loading...

باشگاه هم اندیشان

امید: سلاااااام؛ حالتون...؟ هم اندیشان: امید خان! حتما می خوای بگی: "قشنگه؟"؛ "زیباست؟" و از این جور چیزا...    امید: نه! اتفاقا این دفعه می خواستم بگه

هم اندیشان یکشنبه 23 تیر 1392

حسین وفا بازدید : 595 یکشنبه 23 تير 1392 نظرات (0)

امید: سلاااااام؛ حالتون...؟

هم اندیشان: امید خان! حتما می خوای بگی: "قشنگه؟"؛ "زیباست؟" و از این جور چیزا...   

امید: نه! اتفاقا این دفعه می خواستم بگه: "خوبه؟!"

******

سلام نیک اندیشان؛ نماز و روزتون قبول. توجه کردید ما بیشتر از اینکه به خودشناسی برسیم سعی داریم دیگران رو بشناسیم. کنترلشون کنیم. قضاوت کنیم و درکل خودمونو درگیر دیگران می کنیم. بیشتر دوستان که می گفتن هدف نداریم به خاطر اینه که خودشونو کشف نکردن. تا ندونی دنبال چی هستی بهش نمی رسی. وقتی خودتو، استعدادتو، افکارتو شناختی نصف مسیر موفقیتو طی کردی.

(سمیرا از قزوین)

******

سلام؛ امید ی سوال! چه چیزی رو باید در درون خودمون بشناسیم؟ اصلا منظور از خودشناسی چیه؟ چرا می گن خودشناسی مقدمه خداشناسیه؟ راستی یادته این بحث قرار بود پارسال بشه... بالاخره نوبتش شد.

(نسیم، 370، قم، یک کنکوری عزیز...)

امید: آبجی! فعلا جواب سهیلا خانوم رو داشته باش. جواب خیلی قشنگی داده...

******

سلام بر هم اندیشان گل و داداش امید! همگی خوبین؟ خدا رو شکر که حالتون سرجاشه. به این بیت شعر توجه بنمویید:

ساحل افتاده گفت: گرچه بسی زیستم

هیچ نه معلوم شد آه که من کیستم؟

موج ز خود رفته ای تیز خرامید و گفت:

هستم اگر می روم گر نروم نیستم.

به نظر من آدم در یه برهه زمانی خاصی از زندگیش شاید توی سن نوجوانی نیاز داره که خودشو بشناسه به عبارتی بفهمه با خودش چند چنده اینجوری راحت تر با خودش و زندگی کنار میاد. اینجاست که به معنای واقعی هدف نهایی برای زندگی مشخص می شه. برای همینه خیلی از آرزوهای کودکی در سنین نوجوانی و جوانی تغییر می کنن و فراموش می شن. ما باید شبیه موج باشیم نه ساحل افتاده. تکلیف خودمون رو با خودمون روشن کنیم. به قول مولانا:

از کجا آمده ام؟ آمدنم بهر چه بود؟

به کجا می روم آخر ننمایی وطنم.

و بالاخره قدم بعد از خودشناسی، خداشناسیه. ما تا خالقمون رو نشناسیم معنی زندگی رو نخواهیم چشید. اگه خدا رو با همه عظمتش بشناسیم اینجاست که زندگی شیرین می شود. ماه رمضان ماه خودشناسی، خداشناسی و خودسازیه. تا تموم نشده باید دست به کار شیم. موافقین؟

(سهیلا)

******

ب قول بچه ها ما متخصص شدیم توی گیر دادن ب بقیه چیزا و کسا؛ اصلا وقت نمی کنیم ب خودمون برسیم. اگه این خودشناسی رو ساده کنیم و نخوایم فلسفیش کنیم می تونیم بگیم اگه خصوصیات خودمونو بشناسیم بهتر از تواناییامون می تونیم استفاده کنیم؛ ولی بازم جلوش سنگ زیاده چون بعضی نیازها یا آرزوها باعث می شه آدم نتونه فقط ب نکات فلسفی یا قدیمی، تکیه کنه تا زندگیشو بگذرونه. راستش حرف زیاده ولی...

(یاسین)

امید: ولی چی؟!... به هر حال اشکال نداره؛ از قدیم گفتن: "کم گوی و گزیده گوی." حرفای خوبی زدی که منم تکمیلش می کنم. وقتی می گیم خودمون رو بشناسیم؛ منظور اینه که ویژگی ها و خصوصیات و توانایی های موجودی به نام انسان رو بشناسیم و مقایسه کنیم با بقیه موجودات تا ببینیم با توجه به این ویژگی ها، اومده تو این دنیا چه کار کنه؟ هدف از خلقتش چی بوده؟ کلی تو رفتارمون هم تاثیر گذاره.

******

خودشناسی همون هوش معنویه که ما با دست پیدا کردن به این هوش، می تونیم خیلی از رفتارهای خودمونو کنترل کنیم. در واقع شخصی که به خودشناسی رسیده با کنترل و شناختی که رو قضاوت ها و باورهای خودش داره می تونه مثلا غیبتی هم که می خواد انجام بده رو کنترل کنه. درواقع یه سوال از خودش کنه! از خودش بپرسه: من که همه اصول زندگی خودمو می شناسم آیا الان با غیبت کردن می تونم آروم بشم یا نه؟ اینجاس که هوش معنوی یا همون خودشناسیمون خودشو نشون می ده!

(شمس، قم)

******

سلام به همگی به خصوص داداش امید؛ به نظرم اگر قضاوت کردن درمورد دیگران رو کنار بذاریم راحت تر می تونیم به خودشناسی بپردازیم.

