• دوشنبه 1394/02/14 - تعداد بازدید 1 مرتبه
  سکانس 1، پلان 1، روز، خارج:  کاپیتان، چمدانش را به یک دست و کلاه لبه دار سفیدش را به دست دیگرش گرفته. روی دماغه، رو به دریا، مثل مجسمه ای ایستاد
 • یکشنبه 1394/02/13 - تعداد بازدید 20 مرتبه
  س ل ا م؛ ببخشید که امروز سلامم شل و وله! آخه نه اینکه چند روز، تعطیلی بوده؟ حسابی پشتم باد خورده! نگران نباشینا! درست می شه. چند تا پیامک بخونم ت
 • چهارشنبه 1394/02/09 - تعداد بازدید 27 مرتبه
  امید: سلاااااام؛ خودتونو برا اولیش آماده کنین...  
 • سه شنبه 1394/02/08 - تعداد بازدید 38 مرتبه
  امید: سلااااااام بر دوستان بامرااااااام؛ راستش! آدما گاهی به دلایل مختلف، گیج می زنن. گاهی بدجور و گاهی هم کم جور! منم ظاهرا دیروز بدجور گیج ز
 • دوشنبه 1394/02/07 - تعداد بازدید 67 مرتبه
  امید: سلاااااام؛ خدا حفظتون کنه دوستان بامرااااام
 • یکشبنه 1394/02/06 - تعداد بازدید 83 مرتبه
  امید: سلاااااااام؛ می گم اگه یه راننده به پلیس بگه: "باور کن تا حالا من یواشکی بارها با سرعت 180 تا هم رفتم و هیچ اتفاقی نیفتاده. بذارین من راحت ب
مشاهده آرشیو کامل مطالب
کمی طاقت داشته باشید...
مشاهده تالارهای اعضا

  • حضور امید، حسین تکلو و خانم عوض زاده در برنامه اردیبهشت
  • 19 اسفند 1392
  • حضور امید، حسین تکلو و خانم عوض زاده در برنامه اردیبهشت
  • 12 اسفند 1392
  • همایش هم اندیشان دزفول ، اهواز ، اندیمشک ، شوشتر - در دزفول
  • 24 بهمن 1392
  • همایش هم اندیشان تهرانی - قرچک ورامین
  • 8 آذر 1392
  • همایش اندیشه سبز - مشهد مقدس
  • 9 آبان 1392
  • هم اندیشان در همایش بزرگداشت حافظ
  • 19 مهر 1392
  • چهارمین میزبان هم اندیشان در صداوسیما : برنامه پنجشنبه اردیبهشت
  • 18 مهر 1392
  • سومین حضور امید در تلویزیون - برنامه اردیبهشت
  • 8 مهر 1392
  • همایش هم اندیشان مشهد مقدس
  • 27 شهریور 1392
  • اولین همایش طرح همیاری بانوان هم اندیش
  • 26 مرداد 1392
  • حضور امید در برنامه طلوع
  • 1391
  • اولین تصویر گرفته شده از پیام
  • نمایشگاه کتاب تهران
  • فعالیت های شخصی و ابراز علاقه هم اندیشان
  • نمایشگاه کتاب 1392
  • نمایشگاه کتاب تهران
  • اردیبهشت 1392
  • همایش یزد هم اندیشان
  • اسفند 1391
  • اولین همایش هم اندیشان تهرانی
  • 22 مهر 1391

« در حال حاضر باشگاه هم اندیشان فعالیتی ندارد. ادامه بحث ها در وبلاگ جناب بیدگلیان جریان دارد »


اگر در این سایت عضو می شوید ، حتما شهر خود را نیز وارد کنید.
پس از عضویت در این سایت می توانید در بخش انجمن های تخصصی به فعالیت پرداخته و با دیگر هم اندیشان بحث و گفتگو داشته باشید.

