• یکشنبه 1394/02/13 - تعداد بازدید 7 مرتبه
  س ل ا م؛ ببخشید که امروز سلامم شل و وله! آخه نه اینکه چند روز، تعطیلی بوده؟ حسابی پشتم باد خورده! نگران نباشینا! درست می شه. چند تا پیامک بخونم ت
 • چهارشنبه 1394/02/09 - تعداد بازدید 13 مرتبه
  امید: سلاااااام؛ خودتونو برا اولیش آماده کنین...  
 • سه شنبه 1394/02/08 - تعداد بازدید 27 مرتبه
  امید: سلااااااام بر دوستان بامرااااااام؛ راستش! آدما گاهی به دلایل مختلف، گیج می زنن. گاهی بدجور و گاهی هم کم جور! منم ظاهرا دیروز بدجور گیج ز
 • دوشنبه 1394/02/07 - تعداد بازدید 57 مرتبه
  امید: سلاااااام؛ خدا حفظتون کنه دوستان بامرااااام
 • یکشبنه 1394/02/06 - تعداد بازدید 68 مرتبه
  امید: سلاااااااام؛ می گم اگه یه راننده به پلیس بگه: "باور کن تا حالا من یواشکی بارها با سرعت 180 تا هم رفتم و هیچ اتفاقی نیفتاده. بذارین من راحت ب
 • شنبه 1394/02/05 - تعداد بازدید 81 مرتبه
  امید: سلااااام؛ می دونین الان تو ذهنم داره چی می گذره؟ اینکه شماها خیلی خوبین. خیییییلی!... دلیل دارم براش. فکر نکنین رو هوا دارم حرف می زنم. دلی
مشاهده آرشیو کامل مطالب
کمی طاقت داشته باشید...
مشاهده تالارهای اعضا

  • حضور امید، حسین تکلو و خانم عوض زاده در برنامه اردیبهشت
  • 19 اسفند 1392
  • حضور امید، حسین تکلو و خانم عوض زاده در برنامه اردیبهشت
  • 12 اسفند 1392
  • همایش هم اندیشان دزفول ، اهواز ، اندیمشک ، شوشتر - در دزفول
  • 24 بهمن 1392
  • همایش هم اندیشان تهرانی - قرچک ورامین
  • 8 آذر 1392
  • همایش اندیشه سبز - مشهد مقدس
  • 9 آبان 1392
  • هم اندیشان در همایش بزرگداشت حافظ
  • 19 مهر 1392
  • چهارمین میزبان هم اندیشان در صداوسیما : برنامه پنجشنبه اردیبهشت
  • 18 مهر 1392
  • سومین حضور امید در تلویزیون - برنامه اردیبهشت
  • 8 مهر 1392
  • همایش هم اندیشان مشهد مقدس
  • 27 شهریور 1392
  • اولین همایش طرح همیاری بانوان هم اندیش
  • 26 مرداد 1392
  • حضور امید در برنامه طلوع
  • 1391
  • اولین تصویر گرفته شده از پیام
  • نمایشگاه کتاب تهران
  • فعالیت های شخصی و ابراز علاقه هم اندیشان
  • نمایشگاه کتاب 1392
  • نمایشگاه کتاب تهران
  • اردیبهشت 1392
  • همایش یزد هم اندیشان
  • اسفند 1391
  • اولین همایش هم اندیشان تهرانی
  • 22 مهر 1391

« در حال حاضر باشگاه هم اندیشان فعالیتی ندارد. ادامه بحث ها در وبلاگ جناب بیدگلیان جریان دارد »


اگر در این سایت عضو می شوید ، حتما شهر خود را نیز وارد کنید.
پس از عضویت در این سایت می توانید در بخش انجمن های تخصصی به فعالیت پرداخته و با دیگر هم اندیشان بحث و گفتگو داشته باشید.

