• یکشبنه 1394/02/06 - تعداد بازدید 16 مرتبه
  امید: سلاااااااام؛ می گم اگه یه راننده به پلیس بگه: "باور کن تا حالا من یواشکی بارها با سرعت 180 تا هم رفتم و هیچ اتفاقی نیفتاده. بذارین من راحت ب
 • شنبه 1394/02/05 - تعداد بازدید 29 مرتبه
  امید: سلااااام؛ می دونین الان تو ذهنم داره چی می گذره؟ اینکه شماها خیلی خوبین. خیییییلی!... دلیل دارم براش. فکر نکنین رو هوا دارم حرف می زنم. دلی
 • چهارشنبه 1394/02/02 - تعداد بازدید 45 مرتبه
  امید: سلاااااام؛ می گم حواستون که هست؟ حواستون به اینکه از بحثا برداشت اشتباه نکنین! آخه ممکنه از اونور بوم بیفتیم. آخه می شناسم کسانی رو که ب
 • سه شنبه 1394/02/01 - تعداد بازدید 53 مرتبه
  امید: سلاااااااام؛ امروز یکی از همکارا بهم گفت: "باورم نمی شه! فردا چهلم مادر آقای رزاقه. چه زود گذشت! مگه می شه؟ انگار، دیروز بود!" انگشت به دهن
 • دوشنبه 1394/01/31 - تعداد بازدید 44 مرتبه
  امید: سلاااااام؛ راستش یه لقمه غذا رو اگه دوبار بجوی، می شه غورتش داد؛ ولی فرقش با لقمه ای که خوب جویده بشه از زمین تا آسمونه. باور نداری مجله
 • یکشنبه 1394/01/30 - تعداد بازدید 59 مرتبه
  امید: سلاااااام؛........... راستش صبح تا حالا دارم فکر می کنم که بحثو چه جوری شروع کنم؛ یعنی منظورم اینه که از کجا شروع کنم. یه دفعه یاد حرف یکی از د
مشاهده آرشیو کامل مطالب
کمی طاقت داشته باشید...
مشاهده تالارهای اعضا

  • حضور امید، حسین تکلو و خانم عوض زاده در برنامه اردیبهشت
  • 19 اسفند 1392
  • حضور امید، حسین تکلو و خانم عوض زاده در برنامه اردیبهشت
  • 12 اسفند 1392
  • همایش هم اندیشان دزفول ، اهواز ، اندیمشک ، شوشتر - در دزفول
  • 24 بهمن 1392
  • همایش هم اندیشان تهرانی - قرچک ورامین
  • 8 آذر 1392
  • همایش اندیشه سبز - مشهد مقدس
  • 9 آبان 1392
  • هم اندیشان در همایش بزرگداشت حافظ
  • 19 مهر 1392
  • چهارمین میزبان هم اندیشان در صداوسیما : برنامه پنجشنبه اردیبهشت
  • 18 مهر 1392
  • سومین حضور امید در تلویزیون - برنامه اردیبهشت
  • 8 مهر 1392
  • همایش هم اندیشان مشهد مقدس
  • 27 شهریور 1392
  • اولین همایش طرح همیاری بانوان هم اندیش
  • 26 مرداد 1392
  • حضور امید در برنامه طلوع
  • 1391
  • اولین تصویر گرفته شده از پیام
  • نمایشگاه کتاب تهران
  • فعالیت های شخصی و ابراز علاقه هم اندیشان
  • نمایشگاه کتاب 1392
  • نمایشگاه کتاب تهران
  • اردیبهشت 1392
  • همایش یزد هم اندیشان
  • اسفند 1391
  • اولین همایش هم اندیشان تهرانی
  • 22 مهر 1391

« در حال حاضر باشگاه هم اندیشان فعالیتی ندارد. ادامه بحث ها در وبلاگ جناب بیدگلیان جریان دارد »


اگر در این سایت عضو می شوید ، حتما شهر خود را نیز وارد کنید.
پس از عضویت در این سایت می توانید در بخش انجمن های تخصصی به فعالیت پرداخته و با دیگر هم اندیشان بحث و گفتگو داشته باشید.

»آرشیو پیامکهای باشگاه

»آلبوم عکس خاطرات

»آلبوم فیلم

»درباره هم اندیشان

»مرجع شماره های کاربردی


هم اندیشان دوشنبه 5 آبان ماه 1393

مجموعاً 0 امتیاز از 5 توسط 0 نفر
| نظرات داده شده (0) | مربوط به موضوع: 1393 ، فلسفه حجاب ،

هم اندیشان دوشنبه 5 آبان ماه 1393

امید: سلااااااام؛ یه خبر داغ بهتون بدم؟ آمار پیامکا زده بالا. راستش! سه هزار و صد و شصت و یک پیامک دیروز اومده. ولی یه خبر بد! اینکه فقط چند ده تاش رو می تونیم درج کنیم. دلم می سوزه که هر کدومشون کلللی نکته داره.

