• یکشبنه 1394/02/06 - تعداد بازدید 16 مرتبه
  امید: سلاااااااام؛ می گم اگه یه راننده به پلیس بگه: "باور کن تا حالا من یواشکی بارها با سرعت 180 تا هم رفتم و هیچ اتفاقی نیفتاده. بذارین من راحت ب
 • شنبه 1394/02/05 - تعداد بازدید 29 مرتبه
  امید: سلااااام؛ می دونین الان تو ذهنم داره چی می گذره؟ اینکه شماها خیلی خوبین. خیییییلی!... دلیل دارم براش. فکر نکنین رو هوا دارم حرف می زنم. دلی
 • چهارشنبه 1394/02/02 - تعداد بازدید 45 مرتبه
  امید: سلاااااام؛ می گم حواستون که هست؟ حواستون به اینکه از بحثا برداشت اشتباه نکنین! آخه ممکنه از اونور بوم بیفتیم. آخه می شناسم کسانی رو که ب
 • سه شنبه 1394/02/01 - تعداد بازدید 53 مرتبه
  امید: سلاااااااام؛ امروز یکی از همکارا بهم گفت: "باورم نمی شه! فردا چهلم مادر آقای رزاقه. چه زود گذشت! مگه می شه؟ انگار، دیروز بود!" انگشت به دهن
 • دوشنبه 1394/01/31 - تعداد بازدید 44 مرتبه
  امید: سلاااااام؛ راستش یه لقمه غذا رو اگه دوبار بجوی، می شه غورتش داد؛ ولی فرقش با لقمه ای که خوب جویده بشه از زمین تا آسمونه. باور نداری مجله
 • یکشنبه 1394/01/30 - تعداد بازدید 59 مرتبه
  امید: سلاااااام؛........... راستش صبح تا حالا دارم فکر می کنم که بحثو چه جوری شروع کنم؛ یعنی منظورم اینه که از کجا شروع کنم. یه دفعه یاد حرف یکی از د
مشاهده آرشیو کامل مطالب
کمی طاقت داشته باشید...
مشاهده تالارهای اعضا

  • حضور امید، حسین تکلو و خانم عوض زاده در برنامه اردیبهشت
  • 19 اسفند 1392
  • حضور امید، حسین تکلو و خانم عوض زاده در برنامه اردیبهشت
  • 12 اسفند 1392
  • همایش هم اندیشان دزفول ، اهواز ، اندیمشک ، شوشتر - در دزفول
  • 24 بهمن 1392
  • همایش هم اندیشان تهرانی - قرچک ورامین
  • 8 آذر 1392
  • همایش اندیشه سبز - مشهد مقدس
  • 9 آبان 1392
  • هم اندیشان در همایش بزرگداشت حافظ
  • 19 مهر 1392
  • چهارمین میزبان هم اندیشان در صداوسیما : برنامه پنجشنبه اردیبهشت
  • 18 مهر 1392
  • سومین حضور امید در تلویزیون - برنامه اردیبهشت
  • 8 مهر 1392
  • همایش هم اندیشان مشهد مقدس
  • 27 شهریور 1392
  • اولین همایش طرح همیاری بانوان هم اندیش
  • 26 مرداد 1392
  • حضور امید در برنامه طلوع
  • 1391
  • اولین تصویر گرفته شده از پیام
  • نمایشگاه کتاب تهران
  • فعالیت های شخصی و ابراز علاقه هم اندیشان
  • نمایشگاه کتاب 1392
  • نمایشگاه کتاب تهران
  • اردیبهشت 1392
  • همایش یزد هم اندیشان
  • اسفند 1391
  • اولین همایش هم اندیشان تهرانی
  • 22 مهر 1391

« در حال حاضر باشگاه هم اندیشان فعالیتی ندارد. ادامه بحث ها در وبلاگ جناب بیدگلیان جریان دارد »


اگر در این سایت عضو می شوید ، حتما شهر خود را نیز وارد کنید.
پس از عضویت در این سایت می توانید در بخش انجمن های تخصصی به فعالیت پرداخته و با دیگر هم اندیشان بحث و گفتگو داشته باشید.

