابراز علاقه هم اندیشان
  • نمایشگاه کتاب 1392
  • نمایشگاه کتاب تهران
  • اردیبهشت 1392
  • همایش یزد هم اندیشان
  • اسفند 1391
  • اولین همایش هم اندیشان تهرانی
  • 22 مهر 1391

« در حال حاضر باشگاه هم اندیشان فعالیتی ندارد. ادامه بحث ها در وبلاگ جناب بیدگلیان جریان دارد »


اگر در این سایت عضو می شوید ، حتما شهر خود را نیز وارد کنید.
پس از عضویت در این سایت می توانید در بخش انجمن های تخصصی به فعالیت پرداخته و با دیگر هم اندیشان بحث و گفتگو داشته باشید.

»آرشیو پیامکهای باشگاه

»آلبوم عکس خاطرات

»آلبوم فیلم

»درباره هم اندیشان

»مرجع شماره های کاربردی


هم اندیشان چهارشنبه 9 مرداد 1392

مجموعاً 2 امتیاز از 5 توسط 5 نفر
| نظرات داده شده (2) | مربوط به موضوع: 1392 ، اشتغال خانم ها ،

وااااااى تو باشگاه چه دعواییه! یکى می گه اشتغال خانم ها خوبه؛ اون یکى می گه نه بده؛ تا حالا همچین دعوایى رو از نزدیک ندیده بودم. چه باحاله!

(یسنا)

امید: سلااااام؛ آبجی! پس معلومه که تا حالا یه دعوای واقعی ندیدی! اشکال نداره؛ منم ندیدم؛ ولی به هر حال، این چیزی که الان تو باشگاه می بینی یه بحث داغه! نه دعوا! هر چند یه سوء برداشت هایی هم توش شده که  موجب شده بعضی ها یه کم عصبانی بشن که نباید! دلیل این سوء برداشت ها هم اینه که بعضی از طرفدارهای اشتغال خانوم ها فکر می کنن مشکلاتی که داره تو باشگاه دراینباره گفته می شه به قصد تضعیف و نادیده گرفتن حقوق زن ها هستش؛ درحالیکه هدف واقعی، فقط آسیب شناسیه تا خانومایی که قصد دارن راه شاغل شدن رو در پیش بگیرن؛ با توجه به شرایطشون، بهتر بتونن تصمیم بگیرن و خانوم هایی هم که قصد دارن بیشتر، به زندگی خانوادگیشون برسن قاطعانه تر بتونن راهشون رو ادامه بدن. همین! راستی! خدایا! چی می شد خانومایی که به هر دلیلی به کار حرفه ای تو جامعه و پیشرفت تو این مسیر، خیلی علاقه دارن می تونستن به آرزوشون برسن بدون اینکه هیچ کدوم از این مشکلاتی که داریم ازش صحبت می کنیم پیش نیاد؟ چی می شد؟

******

طاعات قبول؛ من ٢ تا خواهر زاده دارم. یکی می گه چون لیسانسم و بچه داری و خانه داری می کنم و سر کار نمی رم افسرده ام! خواهرش می گه چون 30 سالمه و ازدواج نکردم و شاغلم و بچه ندارم افسرده ام! واقعیتش ما خانوما غر زدن رو دوست داریم!

(فاطمه اسماعیلی آذر)

امید: واقعیتش ما "آدما"...!

******

سلام به هم اندیشان و امید و پیام؛ خواستم بگم که اگه قرار باشه ما همش انگشت بذاریم رو مشکلات زندگی غرب، این بی انصافیه، لااقل از خوبیاشونم بگیم. آره امید! با خود خودتم!

(مسعود خورشیدوند، 20 ساله، دانشجوی عمران از خرم آباد)

امید: تو دانشگاه، وقتی فقه و اصول می خوندیم، درسی داشتیم به نام اصول استنباط. یکی از این اصول این بود: "اثبات شی ء نفی ما عدا نمی کند" یعنی اثبات یه چیزی؛ باعث زیر سوال بردن همه چیزهای دیگه نمی شه؛ یعنی اگه ما اومدیم و از خلاء عاطفی که الان تو غرب وجود داره و هیچ کس هم نمی تونه منکرش بشه (و یه عامل مهمش هم اشتغال خانوم هاست که امروز می گیم چرا) صحبت می کنیم؛ دلیل نمی شه که کارهای خوبشون رو هم بخوایم نفی کنیم. الان غربی ها واقعا در زمینه حفظ محیط زیست خودشون موفق دارن عمل می کنن. تو اداراتشون به ارباب رجوع واقعا احترام گذاشته می شه و خیلی چیزهای مهم دیگه که شنیدنش واقعا حس خوبی به انسان می ده... چند سال پیش، خبری خوندم که تو دانمارک، شهرداری یه روستای 500 خانواری، با بررسی زباله های خانوارها متوجه شده بود که 50 خانوار، دور ریز مواد غذاییشون زیاده. قانون، اون ها رو تا پنج سال مجبور به داشتن مرغ و خروس کرده بود تا دیگه مواد غذایی رو دور نریزن!!!

