تبلیغات در اینترنتclose
نکاتی برای علاقه مندان به نجوم
اندازه متن
- کوچکتر | + بزرگتر
بالا
Top
   

زمان جاری : دوشنبه 27 خرداد 1398 - 10:11 بعد از ظهر
نام کاربری : پسورد : یا عضویت | رمز عبور را فراموش کردم

ارسال پاسخ
تعداد بازدید 373
نویسنده پیام
star67 آفلاینارسال‌ها : 343
عضویت: 12 /7 /1393
محل زندگی: تهران
تشکرها : 2974
تشکر شده : 1282
نکاتی برای علاقه مندان به نجوم
۱۰ نکته برای علاقه‌مندان آسمان

در اینجا ۱۰ نکته وجود دارد که می تواند به ارتباط شما با آسمان شب کمک کند تا یک سرگرمی خوب داشته باشید.ستاره شناسی برای هر کسی می تواند باشد. این علم برای کسانی است که دوست دارند خودشان را به عنوان عضوی از یک تصویر بزرگتر ببینند – برای کسانی با حسی مملو از حیرت و شگفتی – کسانی که فقط دوست دارند به هنگام شب بیرون  باشند.ممکن است این فرد شما باشید!اگر،اینچنین است،در اینجا چند نکته برای شروع و کمک به شما وجود دارد:

۱- بالای سرتان را نگاه کنید.
اکثر ما در طول زندگی مان تنها به مسیر مستقیم نگاه می کنیم .اما شما می بایست برای دیدن ستاره ، به بالای سرتان نگاهی بیاندازید .در ایستگاه اتوبوس یا از درون ماشینتان به بیرون از پنجره نگاه کنید.به بیرون بروید قبل از اینکه خورشید طلوع کند تا فرصت را به چنگ آورید .
به افق خورشید چشم بدوزید. بله شما راه چاره را یافتید .به اجرام روشن توجه کنید.در میان ستاره ها به طرح ها و الگوهای تصویری توجه نمایید.فقط به بالا بنگرید و دقیق باشید .

۲- به ماه نگاه کنید .
ماه، همراه همیشگی زمین، از خیابان های شهر، حومه ها و علفزارهای پهناور روستاها، قابل رؤیت می باشد . ماه، شما را با همه بر روی سیاره ارتباط می دهد، چرا که اگر بخواهیم به طور کلی بررسی کنیم ، همیشه ما تنها یک طرف ماه را می بینیم .مدار ماه به گرد زمین ثابت و قابل پیش بینی است.بنابراین اوج و حضیض ماه در آسمان تقریبأ به نحوی رضایت بخش، ثابت و قابل پیش بینی است دقیقأ همانند هر آنچه که بر روی کره زمین است. در ابتدا مطمئن شوید که ماه را هر شب در زمان مشخصی رصد می کنید. به چه چیزی دقت می کنید ؟ آیا ماه در هر یک از فازهایش چاقتر و یا لاغرتر می شود ؟ آیا به سمت ستارگان نورانی حرکت می کند ؟

۳- به خورشید بنگرید.
البته به طور مستقیم به آن نگاه نکنید .اما به نقطه ی افق، جایی که خورشید از پنجره ی آشپزخانه ، بالکن یا حیاط طلوع و یا غروب می کند دقت نمایید.آیا آن نقطه طلوع و یا غروب در طول گذر(جابجایی) فصول تغییر می کند؟ خورشید طی هر اعتدال از جانب مشرق طلوع و در مغرب غروب می کند.اگر شما شرق و غرب را از هم تشخیص دهید ، یک پرش به فعالیت بعدی تان خواهید داشت.