»آرشیو پیامکهای باشگاه

»آلبوم عکس خاطرات

»آلبوم فیلم

»درباره هم اندیشان

»مرجع شماره های کاربردی


هم اندیشان یکشنبه 30 تیر 1392

مجموعاً 0 امتیاز از 5 توسط 0 نفر
| نظرات داده شده (2) | مربوط به موضوع: 1392 ، اشتغال خانم ها ،

امید: سلااااام؛ می گم چه اتفاق جالبی افتاد. دیروز یکی از آشناهامون که ده سالیه سوئد زندگی می کنه رو دیدم. چند ساعتی درباره اشتغال خانوم ها تو سوئد و تاثیراتش تو خانواده و جامعه، باهاش صحبت کردم. اطلاعات خوبی داد که خیلی به بحثمون کمک می کنه. خیییییلی. کم کم بهتون می گم. راستی! با پیامک های زیادی که درباره دلیل تمایل خانوم های ایرانی به کار بیرون از منزل، فرستادین، خیلی جامع و کامل می شه به این مساله پرداخت. ممنون!      

******

دلیل: سلام؛ وقتی بعضی مردای محترم واسه دادن یه چندر غاز به خانوماشون کللللی منت می ذارن و آخرشم تا خون خانومشونو تو شیشه نکنن پولو تقدیم نمی کنن، تازه بعدشم بیست سوالی راه میندازن که پولو می خوای چیکار؟! (دیدم که می گم!) به نظر من بهتره خانوم خونه خودش یه درآمدی داشته باشه هر چند ناچیز، تا دستش تو جیب خودش باشه.

‏(اکرم، 21 ساله، دانشجوی مدیریت دولتی، بافق)

امید: فعلا دلایل رو می شنویم تا بعد ببینیم راهکاری غیر از کار بیرون از منزل داره یا نه؟ 

******

سلام امید و "من"؛ تعجب نکنید! کلمه ی "ها" تکراری شده و به "من" تبدیل می شه. دلیلشم آخر  دو کلمه "هم اندیشان" هستش بگو خب!! یعنی آخر آمپاسما. پیام اولی ام. درج کن! بگو خب!

(زینب، تیزهوش باشگاه)

امید: نه! این کار رو نکن! تازه داشت کلمه "ها" از سر هم اندیشان می افتاد.

******

سلام داداش امید و زیبا اندیشان؛ دلیل: خداییش کار خونه خسته کننده اس. اگه زن شغلی بیرون از خونه نداشته باشه روانی می شه. من چند روزه که مامانم خونه نیست و کارای خونه با منه دیگه کم کم داره حالم از کارای تکراری خونه بهم می خوره. خب زنم تنوع باید داشته باشه دیگه. من هیچ جوری توجیه نمی شم چرا بعضیا مخالف کار زن، بیرون خونن؟

‏(شراره، ۱۹ ساله از اسدآباد همدان)

امید: آبجی! کار خونه زمانی یکنواخت و خسته کننده می شه که هدف و انگیزه و عشق و "خلاقیت" توش نباشه. خانومی که هر روز سعی می کنه اطلاعات جدید درمورد خانه داری، همسرداری، تربیت فرزندان و سبک زندگی سالم کسب کنه؛ حتما احساس خیلی خوبی داره که حتی گاهی باعث می شه تو پوست خودش نگنجه. مثلا خانومی که امروز به خاطر وقتی که گذاشته تونسته سس کچاپ سالم و خونگی درست کنه و باعث بشه فرزندش که این سس رو خیلی دوست داره دیگه از اون سس های کچاپ کارخونه ای که کلی مواد نگهدارنده داره نخوره، چه حسی داره؟ من همیشه با خودم می گم کارخونه دارها چی به این سس ها می زنن که دو سال بیرون از یخچال، خراب نمی شه؟ معلومه! "پایدار کننده؛ استابلایزر؛ یا همون مواد نگهدارنده" راستی! آشنامون که سوئد زندگی می کنه گفت: به خاطر اینکه خانوم های سوئدی همه شاغل هستن فرهنگ بیرون غذا خوردن و مصرف فست فود و مواد غذایی کارخونه ای خیلی خیلی رایج شده!!!!  