******

سلام دوستان! دیدین تو ماه عسل، خانم "بریکا" گفت: محبت تو آلمان نبود. این یعنی مادرش نتونسته گنج به این بزرگی رو بهشون القا کنه؛ پس مطمئن باشین با کار تمام وقت، به هیچ وجه خانه ای با صفا و صمیمت نخواهید داشت...

(نازی)

******

تغییر: زنى که با کار بیرون از خونه، بیشتر از توانش کار می کنه کم حوصله می شه و لطافتش رو از دست می ده؛ پس بچه با کى حرف بزنه؟ درد دل کنه؟ و یا وقتی به خاطر کم حوصلگی سر بچه اش داد زد بچه به آغوش کى پناه ببره؟....

(افسانه، 21 ساله، مجرد، بوشهر)

امید: حالا اگه ساعت ها تو مهد بودن بچه ها از یکی دو سالگی رو هم کنارش بذارین متوجه می شین خلاء عاطفی غرب از کجا شکل گرفته؟   

******

تغییر: سلام؛ به نظر من خانومی که چند ساعت از وقتشو بیرون از خونه باشه دیگه مجبوره طوری رفتار کنه که همکاراش ازش حساب ببرن یا حرفش خریدار داشته باشه. به همین خاطر دیگه اون حسی که می گین رو بروز نمی دن.

(فرشته، 7/7/72)

******

سلام؛ ما نفهمیدیم این همه گفتین کار پاره وقت، کار تمام وقت، منظور چند ساعت کار در طول روزه؟؟؟

(آرزو زعفرانی، عاشق مامانش از مشهد، طرقبه حصار)

امید: این چند روزه بیشتر مشکلاتی که از کار خانوما گفته شد برای کارهای  تمام وقت بود که یه خانوم باید به طور رسمی حداقل هشت ساعت در روز در محیط کار باشه که با رفت و آمدش می تونه تا ده ساعت طول بکشه و تابع مقررات و قوانین اداری هستش. اتفاقا راهکاری که بعضی هم اندیشان برای خانوم هایی که دوست دارن کار حرفه ای تو جامعه رو هم در کنار کار خونه دنبال کنن پیشنهاد دادن، کار پاره وقت بود که هم می تونه تو خونه باشه و هم تو محیط بیرون؛ البته تو کار پاره وقت هم شرایط زندگی خانوم ها، نوع کار و محیط کاری که انتخاب می کنن مهمه. کار پاره وقت معمولا اون مقررات سفت و سخت اداری رو نداره و خانوم ها هم قدرت مانور بیشتری دارن تا به زندگیشون برسن. معمولا چند ساعت کار در روز یا هفته است و یا کار در ساعاتی هستش که خود فرد شاغل دوست داره و انتخاب می کنه.

******

اگر عقیده مخالف، شما را عصبانی می کند نشانه آن است که شما ناخودآگاه می دانید که دلیل مناسبی برای آنچه فکر می کنید ندارید. "برتراند راسل"

(سیده طاهره سجادیان از شهر سیدان)

******

سلام "ها" من یه خانومى رو می شناسم که پرستاره و همون طور که می دونید کارش سخته؛ ولى ازدواج کرده و بچه هم داره و خوشبختم هست چونکه کارها رو با همسرش تقسیم کرده؛ شاید مشکل داشته باشه؛ ولى جزئى!... این ظلمه که فکر کنیم زن فقط باید تو خونه کار کنه.

(سنا از خونشون)

امید: آبجی! با گرفتن عکس متوجه این چیزا شدی یا فیلم؟ در هر صورت، خواسته قلبی منه که هیچ زن شاغلی تو زندگیش مشکل نداشته باشه. خدایا! تو خودت کمکشون کن؛ هر چند این دنیا تابع قانون عمل و عکس العمله و نتیجه فکر و تصمیمات انسانه که به خودش بر می گرده.

******

چرا در مقابل هم جبهه می گیرین؟ اینجا هیچ کس شما رو مجبور به پذیرش یک عقیده نمی کنه. فقط داریم بحث می کنیم شاید تو این میون یکی واقعا به جای جبهه گرفتن، فکر کرد...