»آرشیو پیامکهای باشگاه

»آلبوم عکس خاطرات

»آلبوم فیلم

»درباره هم اندیشان

»مرجع شماره های کاربردی


هم اندیشان یکشنبه 4 آبان ماه 1393

مجموعاً 0 امتیاز از 5 توسط 0 نفر
| نظرات داده شده (2) | مربوط به موضوع: 1393 ، فلسفه حجاب ،

هم اندیشان یکشنبه 4 آبان ماه 1393

سلام؛ من که سرم درد می کنه واسه چالش! شما شروع کنید، من از دور دورا نظاره می کنم.

(نرگس، رشت)

امید: سلااااام؛ خب! پس چالش رو از دور، دوست داری. باشه! ولی خیلی هم خیالت راحت نباشه؛ چون ممکنه ترکش هاش به دور دورا هم برسه. به هر حال مراقب خودت باش!

******

سلام امید و هم اندیشا؛ من اصلا با حجاب موافق نیستم. چرا من باید برای آرامش جنس مخالفم هر لحظه استرس اینو داشته باشم که: وااای! یه ذره از موهام بیرونه یا دست و پام دارن دیده می شن. اگه ذهن کسی منحرف باشه حتی با حجاب کامل و با دیدن پوست صورت، تحریک می شه. فقط از یه زاویه نگاه نکنین.

(پری از ارومیه)

******

با سلام؛ من خودم قربانى بى حجابى یکی از نزدیکانمون شدم؛ همسرم بهش علاقمند شد. وقتى از این موضوع باخبر شدم تا مدت ها افسردگى گرفتم. می خواستم بدونم در اینجور مواقع وظیفه ما چیه؟

(آزاده از تهران)

******

سلام؛ یه حدیث از یکی از بزرگان داریم که: "بی حجاب، رهزن محبت بین‌ زن و مرد است."

(کوثر، ۷۱)

******

سلام! چرا حجاب؟ چون حجاب ما زمینه ی گناه مردای کشورمون رو فراهم نمی کنه. چون حجاب ما نگاه همسر یا پسر یا برادر شما رو جذب نمی کنه. ما گرما و سرما و سختی ها و محدودیت ها و تبعیض ها رو تحمل می کنیم تا چشم مرد شما گناه نکنه و پایه ی زندگیتون ذره ای نلغزه. با تموم اهانت هایی که به ما و حجابمون می شه خیلی هامون حاضر نیستیم سیاهی چادرمون رو با رنگ های لباس های بدن نما عوض کنیم! حجاب یه عقیده قلبیه باید بهش ایمان بیاری اونوقته که طعنه های مردم رو با لبخند خدا معامله می کنی! حجاب تنها به چادر نیست. یه پوشش مناسب و در عین آراستگی که نگاه و قلب نامحرم رو نلرزونه، یه حجاب کامله!

(طیبه، 76، عاشق سیاهی چادرمم، تهران، 20 متری شمشیری)

******

امام علی (ع) فرمودند: "پاداش مجاهد در راه خدا بزرگتر از پاداش عفیف پاکدامنی نیست که قدرت بر گناه دارد و آلوده نمی گردد. همانا عفیف پاکدامن فرشته ای از فرشته ها است." نهج البلاغه، حکمت 474

(زینب، 73، قزوین)

******

ضربه: سلام امید؛ بعضی از خانم های بد حجاب به این باور اعتقاد دارن که حجاب مهم نیست. مهم دلشونه که پاکه! یکی نیست بهشون بگه عزیزان! پاکی دلی که چشم نامحرما رو به گناه بکشونه دیگه پاکی نیست. گناااااهههه. و اینجاست که باعث گناه کردن خود و دیگران می شه و باعث می شه هم سیخ بسوزه هم کباب! این کار درسته آیا؟

(حدیثه دیدار)