۴- از یک نقشه آسمان استفاده کنید – استفاده از اینترنت عالی است، اما کامپیوتر یک همراه دست و پاگیر در ماجراجویی شکار ستاره هاست . آنچه که شما احتیاج دارید یک نقشه آسمان آماده ی پرینت شده است. پس دست به کار شوید و یک نقشه آسمان پرینت شده تهیه کنید

۵- در حال حاضر تلسکوپی تهیه نفرمایید. دو چشمی ات را که در بالای گنجه کنار گذاشته ای، به خاطر داری ؟ آن را در مقابل ماه و اجرام درخشان آسمان شب قرار بده و در مقابل الگوهای آسمانی قابل تشخیص تنظیم کن. اگر در موقعیتی به دور از آلودگی نوری شهری هستید ، هر نوع لکه ی مه آلود را در آسمان شب برسی کنید .آنها درواقع خوشه های ستاره ای، ابرهای گازی و یا غبارهایی اند  که ستاره های جدید در آن شکل می گیرند.اگر در تابستان باشیم ، و شما در تاریکی قرار گرفته باشید ، به دنبال نوار ستارگان روشن راه شیری بگردید، و آنرا با دو چشمی خود بررسی کنید .فقط  نگاه کنید ، این تنها چیزی است که از آن لذت خواهید برد و برای لذت بردن از آن منظره ، مهم این نیست که بدانید قرار است چه ببینید ( تنها کافی است به آن نگاه بیاندازید).

۶- به تصاویر و اشکال ساختگی در میان ستارگان توجه کنید.
در اینجاست که اکثر رصدگران آسمان با صور فلکی آشنا می شوند. آنها یک شکل قابل تشخیص را می یابند و سپس به تصویر نزدیک آن توجه می کنند. آنها به بیرون از شکل می روند ، و از ستاره‌ها و الگوهای تصویری که می شناسند به نوع جدیدی می رسند. به مثلثها، سهمی و خطوط مستقیم ستارگان توجه کنید. برخی از این اشکال قابل توجه ، همان هایی هستند که نیاکان ما وقتی به دور آتش حلقه زده بودند و داستان می گفتند ، به آنها توجه میکردند.حتی بعضی از داستانهای آنها سینه به سینه نقل شده و به ما رسیده است.شما هم می توانید داستانهای خودتان را بسازید.افسانه های آسمانی هم گونه ای از افسانه ها و رسوم  قومی – اجدادی می باشند. و متعلق یه ماست :واژه ی قبیله(ملت،مردم)

 
۷- یک مکان با آسمان تاریک را بیابید. از طریق یک پارک ایالتی و یا پارک ملی اقدام کنید.پشیمان نخواهید شد.همچنین می توانید کلوپ ستاره شناسی را در محدوده ی خود بررسی نمایید.اعضای با تجربه منابع خوب پیشنهادی اند ،وحتی برخی گروه ها تلسکوپهایی را نیز قرض می دهند.همچنین بسیاری از انجمن ها کتابخانه هایی دارند که با کتبها و اطلس های مخصوص پرشده اند که معمولأ در کتابخانه های عمومی یافت نمی شوند.علم ستاره شناسی همچنین یک سرگرمی خوب برای با خانواده و یا کنار دوستان خود بودن است.لذت و شوق یک کشف جدید معمولأ به دیگران نیز سرایت می کند .


۸- با دوستان نجومی تان لینک شوید . اگر در یک شهر دانشگاهی زندگی می کنید ، به دنبال انجمن های عالی نجومی بگردید. مدارس محلی ، موزه ها و آسمان نماها نیز ممکن است میزبان برنامه های عمومی باشند .

۹-با دقت درباره ی خرید تلسکوپ تصمیم بگیرید. آیا حداقل به اندازه ی نصف سال را به آسمان نگاه کرده اید؟ آیا می توانید تعدادی از صور فلکی اصلی و مهم را تشخیص دهید؟ آیا توانسته ای یک یا دو سیاره را از ستاره تمیز بدهید؟ زمان خرید یک تلسکوپ روزی است که به خودت زمانی برای عادت کردن به آسمان اطرافت با تمام ظرایف آن بدهی.قبل از آن، اگر وسیله ی قدرتمند خوب می خواهی یک دو چشمی بخر.