(شیما، 17 ساله از گرمسار)

******

سلام هم اندیشان؛ من دختر یه خانم شاغلم. با اینکه مادرم پرستار هستن و در روز 5 ساعت تنها هستم؛ اما مهد نرفتم. غذاى مونده هم نخوردم. بقیه هم مى گن هوش و ادبمون (من و برادرم) خیلى از دختر خاله ها و پسر خاله هام بهتره با اینکه مادر اونا یه خونه دار تکه.

(مهرگان هستم)

******

سلام "ها" به نظر من اگر زن و مرد هر دو تو کارای خونه مشارکت داشته باشن کار کردن زن مشکلی به وجود نمی یاره. من ارشد مهندسی کشاورزی دارم و فعلا بیکارم. همسرم با کار کردنم مخالف نیست؛ البته اگه بچه دار بشیم شاید دیگه نخوام برم؛ چون دوست دارم بچه امو خوب تبریت کنم. بچه هایی که مادرشون شاغله خیلی سختی می کشن. که اینم بیشتر بر می گرده به پدر و مادر که چطور برنامه ریزی کنن. خلاصه خود دانید. دستم شکست!

(من و الیاس، 24 و 27 ساله از تالش)

امید: به نظر من مشارکت مرد تو کارای خونه واجبه؛ چون به ویژه وقتی بچه ها هم باشن، واقعا کارا تمومی نداره؛ ولی چیزی که الان غرب بهش رسیده و اگه همینطور پیش بره چند وقت دیگه تو ایران هم دقیقا اتفاق می افته اینه که اونجا خانومای شاغل برای اینکه حقشون ضایع نشه دقیقا خط کش گذاشتن و اصرار دارن که تمام وظایف مادری به جز بارداری و شیردهی، بین زن و مرد تقسیم بشه؛ ولی واقعیتش اینه که به خاطر تفاوت هایی که ذاتا بین زن و مرد وجود داره؛ یه مرد هیچ وقت نمی تونه مثل یه مادر عمل کنه؛ هیچ وقت صبر و حوصله و طاقت و تحمل یه مادر رو نداره؛ ولی خب! اونا دارن به زور کاری می کنن که داشته باشه.

******

تشابه: اصلا قشنگ نیست که بین زن و مرد تفاوتی نباشه. اگه اینطور بود خدا دو جنس مخالف نمی آفرید... من به عنوان یک خانم می گم باور کنید جنبه خانوما به اندازه آقایون نیست (از نظر توانایی جسمی و روحی) اینو که دیگه خودمون می دونیم؛ پس خانوما! من نمی گم بیرون از خونه کار نکنید یا حق و حقوق خانوما با آقایون مساوی نیست بلکه بهای آرامشتون خیلی بیشتر از ایناست.

(محبوبه از گلپایگان)

******

سلام؛ تشابه... همین عقاید فمنیسمى و فرق نگذاشتن بین زن و مرد باعث شده در کشورهاى غربى همجنس گرایى ترویج پیدا کنه. وقتى زن، زن بودن خودشو حفظ نکنه، مرد هم مرد بودن خودشو، باعث می شه به هم جنس گرایش پیدا کنن. باید حواسمون باشه در دام عقاید فمنیسمى نیفتیم.

(عشاق... شیراز)

******

سلام؛ می دونین چرا من گرافیک رفتم. به زرس قاطع به 3 دلیل: 1. به خاطر استعداد (شاید باورتون نشه بابام جز هنرمندان مکتب ندیدست؛ یعنی هیچ آموزشی ندیده؛ ولی نقاشیاش از من بهتره) 2. علاقه ی شدید. 3. اگه روزی ازدواج کردم و همسرم اجازه سر کار رفتن نداد یا خودم به این نتیجه رسیدم لااقل یه کاری بلدم واسه خودم تو خونه انجام بدم و واسه خودم در کنار کارای خانه داری و... کارای هنری انجام بدم. اینطوریم وقتم بیهوده تلف نمی شه. بگین خب!

(فهیمه، گرافیست باشگاه، تهران، پیروزی)

******

سلام امید! اندکی تأمل! درسته که پسرم؛ اما باور کن حاضرم ماشین جوجه کشی باشم تا اینکه جنس مخالف، رئیسم باشه!

(تنها سامان و پیشکسوت باشگاه، کاشان)

******

جمع کنید خود رای ها! فقط می خواید نظرتونو به همه تحمیل کنید؛ یعنی هیچ کس نبود که بگه لطافت زن با این چیزا از بین نمی ره؟ همه نظرشون عین تو بود. دلیل کم شدن تعداد هم اندیشان هم بحث های افتضاح شماست. می دونم درج نمی شه چون شما انتقاد رو دوست ندارید.

