تبلیغات در اینترنتclose
معرفی ستارگان زیبای آسمان
اندازه متن
- کوچکتر | + بزرگتر
بالا
Top
   

زمان جاری : دوشنبه 27 خرداد 1398 - 10:08 بعد از ظهر
نام کاربری : پسورد : یا عضویت | رمز عبور را فراموش کردم

ارسال پاسخ
تعداد بازدید 349
نویسنده پیام
star67 آفلاینارسال‌ها : 343
عضویت: 12 /7 /1393
محل زندگی: تهران
تشکرها : 2974
تشکر شده : 1282
معرفی ستارگان زیبای آسمان
ستاره سهیل

ستاره سهيل يکي از زيباترين و درخشانترين ستارگان آسمان است. که گاه هنگامي که در حال طلوع است نور آن در جو زمين شکسته شده و به رنگ طلايي و درخشان ديده مي شود.
در محاورات معمولا از نام ستاره سهيل براي دوستي که مدتهااست نديده ايم استفاده مي کنيم که البته از واژه هاي زيباي نجومي است ، اما آنچه جالب است اينکه دليل اين استفاده خاص از نام ستاره سهيل به خاطر کم پيدا بودن و سختي رصد اين ستاره در آسمان نيمکره شمالي مي باشد.


آسمان شب در نيم کره شمالي و جنوبي متفاوت است. يعني ستارگاني که ما شبها در نيم کره شمالي مي بينيم در نيم کره جنوبي ديده نمي شوند و بالعکس .ستاره سهيل از دسته همين اجرام آسماني است که به نيم کره جنوبي تعلق دارد، منتها به دليل اينکه اين ستاره خيلي داخل نيم کره جنوبي سماوي نيست و در مرزهاي پاييني آن قرار دارد در برخي از نقاط جنوبي نيم کره شمالي از جمله مناطق خاصي از ايران به سختي و در افق و در زمانهاي خاصي قابل رصد کردن است و به همين دليل ميان رصدگران بسيار محبوب شده است.

در خصوص اينکه در چه مناطقي از ايران اين ستاره ديده مي شود باید بیان کرد :
در عرضهاي شمالي اصلا اين ستاره ديده نمي شود ولي هر چه پايين تر مي رويم مثلا در تهران اين ستاره تنها به اندازه يک درجه از افق بالا مي آيد که شرايط رصدي بسيار سختي است ولي اگر از تهران پايين تر بياييم هر چه به مناطق جنوبي تر سفر کنيم اوضاع رصد اين ستاره بهتر مي شود.
مثلا براي شهرهايي که داراي عرض جغرافيايي حدود 32 درجه باشند مثل اصفهان، انديمشک، دزفول، شهرضا، شهرکرد و ... اين ستاره مشخص تر خواهد بود. مثلا در همين هفته در حدود ساعت 19:30 اين ستاره يک کمان 30 در جه اي را در چهار ساعت طي مي کند، يعني 4 ساعت طول مي کشد تا طلوع و غروب کند و تنها حدود 4 تا 4.5 درجه هم ارتفاع مي گيرد که اوج اين ارتفاع در اين فصل ساعت حدود 21:30 به وقت محلي اتفاق مي افتد.

اگر بازهم به عرضهاي پايين تر و شهرهاي جنوبي تر مثل بندرعباس سفر کنيم ستاره سهيل يک کمان 51 درجه اي رادر شش ساعت طي خواهد کرد و شرايط رصدي بهتر مي شود.


ستاره سهيل در فاصله حدود 75 سال نوري از ما قرار گرفته است،بدين معنا که 75 سال طول مي کشد تا نور اين ستاره به ما برسد و وقتي اين ستاره را نگاه مي کنيم در واقع وضعيت اين ستاره در 75 سال پيش را مشاهده مي کنيم.