******

تجربه! سلام؛ من به دلایلی بدحجاب بودم؛ یعنی آرایش می کردم. لباس تنگ و کوتاه می پوشیدم و موهام هم که... هیچ جا آرامش نداشتم. هر جا می رفتم مزاحم داشتم. تو خونه هم تلفن های مزاحم! مادر و پدرم مخالف بودن و من دور از چشم اونا اینجوری بودم... خیلی وقتا عصبانی می شدم که آدمای لاابالی خودشونو هم سطح من می دونن و مزاحمم می شدن. خدا کمکم کرد و تصمیم گرفتم به حرفاش توجه کنم. سخت بود اما شدنی! حالا 24 ساله ام. 4 ساله حجاب دارم. از اول کامل نبود. اول آرایش و لباسم درست شد و بعد چادرم. تاج بندگی من! تو این مدت من: 1- مزاحم ندارم 2- آرامش دارم 3-اطرافیانم بهم اعتماد دارن و احترام می ذارن (احترامی که کاملا معلومه تو حرف زدن و رفتار با من و با بدحجاب هم سن خودم تو فامیل) 4- احترام و اعتماد و راضی بودن پدر و مادرم 5- پیشرفت درسام و اخلاقم 6- یه همسرخوب و عالی و خوش اخلاق و خوش قیافه خدا بهم هدیه داد چون ازش خواستم هر کی رو خودش می خواد مرد زندگیم کنه. 6- نمی دونم خدا ازم راضیه یا نه؛ اما می دونم به خاطرحجابم مدیونشم 7- رفتارم هم باحجابم عوض شد و باحیا شدم. حیایی که ازش لذت می برم. الان حتی پیش داماد و برادر شوهرم هم چادر می پوشم. من تاج بندگیمو با تموم دنیا هم عوض نمی کنم. خدا جونم ممنون.

******

با مثال دوستمون موافقم. میوه ی با پوست سالمتر از میوه ی بدون پوست می مونه. چرا که پوست، حالت محافظ براش داره. وقتی میوه بدون پوست در مجاورت با هوا قرار می گیره سریع تغییر رنگ می ده و مثل اولش دیگه تر و تازه نیست. انسان بی حجابم بعد از مدتی که تو محیط بیرون قرار می گیره حالت معصومیت اولیه اش رو از دست می ده. قبول دارید که؟ یه چیز دیگه: همه ی ما قبول داریم کسایی که حجاب درستی ندارن بیشتر در معرض دید افراد هوسران و... هستن؛ پس چرا باز عده ای حاضرند در بدترین حالت ممکن در جامعه حاضر شن؟ اتفاقا گاهی هم با همسراشون هستن. پس چطور همسراشون غیرتشون اجازه می ده ناموسشان با حجاب بد در جامعه حاضر شه با اینکه از ویژگی جنس خودشون خبر دارند؟

(فهیمه طوسی، طراح لوگو باشگاه، تهران)

******

سلام؛ با توجه به فرا رسیدن محرم، تو هر دسته عزاداری چند نفر با کیسه های پلاستیکی ظرفای یه بار مصرف و... رو از روی زمین جمع کنن تا شهر و روستا، منظره زشتی پیدا نکنه.

(وحید جلیلوند از تویسرکان، روستای آریکان)

******

سلام؛ درست می گى امید؛ نگاه خانوما با آقایون به یه خانوم بدحجاب با هم فرق داره. دوستم تعریف می کرد یه بار تو مرکز خرید یه دختره ساپورت پوشیده بود. یه پسره از رو به روش می اومد. یه دفعه مثل آدم آهنى وایستاد و همش نگاهش به پاهاى این خانوم بود. آخرسرم افتاد دنبالش! ولى به نظر من مردامون دور از جون مرداى هم اندیش، غیرتشون کم شده. بالاخره همه ى این مدل خانوما پدرى، برادرى، همسرى دارن! چه جورى می تونن تحمل کنن ناموسشون با این وضع بیاد بیرون؟ بدحجابی مردا هم جاى بحث داره. لباساى یقه باز و تنگ. شلوارهاى ناجور! آدم رغبت نمی کنه به اینجور پسرا نگاه کنه چه برسه به اینکه بخواد تکیه کنه!

