• یکشنبه 1394/02/13 - تعداد بازدید 6 مرتبه
  س ل ا م؛ ببخشید که امروز سلامم شل و وله! آخه نه اینکه چند روز، تعطیلی بوده؟ حسابی پشتم باد خورده! نگران نباشینا! درست می شه. چند تا پیامک بخونم ت
 • چهارشنبه 1394/02/09 - تعداد بازدید 13 مرتبه
  امید: سلاااااام؛ خودتونو برا اولیش آماده کنین...  
 • سه شنبه 1394/02/08 - تعداد بازدید 27 مرتبه
  امید: سلااااااام بر دوستان بامرااااااام؛ راستش! آدما گاهی به دلایل مختلف، گیج می زنن. گاهی بدجور و گاهی هم کم جور! منم ظاهرا دیروز بدجور گیج ز
 • دوشنبه 1394/02/07 - تعداد بازدید 56 مرتبه
  امید: سلاااااام؛ خدا حفظتون کنه دوستان بامرااااام
 • یکشبنه 1394/02/06 - تعداد بازدید 68 مرتبه
  امید: سلاااااااام؛ می گم اگه یه راننده به پلیس بگه: "باور کن تا حالا من یواشکی بارها با سرعت 180 تا هم رفتم و هیچ اتفاقی نیفتاده. بذارین من راحت ب
 • شنبه 1394/02/05 - تعداد بازدید 80 مرتبه
  امید: سلااااام؛ می دونین الان تو ذهنم داره چی می گذره؟ اینکه شماها خیلی خوبین. خیییییلی!... دلیل دارم براش. فکر نکنین رو هوا دارم حرف می زنم. دلی
مشاهده آرشیو کامل مطالب
کمی طاقت داشته باشید...
مشاهده تالارهای اعضا

  • حضور امید، حسین تکلو و خانم عوض زاده در برنامه اردیبهشت
  • 19 اسفند 1392
  • حضور امید، حسین تکلو و خانم عوض زاده در برنامه اردیبهشت
  • 12 اسفند 1392
  • همایش هم اندیشان دزفول ، اهواز ، اندیمشک ، شوشتر - در دزفول
  • 24 بهمن 1392
  • همایش هم اندیشان تهرانی - قرچک ورامین
  • 8 آذر 1392
  • همایش اندیشه سبز - مشهد مقدس
  • 9 آبان 1392
  • هم اندیشان در همایش بزرگداشت حافظ
  • 19 مهر 1392
  • چهارمین میزبان هم اندیشان در صداوسیما : برنامه پنجشنبه اردیبهشت
  • 18 مهر 1392
  • سومین حضور امید در تلویزیون - برنامه اردیبهشت
  • 8 مهر 1392
  • همایش هم اندیشان مشهد مقدس
  • 27 شهریور 1392
  • اولین همایش طرح همیاری بانوان هم اندیش
  • 26 مرداد 1392
  • حضور امید در برنامه طلوع
  • 1391
  • اولین تصویر گرفته شده از پیام
  • نمایشگاه کتاب تهران
  • فعالیت های شخصی و ابراز علاقه هم اندیشان
  • نمایشگاه کتاب 1392
  • نمایشگاه کتاب تهران
  • اردیبهشت 1392
  • همایش یزد هم اندیشان
  • اسفند 1391
  • اولین همایش هم اندیشان تهرانی
  • 22 مهر 1391

« در حال حاضر باشگاه هم اندیشان فعالیتی ندارد. ادامه بحث ها در وبلاگ جناب بیدگلیان جریان دارد »


اگر در این سایت عضو می شوید ، حتما شهر خود را نیز وارد کنید.
پس از عضویت در این سایت می توانید در بخش انجمن های تخصصی به فعالیت پرداخته و با دیگر هم اندیشان بحث و گفتگو داشته باشید.

»آرشیو پیامکهای باشگاه

»آلبوم عکس خاطرات

»آلبوم فیلم

»درباره هم اندیشان

»مرجع شماره های کاربردی


هم اندیشان شنبه 5 مرداد 1392

مجموعاً 4 امتیاز از 5 توسط 1 نفر
| نظرات داده شده (0) | مربوط به موضوع: 1392 ، اشتغال خانم ها ،

امید: خداحافظ

هم اندیشان: امید خان! چیه؟ اول هفته ای می خوای بهمون شک وارد کنی؟ کم از دستت می کشیم؟ حرف از رفتن که نمی خوای بزنی؟

امید: نه بابا! خیالتون راحت باشه! فعلا که اینجام؛ ور دلتون؛ حی و حاضر. منظورم این بود که اگه وضع، همینطوری بخواد پیش بره، ما هم باید مثل مردم خیلی از کشورهای غربی، با روابط عاطفی سنتی و اصیلی که بین پدر و مادر؛ والدین و فرزندان؛ فامیل و... وجود داره خداحافظی کنیم و کم کم، سبک جدیدی از روابط عاطفی رو در پیش بگیریم.