»آرشیو پیامکهای باشگاه

»آلبوم عکس خاطرات

»آلبوم فیلم

»درباره هم اندیشان

»مرجع شماره های کاربردی


هم اندیشان شنبه 10 آبان ماه 1393

مجموعاً 2 امتیاز از 5 توسط 3 نفر
| نظرات داده شده (0) | مربوط به موضوع: 1393 ، فلسفه حجاب ،

هم اندیشان شنبه 10 آبان ماه 1393

امید: سلااااام؛ قبل از اینکه بریم سر بحث می خوام یه چیز بگم. یه چیز نکته دار که چند روز پیش دیدم. چی دیدم؟ یه مادر پیر که با هر قدمش، پنج سانتیمتر بیشتر جلو نمی رفت و پسری که زیر بغل مادر رو گرفته بود و سانتیمتر به سانتیمتر، باهاش جلو می رفت. چند دقیقه ای طول کشید تا از جلو چشای من رد شدن و منم همچنان در فکر. با خودم گفتم: این آقا پسر داره زحمت می کشه؛ ولی خیلی فرق می کنه که با چه نیتی. می تونه همینطور که داره مادرش رو می بره با خودش بگه: "خدایا! این چه گرفتاری بود؟ کلللی کار دارم. بچه رو باید ببرم کلاس زبان. خانومم گفته باید سبزی بخری و..." می تونه هم بگه: "خدایا! می دونم که چنین لحظاتی برای تو زیباترین لحظات محسوب می شه. خوشحالم که دارم لبخندت رو می بینم.  خوشحالم از اینکه رضایت قلبیم از این کار باعث می شه با جون و دل انجامش بدم و مادرم هم اینو متوجه می شه؛ پس او هم حال خوبی پیدا می کنه و..." می گم می بینین نیت آدما تو کارایی که می کنن چقدر مهمه. نیت های خوب، برکات زیادی داره: "لبخند خدا. حال خوب خودمون و دیگران. رفع بلاها. احساس امنیت و آرامش. باز شدن گره های زندگی و مهمتر از همه: عاقبت به خیری" حالا بریم سر بحثمون...

******

الذین جعلوا القران عضین: همانها که قرآن را بخش بخش کردند (و فقط آنچه را به سودشان بود پذیرفتند) "سوره حجر آیه ی 91" در ادامه فرموده: فو ربک لنسئلنهم اجمعین: به پروردگارت سوگند، همه ی آن ها را بازخواست خواهیم کرد. پس دوستان نمی شه هم نماز خوند و هم بدحجاب بود!

(فاطمه الهوری، تبریز)

******

دو هفته پیش اتفاقی زدم تلتکست شبکه 4. از اون روز همه روزه می خونمش. بد نیست. میانگین سنی هم بالا است. خیلی بهتره. به نظر من خدایی که ما رو خلق کرده می دونسته چی به چیه که فرموده حجاب باید باشه. طرف تلویزیون ساخته، گفته نم بخوره بهش می سوزه. ما با تمام دقت رعایت می کنیم؛ ولی وقتی خدا می گه حجاب نباشه مشکل به وجود می یاد باورمون نمی شه!!! به نظرتون خدا نمی دونسته ساپورت بهتره یا شلوار فاق کوتاه یا...؟

(مهدی هستم از کردستان، سقز)

******

سلام؛ همه ى چیزایى که گفتین بر اساس منطق و برهان بود؛ پس قبول. اما کسانی که اطرافیانشون حجاب رو قبول ندارن باید آماده ى مبارزه باشن و بى احترامی ها!! اینجا کار مشکله!

(ریحانه بحرى، شهرک باقرى، جنب اتوبان شهید همت)

امید: اگه یادمون باشه که این سختی ها برای چی و کیه، تمومه!

******

سلام؛ دلم شکست واقعا... در جواب خانمی که به چادر می گن کیسه. باید بگم که بحث ما درمورد فلسفه ی حجابه نه چادری یا مانتویی بودن. درضمن کسی شما رو به اجبار وادار به چادر سر کردن نکرده که توهین می کنی!