******

نظر: به این خاطر ما کارامون نصفه و نیمه است که دین رو فقط جاهایی که دوست داریم پیاده می کنیم. نه در همه ی ابعاد زندگیمون. از طرفی هم هر کدوم دین تعریف شده خودمونو داریم، نه دین واقعی! وگرنه این همه اختلاف ظاهر و حجاب از کجا اومده؟!

(الهام)

******

سلام؛ به نظر من دلیلش اینه که ما هم خدا رو می خوایم هم خرما رو. برای اینه که هم نفس اماره داریم هم لوامه. برای این که فکر می کنیم این جور کارا گناهای کوچیکیه که خدا راحت می بخشه. برای اینکه از خدا فاصله گرفتیم.

(شکیبا از سنگان)

******

نظر: سلام؛ حجاب مثل خیلی چیزاى دیگه قانون داره. اونایی که با وجود حجاب، آرایش می کنن قانون حجاب رو نمی دونن. حضرت على (ع) فرمودن: "هر که خود را براى دیگران بیاراید به جنگ با خدا رفته." کسی که برای نامحرم آرایش می کنه از قانون حجاب بی اطلاعه.

(بهناز، 19 ساله، دانشجوى روانشناسى)

امید: درسته! یه دلیلش اینه که: گاهی آگاهیمون نسبت به مسائل دینی کامل نیست و البته گاهی هم ممکنه دلیلش این باشه که اعتقاد قلبی به دینمون نداریم. نمی دونیم چرا و برای چی مسلمونیم؟

******

نظر: سلام؛ خیلی مسائل می تونه اثر داشته باشه؛ اما به نظرم تربیت خیلی نقش داره. پدر و مادر اگه می خوان چیزی رو به بچه شون منتقل کنن قبلش عمیقا و قلبا باید بهش رسیده باشن. قبول دارم شرایط جامعه امروزی، ماهواره، شبکه های اجتماعی، دوست نامناسب و... در به وجود آمدن این وضع و القای اینکه حجاب یک محدودیت و یک نماد عقب افتادگیه نقش دارن؛ اما دلم می خواست پدر و مادرای ما اینقدر که نگران سلامت جسم بچه شونن و اینقدر که کلاسای آموزشی براشون مهمه؛ کمی هم نگران دین بچه هاشون بودن! نگران مزرعه ی روح اونا که در زمانی که باید بذر عفاف و حیا در اون کاشته بشه، پای بیگانه بهش باز نشه و گل های عصمت رو لگدمال نکنه. امید؛ تا چند سال پیش تو روستای ما دخترها آرایش کرده نبودن؛ اما حالا حساسیت ها خیلی کم شده. همه چادری ان؛ اما صورت ها آرایش کرده و... رقابت برای دیده شدن و گم کردن ارزش های اصیل هم یه دلیل دیگه اس.

(کبری)

******

با سلام؛ چند شب پیش در برنامه فردا دیر است نقل قول از سیاستمدران اونور آب می گفتن: "می خواهیم کاری بکنیم که تا ده سال آینده چیزی به نام حیا در دختران ایرانی نباشد" و بدونید که هر کس باید وظیفه ی خودش رو انجام بده. من حجابم رو و تو نگاهت رو.

(مامان صبا از گرگان)

******

سلام؛ منم معتقدم هر کس باید سعی کنه وظیفه ی خودشو انجام بده. من نباید نگاه کنم و مخاطب هم باید حجابش رو رعایت کنه. حال که مخاطب رعایت نمی کنه؛ پس من نگاهم رو کنترل کنم که اجر زیادی داره. پیامبر (ص) فرموده اند: "نگاه به نامحرم تیری از ناحیه ی شیطان است. هر کس به خاطر خدا آنرا ترک کند خدا ایمانی به او می دهد ک شیرینی اش را در دل حس کند."

(عاطفه از مشهد)

******

یه بار یه روحانی می گفت: اگه با نگاهت، رفتارت و حجابت، دل نامحرمی رو بلرزونی، شک نکن خدا یه جایی، زندگیتو می لرزونه.

(آزاده و مریم از تهران)

******

چرا هیچکس واسه حرف آمنه خانم که گفت: "حجاب برا امنیته؛ اما گاهى با داشتن حجاب هم امن نیستیم. شاید به خاطر همینه که بعضیا نمی تونن خودشونو برا حجاب، قانع کنن" نظری نداد؟ چرا؟ چون شعاری واسش نداشتین؟ راستی! فقط این جنس ضعیفه که باید حجاب داشته باشه؟ آخر بحثا هم مشخصه!