یکي از زيباترين پديده هاي طبيعي قرار گرفتن ستاره سهيل و ستاره شعراي يماني در نزديکي هم به فاصله 35 درجه از يکديگر است و مي توان گفت اگر دست خود را باز و صاف نگه داريم و با مشتهاي بسته فاصله اين دو ستاره را از هم اندازه بگيريم معادل سه و نيم مشت بسته خواهد شد.

گاهي اوقات حتي مي توانيم درخشندگي اين ستاره را از ستاره شعراي يماني هم بيشتر بدانيم
چرا که  ستاره سهیل از ستاره شعراي يماني 15 بار و از خورشيد 30 برابر بزرگتر است. ضمن اينکه دماي آن نيز بيشتر است و ستاره داغتري مي باشد.

برای رصد اين ستاره در اين شبها و در مناطق پايينتر از عرض 32 درجه شمالي، ستاره سهيل معمولا دو ساعت بعد از ستاره شعراي يماني طلوع مي کند به همين جهت براي رصد اين ستاره کافي است با سفر به مناطق جنوبي ايران و حول و حوش ساعت 21:30 زير ستاره شعراي يماني و به سمت غرب نگاه کنيم . رنگ اين ستاره سفيد است ولي همانطور که گفتيم به دليل اينکه اين ستاره ارتفاع کمي داشته و در افق واقع است رنگ آن به جهت شکست نور گاه طلايي به نظر مي رسد

 و به همين دليل در مصر باستان به اين ستاره سرزمين طلايي گفته مي شده است.

امضای کاربر :
زندگی با رنگ خدایی یعنی :

چنان زندگی کن که ...

کسانی که تو را می شناسند،

 اما خدا را نمی شناسند

به واسطه آشنایی تو، با خدا آشنا شوند!


شنبه 12 اردیبهشت 1394 - 18:18
نقل قول این ارسال در پاسخ گزارش این ارسال به یک مدیر
تشکر شده: 8 کاربر از star67 به خاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند: javadjan & ti-ti22 & 2014 & golpari & andromeda & zoro_388 & faghatkhoda & asieh &
andromeda آفلاین


ارسال‌ها : 141
عضویت: 20 /1 /1394
محل زندگی: تهران
تشکرها : 463
تشکر شده : 220
پاسخ : 2 RE معرفی ستاره سهیل
سلام
خیلی مفید بود ممنونم
امید وارم بازم از این مطالب برامون بذارید
یکشنبه 13 اردیبهشت 1394 - 13:22
نقل قول این ارسال در پاسخ گزارش این ارسال به یک مدیر
تشکر شده: 2 کاربر از andromeda به خاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند: star67 / faghatkhoda /
star67 آفلاینارسال‌ها : 343
عضویت: 12 /7 /1393
محل زندگی: تهران
تشکرها : 2974
تشکر شده : 1282
پاسخ : 4 RE معرفی ستارگان زیبای آسمان
شباهنگ ستاره درخشان آسمان شب

ستاره شباهنگ یا شِعرای یمانی درخشانترین ستاره آسمان از صورت فلکی سگ بزرگ در شب های زمستان و بهار است که آن را در انگلیسی با نام Sirius می شناسند.
 در پارسی با نام تیشتر یا تیر(با سیاره تیر اشتباه گرفته نشود) یاد میشود.


قدر ظاهری شباهنگ  1.47-  است. این ستاره 3.5 برابر روشن تر از Arcturus در گاوران است.  با 8.6 سال نوری فاصله ، سیریوس یکی از نزدیک ترین ستاره به ما بعد از خورشید است .

در واقع آن نزدیکترین ستاره که به راحتی با چشم غیر مسلح از نیمکره شمالی قابل مشاهده است . این ستاره توسط اخترشناسان به عنوان یک ستاره نوع “A” طبقه بندی شده است ، یعنی بسیار داغ تر از خورشید ما ،  در مورد دمای سطح آن حدود 17000 درجه فارنهایت ( خورشید حدود 10000 درجه F), با  بیش از دو برابر جرم خورشید در رشته اصلی ستارگان قرار گرفته است ، به این معنی که تولید بیشتر انرژی این ستاره با تبدیل هیدروژن به هلیم از همجوشی هسته ای می باشد.