******

سلام؛ من با شاغل بودن خانوم ها به شدت مخالفم؛ چون این تجربه رو دارم. مادرم می رفت سر کار. هیچ شوقی برای اینکه از مدرسه بیام خونه نداشتم. وقتی هم خونه می اومدم احساس تنهایی می کردم. الان واقعا وجود مادر تو خونه یه آرامش دیگه ای به آدم می ده. ممنون از همتون!

(نجمه، مامان دانیال)

امید: آشنامون می گفت: تو سوئد تقریبا تمام خانوم ها می رن سر کار و صبح بچه هاشون رو می ذارن مهد و بعد از ظهر از مهد می یارن خونه که حدود ساعت پنج و شش می شه. شبها هم بچه ها باید زود بخوابن حدود ساعت هشت و حداکثر نه. اینه که کمتر، پدر و مادرشون رو می بینن. (اونم پدر و مادر خسته!) بیشتر، روزهای تعطیل به بچه هاشون می رسن و براشون برنامه دارن. گفتم: خب! رابطه عاطفیشون با پدر و مادر، ضعیف نمی شه؟ تایید کرد که همینطوره و به همین خاطر هم وقتی به سن جوونی می رسن به هیچ وجه وابستگی به پدر و مادر ندارن. دنبال زندگی خودشون می رن.

******

سلام هم اندیشان و آقا امید و پیام؛ من با اینکه یه دختر تحصیل کرده ام حاضر نیستم وقتی که ازدواج کردم و مادر شدم بیرون از منزل کار کنم؛ چون از همان ابتدای خلقت هدف از آفرینش زن برای حفظ آرامش خانواده بوده و به نظر من برقراری یه زندگی آرام و همسرداری و تربیت صحیح بچه ها از مهمترین وظایف یه زن هستش که متأسفانه امروزه به دلیل دیدگاه های فکری نادرست در 90 درصد موارد خانم ها استقلال مالی داشتن را (بدون کمتر نیازی به پول) به زندگی آرام در کنار همسر و بچه ها ترجیح می دن؛ اما اونها درحقیقت از روی غفلت، بسیاری از مشکلات جدید و جدی رو با دست خود به خانه می آورند: 1. توجه همسر به دلیل غفلت خانم، به زنان دیگر 2. کشیده شدن کودکان به دلیل کمبود محبت و بی توجهی، به بسیاری از برنامه های ناپسند و... خانم ها! با پول به دنبال آرامش و محبت نباشید و از مهدها و پرستارها توقع تربیت فوق العاده ای از فرزندانتان نداشته باشید. به حس درونی خود رجوع کنید و طبع ذاتی اتان را نابود نکنید. موفق باشید.

(آرزو، 24 ساله از شهرکرد، بام ایران)

******

دلیل: سلام امید خان و ها؛ من کاری به تمایلات آقایون به سر کار رفتن خانوم ها یا فضای جامعه ندارم، می خوام شاغل باشم؛ چون فقط در این صورت احساس اعتماد به نفس می کنم وگرنه حس بی مصرف بودن دارم؛ دست خودمم نیس!! جوابمو بده خیلی ذهنمو درگیرکرده.

(مریم کرامت جو، یه درج اولی امیدوار به درج پیامش، دانشجوی بیولوژی از خوی)

امید: آبجی! داریم بحث می کنیم که بتونی جوابت رو بگیری. بحث رو تا آخر دنبال کن! حتما به نتیجه می رسی.

******

مژده بدین! مژده بدین! وای خیلی خوشحالم. بالاخره صبرم جواب داد. تو سایت نخبگان ایران، هم اندیشان رو معرفی کردم. خیلی وقته! حالا الان دیدم که چند نفر استقبال کردن. وای خدایا شکرت!

(محبوبه جاور، ۷۳، دهلران، تاسیس کننده موسسه خیره هم اندیشان در آینده، انشاءالله)

******

سلام "ها" و داداشای گل؛ دلیل: وقتی شاغل باشی تو هر جمعی که می ری یه برخورد خاصی باهات می کنن. سوء تفاهم نشه من خونه دارم؛ ولی یه مدت که می رفتم سر کار، رفتارشون خیلی متفاوت بود.