(معصومه، 22 ساله، تهران) 

******

پاسخ! سلام امید؛ این درسته که همه باید چشمشون عفیف باشه؛ اما حواسمون باشه که آدما به یک اندازه خودسازی معنوی ندارن و ما چه بخوایم و چه نخوایم دربرابر همه مسئولیم. در برابر هر نگاهی؛ هر فکری؛ هر دلی که حتی بقدر یک لحظه از یاد خدا غافل می شه و جذب ظاهر نامناسب، صدای با ناز و... ما می شه. 2- یادمون باشه ما اگه مسلمانیم باید یک سری بایدها و نبایدهای دینمون رو بپذیریم. 3- مهمتر از همه ی اینا ما خودمون رو چطور قبول داریم؟ انتظار داریم به عنوان یک زن چطور و با چه نگاهی ما رو بپذیرن؟ شان و منزلت اجتماعى ما با حجاب نامناسب حفظ می شه؟ 4- ما مسئولیم به عنوان یک همسر، یک مادر، یک دختر و یک زن؛ پس فقط خودمون تنها نیستیم!

(کبری)

امید: یه چیز درمورد نکته ی دومت بگم؟ گفتی اگه ما مسلمونیم باید یک سری بایدها و نبایدها رو بپذیریم؛ ولی الان چطوره که بعضی هامون می گیم  مسلمونیم؛ ولی بعضی چیزا رو رعایت می کنیم و بعضیاش رو هم نه؛ یا نصفه نیمه رعایت می کنیم؟ مثلا همین حجاب. یکی حجاب داره؛ ولی آرایش هم می کنه. یکی حجاب داره؛ ولی موهاش هم بیرونه؛ یکی حجاب داره؛ ولی حجابش مناسب نیست و بدن نما است. یکی حجاب داره؛ ولی لحن و رفتارش با نامحرم تحریک آمیزه و.... حتی کسی ممکنه یک در میون حجاب بگیره؛ یا فقط مثلا محرم ها حجابش کامله. چطوره که اینطوره؟ اول پیامک بنویسین: "نظر"

******

دوستان خوبم و آقا امید سلام؛ یه سوال! از نظر شما حجاب واقعی چیه؟ یعنی فقط به یه خانوم چادری می گن با حجاب؟

(آمنه پورسلیم هستم یک هم اندیش جوان)

امید: یکی از هم اندیشا الان تعریف قشنگی کرد. گفت: "یه پوشش مناسب و در عین آراستگی که نگاه و قلب نامحرم رو نلرزونه، یه حجاب کامله!" اصلا بذارین چند تا جمله از کتاب "زیور عفاف" رو براتون بگم: "آنچه بر زن لازم است این که در برخورد با نامحرم زمینه فساد را فراهم نکند و لباسش انگشت‌نما و لباس شهرت نباشد، حال پوشش او چادر باشد یا چیز دیگر، فرقی نمی‌کند؛  بنابراین‌ هر لباسی که دارای 3 ملاک زیر باشد مصداق حجاب اسلامی است. 1. تمام اعضای بدن‌ به جز دست ها تا مچ و گردی صورت (به شرطی که آرایش و زینت نداشته باشد) را بپوشاند. 2. تمام برجستگی های بدن زن را بپوشاند به طوری که حجم بدن او مشخص نباشد. 3. توجه نامحرم را به خود جلب نکند و تحریک‌آمیز نباشد."

******

به دختر خانم ها می گیم: حجاب! می گن: "خب! پسرا نگاه نکنن!" به آقا پسرها می گیم: نگاه! می گن: "خب! دخترا اینجوری نگردن." من می گم: من اگر برخیزم... تو اگر برخیزی... همه بر می خیزند. من اگر بنشینم... تو اگر بنشینی ... چه کسی برخیزد؟؟؟ به جای انداختن توپ تو زمین دیگران بیاید از خودمون شروع کنیم. این بهترین راهه.