(زهرا)

******

سلام رفقا؛ بی زحمت سوال منم این وسطا جواب بدین. زدن کلیپس روی سر بدحجابی محسوب می شه؟؟؟

(یه دختر گل نوزده ساله. راستی کاشونی ام)

امید: همشهری! یادت باشه هر کاری می کنی فقط با توجه به شرایط محیطی که در اون قرار داری، جلب توجه نکنه! همه ی این حرف و حدیثا برا اینه که زن تو جامعه جلب توجه نکنه!

******

خیلی ناراحتم که در آینده دخترم تحت تاثیر خیلی چیزا باشه که در کنترل من و پدرش نیست. نگران کننده اس که ترس اینو داشته باشم که هم جنسم با کارا و پوشش تحریک کنندش دل مردای زن و بچه دارو بلرزونه و خیانت، آروم آروم عادی بشه. جای گذشت هم نیست.

امید: همه چیز رو براش توضیح بده. از کودکی و متناسب با سنش. اگه وقت بذاری، حتما حتما جواب می ده.

******

سلام؛ مهدیه خانوم منم مثل شما بودم. نه فقط حجاب که درمورد کل دینم با خانواده ام مشکل داشتم. از ته دل از خدا خواستم راه درست رو نشونم بده و خدا هم یه استاد دلسوز سر راهم گذاشت و با راهنمایی های این استاد الان دیگه این منم که حاضر نیستم دینمو با چیزی عوض کنم. از خدا بخواه که راهو نشونت بده و خودت تحقیق و انتخاب کن، جوری که تو اون دنیا واسه انتخابت دلیل داشته باشی.

(زینب)

******

با سلام به همه دوستان؛ من 35 سال دارم و دبیر هستم. همیشه از نظرات بسیار زیبای دوستان، استفاده می کنم. هر روز هم اندیشانو می خونم. خواستم با این پیام از همه ی دوستان خوبم تشکر کنم.

(یک مادر)

******

سلام؛ امید یه چیز بگم؟ درباره آرایش. درسته زن واسه زن حسی نداره؛ ولی تو بعضی مجالس عروسی یه جوری آرایش می کنن و لباس می پوشن که... اصلا یه وضعی. آیا می شه گفت تو این مواقع، زن هام باید چشماشونو درویش کنن؟

‏(آرزو)

******

سلام امید خان؛ وقتی با شوهرم بیرون می ریم چشمش همش دنبال زنای بدحجابه. حتی سرشو خم می کنه و تا پشت سر تماشاشون می کنه. فکرشو بکن درحضور من و دخترم. من نمی تونم تحمل کنم! اعتماد به نفسمو از دست دادم. چیکار کنم؟

(پروانه هستم، ۲۳ ساله از تهران)

******

سلام؛ دلاتون خدایی. تا حالا شده وقتی یه وسیله ی برقی می خرید دستورالعملش رو بذارید کنار و دستورالعمل یه شرکت دیگه رو بخونید. یا یه وسیله ی دیگه رو؟ هیچکس این کارو نمی کنه چون فقط شرکتی که اون وسیله رو ساخته دستورالعمل صحیحو می دونه. ما آدما رو هم خدا ساخته و دستورالعملی که برامون نوشته دینه. ولی نمی دونم چرا این دستورالعمل رو گذاشتیم کنار و فکر می کنیم خودمون عقل کلیم؟خانما و آقایون؛ خدا هر چی که گفته به نفع ماست و مطابق خلقت ما. بهتره یکم عمیقتر به دین نگاه کنیم. دین یه برنامه ی کامله واسه یه زندگی کامل. آیا آگاه تر از خدا به انسان هست؟ آیا راهی بهتر از آنچه که خدا مشخص کرده واسه سعادت دنیا و آخرت هست؟ خدایا دلمونو می سپاریم بهت. مواظب دلمون باش.

(هانیه یارمحمدی، شاهیندژ)

******

سلام؛ چند روز پیش توی خیابون یه دختر بدحجاب ایستاده بود واسه تاکسی. همه ترمز می زدند بلا استثنا!! یهو یه پسر سرشو از ماشین آورد بیرون و بلند گفت: "رنگ رژت رو نپسندیدم. فردا یه رنگ دیگه بزن!" من به عنوان یه زن نیمه حجاب از زن بودنم شرمنده شدم. آیا واقعا ارزش داره؟!