(سارا)

امید: راستش! امنیت، تنها دلیل برا داشتن حجاب نیست؛ فقط یه دلیلشه. بعدشم: به نظرتون با حجاب کمتر مزاحم برا آدم پیدا می شه یا با بد حجابی؟ اصلا ببینیم شهید مطهری تو کتاب "مساله حجاب" دراین باره چی گفته: "زن مسلمان باید آن چنان در میان مردم رفت و آمد کند که علایم عفاف و وقار و سنگینی و پاکی از آن هویدا باشد و با این صفت شناخته شود و در این وقت است که بیماردلان که دنبال شکار می گردند از آن ها مأیوس می شوند و فکر بهره کشی از آن ها در مخیله شان خطور نمی کند. می بینیم که جوانان ولگرد همیشه متعرض زنان جلف و سبک و لخت و عریان می گردند. وقتی که به آن ها اعتراض می شود که چرا مزاحم می شوید؟ می گویند: اگر دلش این چیزها را نخواهد، با این وضع بیرون نمی آید!" راستی! شاید یه سوال دیگه هم بیاد تو ذهنمون. اینکه: "با وجود حجاب هم ممکنه یکی نگاه کنه و دلش بلرزه!" پس بگیم: "بی خیال حجاب!" نه! راستش! وقتی با وجود حجاب یکی ممکنه دلش بلرزه ببینین با بدحجابی دیگه چی می شه!!!  به پیامک بعدی هم توجه بنموویید. 

******

سلام؛ اینکه کسی تو گناه نیفته تنها فقط وظیفه ی ما نیست که با حجاب خودمون مانع این کار بشیم. وظیفه خانوم کنترل حجاب و وظیفه ی آقا کنترل نگاهه که ما در واقع با کنترل حجاب وظیفه ی خودمونو انجام دادیم. وظیفه ی ما عمل در لحظه است. نتیجه اش دیگه خارج از اراده ی ما است.

(مریم، کنکوری 94، زرنق)

******

سلام؛ می گم دوستان هم اندیش حواسمون به این نکته هم باشه که حجاب فقط برا خانوما نیست. بلکه آقایون هم باید رعایت کنن. مثلا چیه آقایون جوری لباس می پوشن که حتی کمرشونو به زور می گیره یا....

(مریم، آبیک)

******

سلام؛ فکر می کنم برای بهتر شدن بحثامون باید آقایون باشگاه هم دست به کار بشن و نظراتشون رو درمورد حجاب و این که حسشون موقع دیدن خانمای با حجاب و بد حجاب چیه بگن؟! شاید بعضی مسائل بهتر درک بشه.

(رؤیا، 69، با حجاب برتر از شهرمون اسلام آباد غرب)

******

سلام؛ به نظر من اگه الان بعضیا بگن که ما در مقابل به گناه افتادن جنس مخالف با بی حجابی مسئول نیستیم و دلیلی نمی بینن که خودشونو مثلا محدود کنن، باید به فکر اینم باشن که اگه در آینده همسر یا پسرشونم به وسیله ی بی حجابی یا بدحجابی یه خانوم دیگه مثل خودشون به گناه افتاد و زندگیشون به تباهی کشیده شد، دیگه این خانوم با این طرز تفکر، حق هیچ اعتراضی نداره... یادمون باشه از هر دست بدی از همون دست پس می گیری...

(مریم)

امید: آقای رزاق از همکارای خییییلی خوب پیام نما که حدود بیست سال پیش، 15 سال آلمان زندگی کرده می گه: "یادمه یه مدت، مجلاتی که عکس های ناجوری از زنان رو چاپ می کردن، تو دکه های روزنامه فروشی زیاد شده بود. انجمن زنان آلمان معترضانه اعلام کرد که طبق نظرسنجی که انجام داده درج اینجور تصاویر، باعث شده حدود هفتاد درصد مردان آلمانی گرایشی به زن های خودشون نداشته باشن!!!!" دلیلش هم مقایسه است.

******

سلام به هم اندیشان و آقا امید؛ به نظر من اگه آرایش، خیلی ملایم باشه باعث تحریک آقایون نمی شه. خیلیا فقط واسه اینکه رنگ و رو رفته نباشن یه کم به خودشون می رسن. اینم اشکال داره آیا؟

(آوا، 68، تهران)

امید: تا فردا صبر کن من یه تحقیقی بکنم. اگه کسی نظری هم داره اول پیامک بنویسه: "آرایش" 

******

سلام؛ حرفام ربطی به بحث هفته نداره. به نظر من افرادی که از این گوشی های هوشمند برای بچه هاشون می خرن به اونا خیانت می کنن؛ چون فرصت یک کودکی و نوجوانی مفید و پاک و سالم و خداپسندانه رو از اونا می گیرن.