امید: یه خانوم خونه دار یه بار حرف خوبی زد. گفت: چرا اونا (طرفدارهای کار بیرون از منزل) باید ما رو مغلوب کنن؛ ما باید با عملکرد مثبتمون تو خونه و زندگی، وقتی تو جمع هستیم اونقدر حرف برای گفتن داشته باشیم که اونا مغلوب بشن. راست می گه ها! با این حرفش، کلی ذهنم مشغول شد. مثلا تو جمع بگه: "دارم فلان کتاب رو می خونم که نکته مهمش این بود."؛ "خدا رو شکر چون شغل تمام وقت ندارم و فرصت کافی دارم کلی تو آشپزی سالم (مثال بزنه) موفق بودم و همسر و بچه هام مجبور نیستن غذاهای آماده و فست فود و اینجور چیزها بخورن" و...

******

سلام؛ از نظر دین اسلام؛ هر چیزی بهترین نحوه اش اعتداله؛ پس حضور زن برای کار در جامعه تا جایی که به حقوق همسرداری و فرزندداری لطمه نزنه بد نیست.

امید: من هم با کار پاره وقت خانوم ها به شرطی که به اون اصل ها صدمه نزنه کاملا موافقم.

******

سلام؛ مشاعره:

درخت دوستی بنشان که کام دل به بار آرد

نهال دشمنی برکن که رنج بی شمار آرد.

(دوستدار شما، ثریا بهاری)

امید: دوباره "د" بدین.  

******

دلیل: سلام؛ نسل ما از بچگی تو گوشمون خوندن درس بخون بزرگ شدی بری سر کار و دستت تو جیب خودت باشه. واسه یه قرون دو زار منت شوهرت رو نکشی. (یه زن دهه شصتی) البته من ترجیح دادم منت شوهرمو بکشم تا منت صاحبکار یا هر کس دیگه ای رو.

امید: اینم نکته مهمی بودا. من دیدم خانوما برا گرفتن یه مرخصی یا دیر رفتن سر کار گاهی چه استرس و مشکلاتی دارن. یه خانومی که بچه اش تب چهل درجه داشت و نمی تونست بره سر کار، صاحبکارش بهش گفته بود باید بچه رو بیاری ببینمش که تب داره. راستی! من کاملا قبول دارم که خیلی از خانوم های خانه دار برای گرفتن پول از همسرشون چه مشکلاتی دارن و واقعا به همین خاطر هم فکر سر کار رفتن به ذهنشون می زنه. برای حل این مشکل، به نظرتون راه دیگه ای هم وجود داره؟ اگه تجربه ای دارین بگید. اول پیامک هاتون بنویسین: "راهکار"

******

سلام؛ به نظر من خانم ها می تونن تو خونه کار کنن. مثل خود من که قالیبافی و گلیم بافی و سرمه دوزی می کنم. بیمه هم هستم. درآمدم هم خدا رو شکر بد نیست. راستی! اینم بگم: لیسانس کامپیوتر هم هستم.

(فریبا از میانه)

امید: خب! درسته که فریبا خانوم با لیسانس کامپیوتر داره کارهای هنری خونگی انجام می ده؛ ولی تحصیلاتش و آشناییش با کامپیوتر بالاخره یه جاهایی به دردش می خوره. هم برای خودش و هم اطرافیان و... من می گم اگه یه خانومی معتقد به شغل تمام وقت بیرون از منزل نیست و تو دانشگاه هم می خواد درس بخونه؛ حتما رشته ای بخونه که یه جورایی تو زندگی هم به درد خودش و دیگران بخوره.

******

سلام؛ من اصلا با کار کردن زن تو بیرون مخالفم؛ چون خانم ها به اندازه زیاد تو خونه دغدغه کاری دارن که تو بیرون نمی تونن کار کنن...

(امید ملک حسینی از نسیم شهر)

امید: آقا امید! البته تو کشورهای صنعتی که اشتغال خانوم ها اونجاها سال ها است که جدی تره، به راه حلی رسیدن. اینکه: خانوم ها و آقایون تو همه چیز با هم برابرن. هر دو باید هم کار بیرون و هم کار منزل رو انجام بدن. به نظرتون این راه حل، چه مشکلاتی به وجود میاره؟ اول پیامک بنویسین: "مشکل"  

******

سلام بر همه؛ لطفا کتاب: حقوق زن در اسلام؛ اثر: شهید مطهرى؛ از انتشارات: صدرا رو یه بارم شده بخونید.