(شقایق از صدرای شیراز)

******

سلام امید و هم اندیشان عزیز؛ توی اون جوابی که واسه خانم پریناز پویان داده بودی یه چیز به ذهنم رسید حیفم اومد نگم. این که اگه خدا قرار بود مرد رو اون طور بدون هیچ حسی نسبت به زن خلق کنه که دیگه هیچ حسی بین زن و شوهر به وجود نمی اومد و اصلا واسه هم اهمیتی نداشتن؟! خدا گفته زیبایی هات رو فقط برای همسرت نشون بده نه هر کس و ناکسی.

(سمیرا، زنجان)

******

سلام! پریناز جان! شما گفتی آقایون پایه دینی شون رو قوی کنن. به همون اندازه ای که مرد موظفه نگاهشو کنترل کنه زن باید حجابشو رعایت کنه؛ پس خانوما هم باید پایه دینی شون رو قوی کنن! همه چی دوطرفه است. ضمنا کسی که حجابش رو از رو آگاهی و علاقه برگزیده می دونه که حجاب محدودش نمی کنه!

(طیبه، تهران، 20 متری شمشیری)

******

سلام امید؛ مسجدم الان. با اینکه می ترسم گناه های کوچیک و بزرگی که داشتم مانع اجابت دعاهام بشه؛ اما از خدا عاقبت به خیریتو خواستم؛ چون خیلی وقتا سر به زنگا یادم می افته هم اندیشم و گناه نکردن همانا و لبخند خدا همانا.

(فهیمه، 71، دانشجوی حقوق)

******

سلام؛ صد بار دیگه هم می فرستم تا درج بشه. یعنی بهشت فقط جای مسلموناس؟ خدا فقط مال مسلموناس؟؟؟ تو دنیا فقط بعضی از مسلمونا حجاب کامل دارن؛ پس یعنی بقیه می رن جهنم؟ آره؟؟؟ اصلا بهشت چیه؟ خوردن شیر و عسل؟ بهشت اینقدر مادیه؟ بحث من اونایی که عقده جلب توجه دارن نیست. اونا جداس بحثش. منظورم اونایی که درحد خودشون آرایش می کنن و خوش پوشن مثل خارجیا. من نمی فهمم. چرا اینقدر سطح پایین حرف می زنید؟ امید لطفا چیزی ازش حذف نکن!

(مروارید، کرمانشاه)