هم اندیشان: بده آدم، مدرن و به روز باشه؟

امید: ببینین! این هفته کم کم درباره این سبک جدید با جزئیاتش براتون می گم. براتون هم می گم که چه طور اشتغال خانوم ها در غرب نقش مهمی در به وجود اومدن این سبک داشته. درباره خوب و بد این سبک هم باید با همدیگه بحث کنیم. اینجوری تا ته ته ماجرا رو می تونیم ببینیم و بعد، قضاوت کنیم. وظیفه هم اندیشان همینه! ما به هیچ وجه به خانوم ها نمی خوایم بگیم برن یا نرن سر کار؛ همینطور به آقایون هم نمی خوایم بگیم موافقت کنن یا نکنن. ما فقط می خوایم هم اندیشان همه چیز رو در اینباره بدونن و بعد، با توجه به شرایطشون هر تصمیمی دوست دارن بگیرن. شرایط زندگی همه آدم ها یکجور نیست. بگین: "خب!" 

******

سلام؛ با وجود اینکه هیچ کدوم از ٣ پیام قبلم درج نشد؛ اما خوشحالم. بالاخره صداهای موافق کار بلند شد. آفرین! دخترای هم اندیش!! من به توانایی خودم و تمام دخترای ایرانی مطمئنم که می تونیم هم سر کار بریم و فرد موفقی باشیم هم همسر و مادر خوبی!

(ساناز، دانشجوی ارشد ایمنی شناسی پزشکی، ٢٣ سال)

امید: اتفاقا یه خوبی بحث همه جانبه ای که در پیش گرفتیم اینه که از این به بعد، هر کسی دقیقا می دونه با توجه به شرایطش، تصمیمی که داره می گیره می تونه چه پیامدهایی براش داشته باشه. همه اون ها جلو چشمشه؛ پس حواسش رو جمع می کنه.

******

سلام؛ واقعا این چه طرز فکر کردنه؛ یعنی به قول بعضی ها تربیت بچه و آرامش خانواده یعنی کشک؟ یعنی اگه یه خانمی شاغل بود و به خاطر شغلش حاضر شد از بچه و ازدواج بگذره، شاهکار کرده؟ می دونید باقیات الصالحات معنیش چیه؟ فرزند صالح هم باقیات الصالحات هست. یکی که فقط کار کرده و ثروت جمع آوری کرده می خواد چی کار کنه؟ عمرش واسه چی صرف شده؟ من ترجیح می دم به جای اینکه مثل یه آدم آهنی زندگی کنم و شاغل باشم که بهم بگن با کلاس، مایه ی آرامش همسرم باشم و بچه های خوبی تربیت کنم؛ چون وقتی دستم از دنیا کوتاهه، بچه ام با کارای خیرش می تونه باعث آرامشم بشه؛ درضمن شعور آدما به مقدار میزان تحصیلات نیست که هر کسی کم سواد بود مادر بدی می شه؛ پس اینقدر کم سوادها رو دست کم نگیرید!

******

من کاملا با شماها مخالفم؛ یعنی چی آخه؟ یعنی یه زن حق نداره به آرزوهاش برسه؟ باید منتظر باشه ازدواج کنه و بچه داری کنه؟ مگه همسرداری فقط وظیفه خانوماست؟ پس من واسه چی درس می خونم؟ برا چی می خوام دکتر شم؟ یکی جواب این سوالا رو بده. به نظر شما وقتی یه زن قرار نیست کار کنه؛ پس بهتره درس هم نخونه. کلا همه چی برا مردا باشه. شما واقعا به این می گید هم اندیشی؟

(راحله)

******

سلام دوستان؛ به نظر من هر کسی یه عقایدی داره و همین عقاید و نظرات مختلفه که دنیا رو شکل می ده. مثلا من نظرم بر اینه که خانم با یه کار که تمام وقت نباشه و به شخصیتش بخوره و مشکلی براش تو زندگی نداشته باشه می تونه از بیکاری بیرون بیاد و تنوع و سرگرمی براش باشه و یه شخص دیگه نظرش با من فرق داره. اصلا نمی شه همه افراد یه عقیده داشته باشن. خیلیا هستن تحصیل و شغلی که تمام وقتشونو می گیره رو به ازدواج ترجیح میدن و این کاملا طبیعیه؛ چون بالاخره به قول دوستمون ما هم باید ماری کوری هایی تو جامعه داشته باشیم که البته به اختیار و علاقه خودشون این راه رو انتخاب کردن.