(حاجی از هریس)

******

سلام دوستای گل اندیش و امید خان! جسارت به دوستانم نمی کنم. من می خوام بدونم بی حجاب بشیم که چی بشه؟ که هر کی ما رو می بینه بگه چه خانم خوشگلی! چه مانتوی شیکی پوشیده! چه آرایش قشنگی داره! یعنی یه خانم باید اینقدر ضعیف و بی اراده باشه که منتظر تحسین آدمای دور و برش باشه درصورتیکه ندای قلبش یه چیز دیگست؟! اینکه عفیف باشه. امید خان دیدم که می گم. بعضیا کورس گذاشتن با دوستاشون که از غافله مدل موی جدید، مانتوی جدید و... عقب نمونن که مبادا همون دوستاشون اونا رو بی کلاس و عقب مونده فرض کنن. در جواب دوستی که گفتن می خوان بی حجاب باشن بگم که اگه قراره ما رو به خاطر حجاب و چادرمون که سمبل یک بانوی فرهیخته و مسلمانه مسخره کنن بذار بکنن. مهم اینه که چیزی از ارزشهات کم نمی شه خواهرم. و اینکه انتهای جاده زندگیم خدا منتظر ما است نه آدمای دور و برمون.

(مائده، 69 از بابلسر)

امید: جمله ی آخر رو داشتین؟ "انتهای جاده زندگی، خدا منتظر ما است" راستش! گاهی عمل به دستورات دینی سخت به نظر می رسه؛ ممکنه با کمک شیطان، هزار دلیل تو ذهنمون بیاد که واقعا چرا؟... یادمون باشه که اسلام یعنی: "تسلیم شدن و گردن نهادن" حتی اگه دلایل مختلف، قانعمون نکرد، تو دستورات صریح دینی باید تسلیم باشیم. نتیجه ی این تسلیم شدن رو خیلی زود می بینیم.

******

سلام؛ من چادری ام. می دونم داشتن حجاب برام خوبه؛ اما باز هم بعضی وقتا با دیدن اطرافیان وسوسه می شم بدحجاب شم. چرا؟؟

(مائده، کارشناس ریاضی، شفت)

امید: چون تا حالا تو هم اندیشان درباره فلسفه ی حجاب بحث نکردیم!

******

کسی که به زیبایی اندیشه رسد، زیبایی ظاهر خود را به نمایش نمی گذارد. "شهید مطهری"

(زهرا از درچه ی اصفهان)

امید: در پناه حق باشین.

به اشتراک بگذارید...
اين نظر توسط اسلام زاده در تاريخ 1393/08/16 و 14:45 دقيقه ارسال شده است

من هم با ازاده موافقم چون همین بلا سر خانواده ام امد
اما حجاب را .فقط ظاهر نمیدانم زیرا ارزش ندارد. حجابت: متانت وقار نگاه پاک و مصونیت واقعی است ........

اين نظر توسط هدیه در تاريخ 1393/08/05 و 1:55 دقيقه ارسال شده است

سلام امید خان اگه بدونین الان ساعت چنده با توبو تانکو دمبایی ب م خوشامد میگین باره اولمه نظر میدم من بین حجاب کامل و بی حجابی قرار دارم ینی از نظر خودم متعادلو قابله قبوله حجابم.شاید دلیل بد حجابی نبود لباسای شیک و مورد پسند نسل جون باشه و این ینی طراحن مابا نیازهای جامعه هماهنگ نیستن ینی کاربیشتر واساسی .هدیه هستم


کد امنیتی رفرش

مطالب مشابه:

 1. هم اندیشان یکشنبه 24 اسفندماه 1393
 2. هم اندیشان شنبه 23 اسفند ماه 1393
 3. هم اندیشان چهارشنبه 20 اسفند ماه 1393
 4. هم اندیشان سه شنبه 19 اسفندماه 1393
 5. هم اندیشان دوشنبه 18 اسفند ماه 1393
 6. هم اندیشان یکشنبه 17 اسفند ماه 1393
 7. هم اندیشان شنبه 16 اسفند ماه 1393
 8. هم اندیشان چهارشنبه 13 اسفندماه 1393
 9. هم اندیشان سه شنبه 12 اسفند ماه 1393