امید: اوایل جوانی، سال ها گره ی کور بزرگی تو ذهن من هم وجود داشت. با خودم می گفتم تو خیلی از کشورها، خیلی از خانوما دارن آزادانه و راحت می گردن چون مسلمون نیستن؛ اونوقت زنای مسلمون این تکلیف بزرگ رو دارن؟  با خودم می گفتم مگه می شه؟ یعنی تمام اون زن ها می رن جهنم؟! راستش!  کم کم به جوابایی رسیدم که قانعم کرد. آرومم کرد. تو خییییلی از مسائل. و اون این بود که: 1- در اینکه همه ی انسان ها باید حساب و کتاب پس بدن شکی نیست. منتها همه، یه جور محاسبه نمی شن. هر کی به تناسب اینکه تو زمانه ی خودش، چقدر با توجه به شرایطش دنبال حق و حقیقت رفته، چقدر با توجه به شرایطش، صدای حق به گوشش رسیده و با توجه به شرایطی که داشته چقدر بهشون توجه کرده یا نکرده حساب و کتاب پس می ده و با توجه به این مسائل، خدا در قرآن فرموده: "هر کس به اندازه ی ذره ای خوبی یا بدی کند، نتیجه آن را می بیند." خب! حالا این سوال پیش می یاد که: این بی عدالتیه! یه عده با توجه به شرایطشون (که فقط خدا قادر به تشخیص دقیق اونه)، تکلیف بیشتری دارن و یه عده تکلیف کمتر! برا جوابش باید بریم سراغ شماره دو... 2- خداوند، دنیا رو رو یه حسابا و قواعدی که خودش می دونه آفریده. ما نمی تونیم به خدا بگیم: "چرا کارات اینطور که ما فکر می کنیم درسته و  دوست داریم و دلمون می خواد نیست؟! خب! کاری می کردی که راحت همه ی آدما صدای اسلام که کاملترین دینته به گوششون برسه دیگه!!" حتی اگه اینطور هم بود خب! تکلیف آدمایی که قبل از دین اسلام بودن چی می شد؟ اونوقت می گفتیم: "خدایا چرا از اول خلقت بشر، کاملترین دینت رو..." خلاصه این تعیین تکلیف کردنا برا خدا تمومی نداره. راستش! باید تسلیم باشیم؛ در غیر اینصورت باید هر روز با حرفامون مقابل خدا وایسیم. اینطوری هم دنیامون رو از دست دادیم و هم آخرت. یه نفر یتیم به دنیا می یاد، یه نفر هم پدر و مادرش بالشت پر قو براش آماده کردن که روش بخوابه. خب! کسی که یتیمه بگه: "خدایا چرا؟ چرااااا؟" ما نمی تونیم از حکمت کارای خدا سردربیاریم. اگه بهش اعتماد کنیم و صبوری، نتیجه اش رو دیر یا زود، تو دنیا یا آخرت، متوجه می شیم. راستش! نمی دونم چقدر قانع شدین. برا اینکه بدونیم، خواهش می کنم قانع شده ها عدد 101 و اونایی که قانع نشدن عدد 102 رو به سی هزار، چهل و هشت (3000048) ارسال کنین.

******

سلام؛ من دختری ام چادری و با حجاب مناسب. یادمه یه بار بحث حجاب و نگاه و.. شد، یکی از آشناها که یه پسر جوون بود گفت: بعضی دخترا و خانوما اونقدر بدحجابن و جلب توجه می کنن که واقعا کنترل نگاه واسه آقایون به خصوص جوونا سخت می شه. می گفت من خودم وقتی یه خانم این مدلی و ناجور می بینم اکثر اوقات یه متلکی بهش می گم و حسابی نگاش می کنم! شاید باورتون نشه؛ ولی اینم گفت که: "خودم واقعا از این بابت رنج می کشم و حتی گاهی اینقدر اذیت می شم که شبا گریه می کنم." خانومایی که چندان به حجاب و ظاهر توجه ندارین باور کنین شما با کارتون، حالا به هر دلیل مثل اعتماد به نفس، شیک بودن که هیچ منافاتی با حجاب مناسب نداره و.... دل خیلی مردا رو می لرزونین، شاید اشک خیلیا رو در بیارین، شاید زندگی هایی با این کار متلاشی شه و ده ها شاید دیگه... تو رو خدا ساده از کنار این مسائل رد نشین. جالبه وقتی ازش پرسیدم نگاهت به دخترای محجبه و با ظاهر مناسب چطوره؟ گفت: "هیچی، سرمو می اندازم پایین از کنارش رد می شم!" امیدوارم هممون چه آقا و خانم به اهمیت نگاه پاک و حجاب و عفت قلبا پی ببریم. به بهای تفکر عمیق خودمون و نه یه وقت به بهایی گران...

(گندم، مشهد)

امید: همتون رو به خدا می سپارم.

به اشتراک بگذارید...

کد امنیتی رفرش

مطالب مشابه:

 1. هم اندیشان یکشنبه 24 اسفندماه 1393
 2. هم اندیشان شنبه 23 اسفند ماه 1393
 3. هم اندیشان چهارشنبه 20 اسفند ماه 1393
 4. هم اندیشان سه شنبه 19 اسفندماه 1393
 5. هم اندیشان دوشنبه 18 اسفند ماه 1393
 6. هم اندیشان یکشنبه 17 اسفند ماه 1393
 7. هم اندیشان شنبه 16 اسفند ماه 1393
 8. هم اندیشان چهارشنبه 13 اسفندماه 1393
 9. هم اندیشان سه شنبه 12 اسفند ماه 1393