(الهه هستم)

امید: پس اون پیامکی که درباره لطافت اون خانوم قصاب و تراشکار بود چی بود هان؟! دیدین بی انصافی می کنین؟

******

سلام به امید و پیام و هم اندیشان؛ من این چند وقت رو که موضوع، بحث اشتغال خانوم هاست دارم شدیدا دنبال می کنم و دوست داشتم به عنوان خواهر کوچیک شما چند نکته رو یادآور بشم. 

اول این که: درسته که این موضوع مورد بحث خیلی داغ شده؛ ولی قرار نیست داداش امید و پیام تو آتیش این بحث سوزونده بشن. اون ها هم مثل شما فقط نظراتشون رو می گن؛ پس اصلا درست نیست با لحن توهین آمیزی ازشون انتقاد کنید. 

دوم این که: من به عنوان یک دختر هم اندیش می خوام بگم: مادر من الآن سه ساله که مجبوره بیرون از خونه کار کنه و کارهای خونه رو دوش منه. با این که من تمام سعیم رو می کنم؛ ولی چند بار پدرم با شوخی گفته از وقتی تو (مادرم) خونه نیستی آدم دلش نمیاد خونه بیاد.  فقط خواستم بگم گاهی اوقات بعضی چیزها شوخی شوخی جدی می شن. ممنون!

******

سلام ب آقا امید و پیام و گل اندیشان عزیز؛ آقا امید اگه می شه بعد از بحث اشتغال خانم ها درمورد تاثیر دوست و دوستیابی هم بحث کنید. ممنون می شم اگه بدرجی!

(فرزانه از کرمانشاه)

امید: آبجی! یه بار مفصل بحث کردیم. خب! فعلا خداحافط. هفته بعد هم بحث آزاده و حالا که سرشماری تموم شد و نرم افزار خلاص! می خوایم مثل قبل برای انتخاب موضوع، نظرسنجی کنیم؛ پس موضوعات پیشنهادی غیرتکراریتون رو بدین. اول پیامک بنویسین: موضوع

تعداد پیامک های روز دوشنبه: 3170

تعداد پیامک های روز تعطیل سه شنبه: 1496

آمار قطعی و نهایی سرشماری: 46597

به اشتراک بگذارید...
اين نظر توسط محمد بیگ آرا در تاريخ 1393/08/30 و 19:20 دقيقه ارسال شده است

موضوع اشتغال زن در اسلام و مطالب مرتبط با آن برای اولین بار توسط حسن امرائی عبدولی در کتاب مهندسی سیاست مطرح شد؛زمانی که هیچ کس اصلا توجهی به این موضوع نداشت و حتی به خاطر جو جامعه کسی جرات نداشت در این مورد نظری ارائه دهد
استاد حسن امرائی نظریه پرداز برجسته کشور برای اولین بار به این موضوع به شکل آکادمیک پرداخت
اما متاسفانه مدتی است عین مطالب و نظرات ایشان از سوی افرادی که تازه جرات پیدا کرده اند در این مورد حرف بزنند،بیان می شود و بدون نقل قول مطالب و نوع نگاه استاد امرائی را به اسم خود بیان می کنند
این رسم غلط و غیرمنصفانه تبدیل شده است به فرهنگی ناشایست که بدون نقل قول و ذکر منبع حاصل زحمات دیگران خیلی عادی و راحت تباه می شود.
جا دارد که تدبیر درستی برای این اتفاق ناصحیح سنجیده شود و افراد بزرگواری که مطلبی را کارشناسی می کنند شهامت این را داشته باشند و ذکر منبع نمایند.

اين نظر توسط $ستاره روشن 22خوزستان رمان نویس$ در تاريخ 1392/05/11 و 6:35 دقيقه ارسال شده است

شکلکسلام ممنونم از مطالب مفید


کد امنیتی رفرش

مطالب مشابه:

 1. هم اندیشان پنجشنبه 29 اسفند 1392
 2. هم اندیشان چهارشنبه 28 اسفند 1392
 3. هم اندیشان سه شنبه 27 اسفند 1392
 4. هم اندیشان دوشنبه 26 اسفند 1392
 5. هم اندیشان یکشنبه 25 اسفند 1392
 6. هم اندیشان شنبه 24 اسفند 1392
 7. هم اندیشان پنجشنبه 22 اسفند 1392
 8. هم اندیشان چهارشنبه 21 اسفند 1392
 9. هم اندیشان سه شنبه 20 اسفند 1392