 ستاره شباهنگ  در صورت فلکی سگ بزرگ  باستاره ابط الجوزا در صورت فلکی جبار و شعرای شامی در سگ کوچک، با یکدیگر تشکیل مثلث زمستانی را میدهند.گاهی اوقات ناظران به دلیل روشنایی زیاد ، چشمک زدن و تغییر رنگ این ستاره, آن را اشتباهاَ بعنوان یک  UFO گزارش کرده اند.  دلیل این تغییرات رنگی و چشمک زدن ها چیست ؟
چون نور آن قبل از اینکه به چشم ما برسد باید از جو زمین عبور کند و این تغییرات در چگالی و دمای آن , نور را تحت تاثیر قرار می دهد و شباهنگ را بصورت چشمک زن می بینیم .


در آذرماه، سیریوس در اواسط شب در آسمان خودنمایی می کند و در اواسط  فروردین ماه شباهنگ در جنوب غربی می باشد. پیدا کردن این ستاره درخشان آسمان کار دشواری نیست  به علاوه، هر کسی که با صورت فلکی شکارچی آشنا باشد می تواند به سادگی با کشیدن یک خط از کمربند جبار، به سمت چپ (تقریباَ هشت برابر) شباهنگ را پیدا کند.

شباهنگ دارای یک همدم ضعیف می باشد که در تصویر بصورت نقطه ای خیلی کوچک درپایین سمت چپ قابل مشاهده است , با عنوان شباهنگ B. این تصویر توسط تلسکوپ فضایی هابل گرفته شده است .
تاریخ و اسطوره شباهنگ از زمان های قدیم شناخته شده است  و نام آن ماهیت خود را به عنوان ” سوزان ” یا به معنی ” درخشان ” بدست آورده است. از قدیم و در نیمکره شمالی ستاره شعرای شامی و بتای سگ بزرگ را به دلیل اینکه قبل از سیریوس طلوع می کردند به عنوان ستارگان آشکار کننده شباهنگ شناخته می شدند. در زمان مصریان باستان طلوع این ستاره را با بالا آمدن رود نیل همراه می دانستند. اگر چه سیل می تواند نابودی به ارمغان بیاورد اما خاک های جدید و زندگی جدید باعث نعمت و برکت بود . سیریوس نشان دهنده  خدا، زندگی، مرگ ، زاد و ولد و تولد دوباره زندگی گیاهی در امتداد رود نیل بود.


منبع: سایت نجوم ایرانامضای کاربر :
زندگی با رنگ خدایی یعنی :

چنان زندگی کن که ...

کسانی که تو را می شناسند،

 اما خدا را نمی شناسند

به واسطه آشنایی تو، با خدا آشنا شوند!


سه شنبه 15 اردیبهشت 1394 - 09:29
نقل قول این ارسال در پاسخ گزارش این ارسال به یک مدیر
تشکر شده: 5 کاربر از star67 به خاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند: zoro_388 / a66818 / faghatkhoda / golpari / asieh /
star67 آفلاینارسال‌ها : 343
عضویت: 12 /7 /1393
محل زندگی: تهران
تشکرها : 2974
تشکر شده : 1282
پاسخ : 8 RE معرفی ستارگان زیبای آسمان

ادامه معرفی ستاره شباهنگ (شعرای یمانی )

ستاره شباهنگ رنگ آبی ملایمی دارد که نشان از دمای سطحی حدود 9000 درجه کلوین است و زمانی که در یک شب زمستانی و صاف در پهنه آسمان قیرگون آن را مشاهد کنیم جواهری درخشنده را تداعی میکند.