۱۰- نسبت به آسمان وفادار باش. یکی از مهمترین نکته ای که برای ستاره شناس شدن (راصد شدن) نیاز است ،ایجاد ارتباط دوستانه با آسمان است.آسمان دقیقا مثل یک دوست است که در همسایگی شما زندگی و مانند هر دوست دیگری ، به گونه ای هوشمندانه و ظریف روز به روز و سال به سال تغییر می کند .بنابراین زمانی که به آن نگاه می کنید ، صبور باشید. شما در یک آن قادر نخواهید بود همه چیز را راجع به دوستان دریابید. در این راه مصّر و سمج باشید! به صورت منظم و مکرر به آسمان نگاه کنید. شما با مشاهده آسمان ، هر آنچه را که لازم است فرا خواهید گرفت. و شما از این طریق یک ارتباط با طبیعت که در سراسر زندگیتان به همراه شما خواهد بود ، ایجاد می کنید.

منبع: http://asiac.ir


امضای کاربر :
زندگی با رنگ خدایی یعنی :

چنان زندگی کن که ...

کسانی که تو را می شناسند،

 اما خدا را نمی شناسند

به واسطه آشنایی تو، با خدا آشنا شوند!


دوشنبه 22 تیر 1394 - 23:52
نقل قول این ارسال در پاسخ گزارش این ارسال به یک مدیر
تشکر شده: 7 کاربر از star67 به خاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند: somayyeh & golpari & sanjaghak1374 & dokhtare-ravanshenas & javadjan & faghatkhoda & amonika &
star67 آفلاینارسال‌ها : 343
عضویت: 12 /7 /1393
محل زندگی: تهران
تشکرها : 2974
تشکر شده : 1282
پاسخ : 2 RE نکاتی برای علاقه مندان به نجوم
اپلیکیشنی برای علاقه‌مندان به نجوم/ راهنمای ستاره شناسی با موبایلبا کمک اپلیکیشن Star Walk شما می توانید یک راهنمای ستاره شناسی بر روی موبایل خود داشته باشید و لحظه به لحظه محل دقیق ستاره‌ها و سیاره‌ها را رصد کنید.

به گزارش خبرنگار مهر، اپلیکیشن Star Walk یک راهنمای ستاره شناسی برای موبایل است که می تواند ابزاری برای علاقمندان به نجوم باشد.


این نرم‌افزار کاربردی به‌صورت لحظه به لحظه با حرکت گوشی شما، به شما محل دقیق ستاره‌ها، سیاره‌ها، ماهواره‌ها و هرچیز دیگر که مرتبط با نجوم است را نشان خواهد داد.

همچنین اطلاعاتی کامل در مورد هریک از ستاره‌ها، سیارات در داخل این برنامه موجود است و کافی است برنامه را اجرا کنید و موبایل خود را به سمت آسمان بگیرید تا با قابلیتهای این برنامه آشنا شوید.


این اپلیکیشن هم مختص کاربران سیستم عامل اندروید و هم iOS است که برای اجرای این برنامه به اندروید ۴.۰ و بالاتر و iOS ۵.۰  و بالاتر نیاز است.

نرم افزار Star Walk برای نصب بر روی گجتهای دارای سیستم عامل حدود ۴۷ مگابایت فضا نیاز دارد و حجم آن برای آی پد ۷۷ مگابایت و برای آیفون ۴۶ مگابایت است.


امضای کاربر :
زندگی با رنگ خدایی یعنی :

چنان زندگی کن که ...

کسانی که تو را می شناسند،

 اما خدا را نمی شناسند

به واسطه آشنایی تو، با خدا آشنا شوند!