(حمیدرضا فتحی، ۱۸ ساله، تبریز)

امید: من می گم حداقل کاری کنیم که روز و شبش تبلت نشه!

******

سلام آقا امید؛ اگه راست می گی که نظرهای مختلف حتی مخالف رو درج می کنی بدرج که باورم نشکنه! در جواب خانومی که گفتن: "انتهای جاده ی زندگی خدا منتظر ما است نه آدمای دور و برمون" و شما هم اونطوری تایید کردین یعنی چی؟ یعنی فقط چادری ها خوبن؟!! یعنی خدا فقط مال اونا هست و منتظر اونا؟!! چادری می شناسم که زیر همون چادر کارایی می کنه که آدم خجالت می کشه بگه. فقط بدرج که از حرص اشکمو درآوردن هم اندیشان با نگاه خودشون.

(از پایتخت ایران)

امید: برداشت اشتباه جانم! برداشت اشتباه عامل اون اشک ها است. کی گفته خدا "فقط" منتظر چادری ها است تا من گوشش رو محکم... بابا! ما به اون قشنگی دیروز درباره حد و حدود حجاب صحبت کردیم! درسته! چادر، حجاب برتره و انتخابش به خود آدما بستگی داره. یکی دوست داره بیشتر مایه بذاره! دلیل نمی شه که بقیه اینجوری فکر کنن. مهم اینه که حد و حدودی که خدا تعیین کرده رعایت بشه. بعدشم: ما چادری داریم و چادر نما! این دو تا با هم فرق فوکوله.

******

سلام؛ در جواب آزاده خانوم باید بگم: شما باید سعی کنید محبتتون رو  پررنگتر کنید. زندگیتو اگه شده با چنگ و دندون حفظش کن و به راحتی ازش نگذر. قهر نکنی یه وقتی که خودت بازنده می شی. بشین باهاش آروم حرف بزن و بگو نذار زندگیمون از هم بپاشه. خدا جواب محبت و صبرتون رو حتما می ده. اگه همسرتون وفاداری شما رو ببینه خودشم پشیمون می شه و دیگه اینکه تو منزل، جلو همسرتون، تر و تمیز و شیک و باآرایش باش که خیلی خوبه.

(فاطمه، اسدآباد همدان)

******

اینم یه جمله درباره بی حجابی: ممکن است عاشق زیبایی کسی شوید؛ اما یادتان باشد که در نهایت مجبورید با سیرت او زندگی کنید نه صورت او!!!

(راضیه، 68، صومعه سرا)

******

سلام هم اندیشان؛ به نظر من حجاب فقط برا خانوما نیست و آقایون هم باید حدود رو رعایت کنن. واقعا اینجور آدما منظره ی شهر رو زننده می کنن. به خصوص مکان های تفریحی و پارک ها رو. مثلا ابروی شیطونی و تی شرت های دخترونه واسه پسرا چه قشنگی داره؟

امید: امروز گفتم خیلی هامون نمی دونیم چرا مسلمونیم؟! می دونین چرا باید دین دار باشیم؟ یکیش رو بگم؟ چون دین، حد و حدودها رو تعیین کرده که جامعه به انحراف کشیده نشه. خدا خودش انسان رو آفریده و خودش هم می دونه چه چیزایی باید رعایت بشه که این انسان، مشکل پیدا نکنه! وقتی از دین فاصله بگیریم اونوقت شلوارهای پاره مد می شه. آقایون ابروی شیطونی می ذارن و تی شرت های دخترونه می پوشن و... خلاصه همه چیز یکی یکی چپه می شه. این چیزا رو نباید ساده گرفت. اینا به تدریج باعث می شه تعادلی که خدا می خواست و تنظیم کننده ی زندگی ما تو این دنیا است به هم بخوره و در نهایت، دیر یا زود، بشر، رو به نابودی می ره. خدا به "هممون" معرفت بده که بتونیم اهمیت دین رو درک کنیم. اونوقته که با عشق، به دستوراتش عمل می کنیم. به خدا می سپارمتون.

به اشتراک بگذارید...

کد امنیتی رفرش

مطالب مشابه:

 1. هم اندیشان یکشنبه 24 اسفندماه 1393
 2. هم اندیشان شنبه 23 اسفند ماه 1393
 3. هم اندیشان چهارشنبه 20 اسفند ماه 1393
 4. هم اندیشان سه شنبه 19 اسفندماه 1393
 5. هم اندیشان دوشنبه 18 اسفند ماه 1393
 6. هم اندیشان یکشنبه 17 اسفند ماه 1393
 7. هم اندیشان شنبه 16 اسفند ماه 1393
 8. هم اندیشان چهارشنبه 13 اسفندماه 1393
 9. هم اندیشان سه شنبه 12 اسفند ماه 1393