 این ستاره با حدود 8 سال نوری فاصله از ما یکی از ستارگان نزدیک به سامانه خورشیدی محسوب می شود , به زبان ساده تر سال نوری یک یکای مسافتی است که فاصله تا جرم آسمانی را با آن بیان می کنند و برخلاف اعتقاد عموم مردم یک یکای زمانی نیست . نور با سرعت 300,000 کیلومتر بر ثانیه حرکت میکند که بسیار سرعت زیادی است و سریعترین سرعت در جهان شناخته شده است , حال نور زمانی که قصد سفر از ستاره شباهنگ به سمت ما را می کند 8 سال در راه است تا به ما برسد که باصطلاح می گوییم فاصله شباهنگ از ما 8 سال نوری است یعنی مدت زمانی که طول می کشد تا نور این مسافت را طی کند . با این اوصاف زمانی که به ستاره شباهنگ نگاه می کنیم در اصل نور 8 سال قبل آن را می بینیم و نور الان آن را 8 سال بعد می توان دید که این مسئله حتی برای خورشید خودمان هم صادق است و اگر الان به خورشید نگاه کنیم نور 8 دقیقه قبل آن را می بینیم پس مسافت خورشید از ما حدود 8 دقیقه ی نوری است یعنی نور 8 دقیقه زمان نیاز دارد تا از خورشید به ما برسد .


ستاره شباهنگ درخشانترین ستاره در نیم کره شمالی است که این درخشندگی دلیلی بر بزرگ بودن آن بر خلاف اعتقاد عموم مردم نیست چرا که نزدیکی و بزرگی و دمای ستاره می تواند در درخشندگی آن تاثیر بگذارد و شباهنگ چون به نسبت به ما نزدیک است و دمای سطحی زیادی هم دارد درخشان دیده می شود هر چند از خورشید خود ما بزرگ تر است ( دمای سطحی خورشید حدود 6000 درجه کلوین و قطرش حدود 1,400,000 کیلومتر و قطر ستاره شباهنگ حدود ۲٬۳۸۰٬۰۰۰ کیلومتر و دمای سطحی آن حدود 9000 درجه کلوین است ). هر چند ستارگانی هم وجود دارند که از شباهنگ به ما نزدیکترند ولی به خاطر کوچکی و دمای سطحی کم دیده نمی شوند .این ستاره را در شبهای پاییز و زمستان می توان در آسمان دید . در شبهای پاییز اواخر شب به موقعیت مناسب برای مشاهد که جنوب شرق است می رسد , البته قابل ذکر است این ستاره هم به مانند دیگر اجرام آسمانی از حوالی شرق طلوع میکند و در حوالی غرب ,غروب میکند پس زمانی که در منطقه جنوب شرق قرار میگیرد موقعیت مناسب مشاهده ای را دارد . همچنین در شب های زمستان بهترین  موقعیت رصدی آن اتفاق می افتد چرا که در ابتدای شب به موقعیت مناسب رصدی میرسد و نیاز نیست چون شبهای اوایل پاییز برای دیدار آن تا اواخر شب صبر کرد.

پس برای مشاهده آن کافی است در شبهای سرد زمستان و حوالی ساعت 9 شب به سمت جنوب شرق بنگریم تا این ستاره را در آسمان ببینیم و نکته جالب اینجاست که این ستاره آنقدر درخشان هست که با دیگر ستارگان اشتباه گرفته نشود . در ضمن اگر افق جنوب شرق باز باشد مشاهده این ستاره راحت تر می شود .

منبع : سایت نجوم ایران


امضای کاربر :
زندگی با رنگ خدایی یعنی :

چنان زندگی کن که ...

کسانی که تو را می شناسند،

 اما خدا را نمی شناسند

به واسطه آشنایی تو، با خدا آشنا شوند!


پنجشنبه 11 تیر 1394 - 23:27
نقل قول این ارسال در پاسخ گزارش این ارسال به یک مدیر
تشکر شده: 2 کاربر از star67 به خاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند: javadjan / asieh /
ارسال پاسخبرای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.


پرش به انجمن :