(الهه، 18 ساله از خرم آباد)

******

نوچ! چرا اینقدر داد و بی داد راه انداختید؟ حالا اگه گذاشتین یه چرت بخوابیم ته این کشتی! باباجون چرا اینقدر جو می گیردتون؟ هان؟ مگه کسی به خانم ها دستور داده که بشینین تو خونه فقط در و دیوار نگا کنین و کهنه بچه بشورین؟ بابا! ناسلامتی شما هم اندیشین. از شما بعیده اینجور صحبت ها. اگه باشگاه واقعأ قصد اینو داشت که زن ها رو خونه نشین کنه اعلام نمی کرد که هر کس (دقت کنین! هر کس! ن فقط آقایون!) هر کاری بلده به ما اعلام کنه تا تیم تشکیل بدیم... اصل اصل حرف هم اندیشا و شعار باشگاه اینه: "ن افراط ن تفریط"! یعنی خانم محترم که خیلی هم ارزشمندی؛ ن بگیر صم و بکم بشین تو خونه؛ ن انقد غرق کارشو که یادت بره چیزای دیگه هم هست! حالا می ذارین سرظهر یکم بخوابیم؟

(فاطمه، 20 ساله)

******

سلام امید و پیام و هم اندیشان؛ من با حرف آقا مجتبی برهمند موافقم که گفته بودن بعضی خانوما به خاطر چشم و هم چشمی کار می کنن و جالب اینجاست که مامان خودمم بهم می گه که به خاطر کم کردن روی زن داداشات درس بخون و شاغل شو. منم خودم همین قصد رو دارم. رو کم کنیه دیگه!!!!!

******

سلام؛  خیلی بحث خوبی بود که این هفته هم باشه؟ من درس نخوندم که آخرش دلبری کنم؟ اینکه برای جامعه مفید باشی خیلی مهمتر از بچه دار شدنه. من نمی تونم از زندگیم به خاطر دیگران (شوهر و بچه) بگذرم و زندگیمو به 4 تا آجر محدود کنم؟ تصمیم قطعی دارم هیچوقت ازدواج نکنم. تمام!

(مرضیه، دل زده از هم اندیشان)

******

"فریب فمنیسم، زمانی که فرهنگ های مختلف را به این باور رساندند که کار حرفه ای، بسیار لذت بخش تر از مادر بودن است چقدر زشت بود. اهمیت زن و مادر بودن که نقش اولیه اش به عنوان زن خانه دار بود هم مورد تنزل واقع شد." جملاتی از کتاب فمنیسم، راه یا بی راه؟! نوشته دایان پاسنو.

******

سلام؛ مامان من نمونه کامل یه خانم خانه داره. خونه مون همیشه یه دسته گله. ما رو هم جوری تربیت کرده که همه از ما الگو می گیرن؛ ولی خودش دیگه تقریبا افسرده شده؛ چون زندگی براش تکراری شده. به خاطر همین من عزمم رو شدید جزم کردم که شاغل باشم تا به سرنوشت مادرم دچار نشم. خواهش می کنم درج کن تا از طریق شما دست مامانمو ببوسم که با وجود این همه خستگی، بازم یه مامان نمونه اس.

(هانیه)

امید: ببینین! وقتی آدم دقیقا اهمیت کار خودش رو بدونه و بهش اعتقاد داشته باشه؛ لحظه لحظه اون کار براش ارزشمنده؛ نشاط آوره و... یه مشکل خانوم هایی که بیشتر، به همسر و بچه و زندگی خانوادگیشون می رسن اینه که دقیقا از ارزش کارشون خبر ندارن؛ ضمن اینکه یه مشکل جدی این خانوما اینه که به زندگیشون تنوع نمی دن. هزار جور کار می شه کرد که خیلی هاش رو تا حالا گفتیم.