(فاطمه، 25 ساله، لیسانس حقوق از اراک)

امید: من که می گم اگه خودمون رو بشناسیم و هدف مشخص بشه، دیگه  به راحتی می تونیم درمورد دیگران قضاوت نکنیم، غیبت نکنیم، دروغ نگیم و به قول دوستمون، رو رفتارامون کنترل داشته باشیم و همینه که می گن: خودشناسی تو رو به خدا می رسونه.    

******

سلام؛ اینم مشاعره با دال:

دل شود گر به علم بیننده

راه جوید به آفریننده

این شعر به بحث این هفتمون که خودشناسی و خداشناسی هست هم مربوط می شه و اشاره داره به این حدیث معروف که: من عرف نفسه فقد عرف ربه: هر کس خود را شناخت خدای خود را شناخته است.

(محدثه از ساوه)

******

سلام آقا امید و دوستان گلم. یه سوال دارم. من وقتی نماز می خونم چشمامو می بندم؛ ولی مادرم می گه قبول نیست. واقعا قبول نیست؟؟؟

(مینا از نقده)

امید: بستن چشم ها موقع نماز، کراهت داره؛ ولی نماز رو باطل نمی کنه. نمی دونم درباره دلیلش چیزی گفته شده یا نه؛ ولی چیزی که به ذهن خودم می رسه اینه که درسته که این کار، ممکنه تو تمرکز کردن در نماز به بعضی ها کمک کنه؛ ولی جلوه زیبایی نداره. حالت انسان موقع نماز خوندن باید در عین خضوع و خشوع، طبیعی و زیبا باشه.

******

سلام خدمت داداشای خوبم امید و پیام و جمیع دوستان هم اندیش! الان ساعت ده کم از یک نصفه شبه و دارم هم اندیشانو می خونم. امید! تو هم اهل پیچ بودی و ما نمی دونستیم؟ خوب جواب دوستمونو پیچوندی و آخرش نگفتی بالاخره خانومت شاغل هستن یا نه؟ یه پا زبلی واسه خودت؛ فقط به پا ندزدنت که ما وسط جزیره سرگردون شیم!

(چاکرتون، یکی از همین ورا)

امید: بابا! به این قشنگی گفتم پشت دستمون رو داغ کردیم که دیگه... پس چی بود؟ هان؟! واقعیتش اینه که یه خانوم متاهل و به ویژه بچه دار؛ حتی اگه بهترین شرایط ممکن برای سر کار رفتن هم براش جور باشه؛ مثلا تو خونه پدر و مادرش باشه و اون ها به خوبی از بچه مراقبت کنن و اصلا با همسرش یه جا کار کنن و با هم برن و با هم بیان و تو اداره هم با هم غذا میل کنن و محل کارشون هم کنار خونشون باشه و... باید باز هم مطمئن باشه که یه جاهایی داره از زندگی مشترکش کم می ذاره که بعدا خودش رو نشون می ده. اگه مخالفید می تونیم بعدا دراین باره اصلا یه هفته بحث کنیم.    

******

سلام به همگی؛ طاعات و عباداتتون قبول. صفحه ۶۹۰ تله تکست شبکه ۳ رشته های دانشگاه علمی - کاربردی رو معرفی می کنه. موفق باشید.

(هادی از خرم آباد)

******

نمی دونم سریال مادرانه رو می بنین یا نه! ولی مادر پسره (که اسمش یادم نیست) به رها یه حرف خوبی زد. گفت: پسری که تو خیابون عاشقت می شه تو همون خیابونم جات می ذاره. ساده از کنارش رد نشین. خیلی پر معناست.

(پری، گرافیست باشگاه، 22 ساله، تهران، قراره یکشنبه هم برم نمایشگاه قرآن)

******

به نظر من خودشناسی در ابتدا پاسخ به این سواله که اصلا هدف از آفرینش چی بوده؟ پاسخ به این سوال در خط و جمله جا نمی شه. شاید روزها وقت بخواد. بعد از اینکه به این سوال پاسخ دادیم می تونیم خودمون رو بشناسیم و در نهایت خدا رو می شناسیم.

(فاطمه، مهندس نرم افزار باشگاه، از تهران)

امید: من که می گم تا خودمون (انسان) رو نشناسیم نمی تونیم هدف از خلقتمون رو هم درک کنیم.

******

بهترین واقعه زندگى، هنگامى است که آدمى خود را می شناسد... "تولستوى"

(مونا از قزوین، همونی که تولدش با امید یکیه)

******

سلام امید و هم اندیشان؛ جاتون خالی حرم بودم. برای همه دعا کردم. خصوصا دوستان خوب هم اندیش. واقعا فضای روحانی عالی داشت.

(محسن زمانی، 23)

امید: واقعا که چه دعا بارونی شده باشگاه هم اندیشان. از خدا می خوام که همتون رو در پناه خودش حفظ کنه.

مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
اطلاعات کاربری
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 1613
 • کل نظرات : 1295
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 2748
 • آی پی امروز : 147
 • آی پی دیروز : 189
 • بازدید امروز : 297
 • باردید دیروز : 266
 • گوگل امروز : 2
 • گوگل دیروز : 2
 • بازدید هفته : 1,245
 • بازدید ماه : 2,195
 • بازدید سال : 143,301
 • بازدید کلی : 2,838,732
 • کدهای اختصاصی
  موسسه خیریه حمایت از کودکان سرطانی