(سین شین از تویسرکان)

******

سلام؛ به نظرتون خانومای ورزشکاری که باید به اردوهای شبانه روزی و سفرهای طولانی برن، چه جوری به زندگیشون می رسن؟؟

امید: اگه متاهل باشن بالاخره یه جورایی باهاش کنار میان. همه جوره می شه زندگی کرد. ولی به هر حال خیلی از خانوم های متاهلی که به صورت حرفه ای، درس و کار و ورزش و هنر و... رو دنبال می کنن ممکنه تو زندگی متاهلیشون نتونن موفق باشن؛ خانوم های مجرد هم ممکنه برای همیشه مجرد بمونن و هیچ وقت فرصت ازدواج پیدا نکنن. چون وقت این کار رو ندارن. نمونه هاش خیلی زیاده. بالاخره خودشون این راه رو انتخاب کردن.   

******

نظر: من با کار کردن خانم ها مخالفم به چند دلیل: 1. افزایش نرخ بیکاری آقایون جوان ‏2. از بین رفتن تدریجی حجاب و عفاف ‏3. کمرنگ شدن حس مادری ‏4. دعوای بین همسران (مقایسه همکار مرد با شوهر) 5. پایمال شدن شخصیت فرد (به خاطر چهره، جایی کار کردن)

امید! بد می گم؟! پس به لیست اضافه کن!

امید: البته نه اینکه هر خانومی سر کار می ره حتما با این مشکلات همراهه؛ همیشه استثناء هست؛ ولی به دنبال اشتغال خانوم ها معمولا چنین مشکلاتی هم تو جامعه پیش می یاد. فردا بیشتر درباره این مشکلات صحبت می کنیم. خدانگهدارتون.

به اشتراک بگذارید...
اين نظر توسط زهرا در تاريخ 1392/05/05 و 19:56 دقيقه ارسال شده است

سلام هم اندیشان. اگر این فهنگ توی جامعه ایرانی جابیفته که نفقه حق قانونی شرعی یک زنه.خیلی از مشکلات اشتغال و و کمبود عاطفه و... حل میشه.
این یک حقیقت غیرقابل انکاره که اکثر خانوما بدلیل نداشتن تمکن مالی شاغل میشن.
البته یک کار نیمه وقت هم کمک خرج هزینه های زندگی است و هم افسردگی که ازش دم میزنن سراغشون نمیاد.

اين نظر توسط هستی در تاريخ 1392/05/05 و 19:48 دقيقه ارسال شده است

سلام هم اندیشان پراندیش. به نظر من سرنخ اشتغال خانوما از اینجا شروع میشه.اول اینکه که یک تصور ذهنی از کودکی توذهن ما شکل میگیره که زن باید کارکنه و استقلال مالی داشته باشه تاوابسته به شوهرش نباشه. دوم سیستم آموزشی میتونه در زمانیکه انتخاب رشته انجام میشه آینده مشاغل رو باز کنه و هرکسی با آگاهی کامل زندگی شغلیشو انتخاب کنه.اینجوری هم تحصیلکرده های بیکار مدیریت میشه و هم اینکه یک محصل عمرشو بیهوده تلف نمیکنه.


کد امنیتی رفرش

مطالب مشابه:

 1. هم اندیشان پنجشنبه 29 اسفند 1392
 2. هم اندیشان چهارشنبه 28 اسفند 1392
 3. هم اندیشان سه شنبه 27 اسفند 1392
 4. هم اندیشان دوشنبه 26 اسفند 1392
 5. هم اندیشان یکشنبه 25 اسفند 1392
 6. هم اندیشان شنبه 24 اسفند 1392
 7. هم اندیشان پنجشنبه 22 اسفند 1392
 8. هم اندیشان چهارشنبه 21 اسفند 1392
 9. هم اندیشان سه شنبه 20 اسفند 1392