******

... دوستای خوبم! نمی گم کسی که مجبوره کار کنه و تو اجتماع حضور بیشتری داشته باشه، کار بدی می کنه، نه! اما شمایی که خانه دار هستی و گاهی احساس حقارت می کنی، تو مسؤلیت و کار بزرگی رو انجام می دی. اینکه وقتی اعضای خانواده بیرون هستن و می دونن یکی چشم براهشونه، وقتی میان خونه و ازشون استقبال می شه، اینا خیلی باارزشه که تو وقتت رو پای بچه ای میذاری که هدیه خداست. تو به زندگی بقیه آرامش می دی؛ پس کار تو خیلی بزرگه. راستی! می تونی کارهای هنری هم یاد بگیری، مطالعه کنی... راستی! التماس دعا.

(معصومه عزیزی)

******

ادامه... خانم اگه قراره از سر کار رفتن صرف نظر کنه آقا هم باید نیاز خانم رو برطرف کنه. وقتی دختر و پسر می خوان با هم ازدواج کنن باید در این مورد به تفاهم برسن. قبول که تربیت فرزند و خانه داری آدابی داره و فقط زن می تونه این وظیفه رو تمام و کمال به انجام برسونه؛ اما آیین همسرداری برای دو طرفه نه فقط خانما آقا مهرداد! خلاصه مرد هم اگه مرد باشه نیاز خانمشو برطرف می کنه تا خانم مجبور نشه بره سرکار. حالا هی خانم دلبری کنه آقا اگه خسیس باشه فایده نداره که ... بگین خب!

(سعیده، 20 ساله از تهران)

******

سلام؛ چرا انقدر از حرفای امید و بعضی دوستان، بد برداشت می کنید؟ اونا کی گفتن دختر از پسر کمتره؟ اگه دوست داری بری سر کار، کسی نگفته نرو؛ اما شمایی که می گی زن مگه فقط باید کهنه بچه بشوره؟ یعنی منزلت یه زن به اینه که مثلا منشی یه شرکت باشه. زن مثل گل می مونه، مثل طلا، از طلا باید مراقبت کرد. چرا همه اش خودتون رو با مردها مقایسه می کنین؟ مگه شما به خوب بودن خودتون شک دارید؟ مردا و زنا هرکدوم ویژگی های خاص خودشون رو دارن. اگه می خوای خودتو ثابت کنی مثلا زبان یاد بگیر یا خیاطی، آرایشگری، نقاشی، خطاطی، یا هر هنر دیگه. مطمئن باش تو می تونی خیلی از کارایی رو انجام بدی که زنان شاغل وقت اون رو ندارن.

امید: ببینین! هیچ کس نمی تونه اختلاف زن و مرد تو حوزه های مختلف جسمی و روحی رو انکار کنه؛ پس چطور می شه که "فمنیسم" همه این اختلاف ها رو نادیده می گیره و اعتقاد داره که زن و مرد دقیقا تو همه چیز باید مثل هم باشن. زن به هیچ وجه نباید از مرد کم بیاره. فمنیسم معتقده که زن ها تو کار کردن و حتی نوع کار و درآمد کسب کردن باید مثل مردها باشن. کارهای خونه؛ بچه داری و تربیت فرزند و... هم دقیقا مساوی. الان مشکل فمنیست ها اینه که چرا زن ها باید باردار بشن و بچه شیر بدن؛ ولی مردها نه! این هفته بیشتر درباره فمنیسم صحبت خواهیم کرد.

******

سلام ب همه؛ داداش! من یه پیشنهاد دارم. می شه آخر این هفته یه نتیجه گیری کامل کنید.. یعنی کامل و جامع. در حد لالیگا که نه! تیم ملی والیبال خودمون...

(نرجس، رشت)

امید: خودم خیلی دوست دارم این اتفاق بیفته. یعنی وقت می کنم؟ خدا کنه!

******

سلام؛ امید! پس چرا نتیجه ى سرشمارى رو نمی گى؟ بالاخره چند تا شدیم؟

(سمیرا)

امید: به چشم! فردا با جزئیات کامل اعلام می کنیم. فعلا خداحافظ.

به اشتراک بگذارید...

کد امنیتی رفرش

مطالب مشابه:

 1. هم اندیشان پنجشنبه 29 اسفند 1392
 2. هم اندیشان چهارشنبه 28 اسفند 1392
 3. هم اندیشان سه شنبه 27 اسفند 1392
 4. هم اندیشان دوشنبه 26 اسفند 1392
 5. هم اندیشان یکشنبه 25 اسفند 1392
 6. هم اندیشان شنبه 24 اسفند 1392
 7. هم اندیشان پنجشنبه 22 اسفند 1392
 8. هم اندیشان چهارشنبه 21 اسفند 1392
 9. هم اندیشان سه شنبه 20 اسفند 1392