چهارشنبه 24 تیر 1394 - 11:04
نقل قول این ارسال در پاسخ گزارش این ارسال به یک مدیر
تشکر شده: 3 کاربر از star67 به خاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند: somayyeh / dokhtare-ravanshenas / faghatkhoda /
star67 آفلاینارسال‌ها : 343
عضویت: 12 /7 /1393
محل زندگی: تهران
تشکرها : 2974
تشکر شده : 1282
پاسخ : 3 RE نکاتی برای علاقه مندان به نجوم
نرم افزار شفق برنامه‌اي است ويژه دانش آموزان و علاقه‌مندان به نجوم و دنياي هوا فضا
 با نصب اين برنامه روي گوشي هاي خود مي توانيد اطلاعات متعددي از جمله آسمان نماها – راديو تلسكوپ ها – طيف سنج ها و صورت هاي فلكي و... را كسب كنيد.


منبع:  باشگاه خبرنگاران جوان

امضای کاربر :
زندگی با رنگ خدایی یعنی :

چنان زندگی کن که ...

کسانی که تو را می شناسند،

 اما خدا را نمی شناسند

به واسطه آشنایی تو، با خدا آشنا شوند!


پنجشنبه 25 تیر 1394 - 11:01
نقل قول این ارسال در پاسخ گزارش این ارسال به یک مدیر
تشکر شده: 4 کاربر از star67 به خاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند: faghatkhoda / somayyeh / 2014 / amonika /
star67 آفلاینارسال‌ها : 343
عضویت: 12 /7 /1393
محل زندگی: تهران
تشکرها : 2974
تشکر شده : 1282
پاسخ : 4 RE نکاتی برای علاقه مندان به نجوم
برنامه آندروید Mobile Observatory – Astronomy مخصوص علاقه مندان به نجوم
اگر از علاقه مندان به نجوم هستید،  برنامه اندروید Mobile Observatory – Astronomy برای شما ساخته شده است.

 با استفاده از این نرم افزار کاربردی خواهید توانست هر اطلاعاتی که از ستارگان و سایر اجرام آسمانی لازم دارید
بدست آورید و نکته مهم اینجاست که تمامی اطلاعات بروز و جدید هستند.

 این اطلاعات می توانند بصورت نوشتاری و متنی باشند و یا تصویری و نموداری برای مثال می توانید در مورد ویژگی های ستارگان اطلاعاتی را مطالعه کنید و یا اینکه راه های کهکشان شیری را بصورت نمادین و در آسمان آبی تماشا کنید که می تواند بسیار جالب باشد.

در کل دانستن اطلاعات در این باره می تواند مفید واقع شوند برای مثال می توان از آن ها برای مسیریابی در
بیابان ها و مکان هایی که یافتن مسیر سخت است استفاده کنید.

 این نرم افزار اندروید اطلاعاتی مانند وقوع اتفاقات آسمانی مثل خورشید یا ماه گرفتگی را هم مشخص می کند تا به این شکل شما از هیچ اتفاقی غافل نمانید.

این اپلیکیشن نه تنها برای کسانی مفید است که در این زمینه اطلاعات دارند بلکه برای افزاد تازه وارد هم مفید است و بخش هایی مثل نمایش موقعیت زمین و سایر سیارات اطراف آن، دادن اطلاعات در مورد اشیا و اجرام آسمانی و … همگی می توانند برای آشنایی اینطور افراد بسیار مفید باشد.

این نرم افزار را برای اندروید دانلود کنید و لذت ببرید.

امضای کاربر :
زندگی با رنگ خدایی یعنی :

چنان زندگی کن که ...

کسانی که تو را می شناسند،

 اما خدا را نمی شناسند

به واسطه آشنایی تو، با خدا آشنا شوند!


پنجشنبه 03 تیر 1395 - 16:19
نقل قول این ارسال در پاسخ گزارش این ارسال به یک مدیر
javadjan آفلاینارسال‌ها : 1210
عضویت: 1 /6 /1391
محل زندگی: مشهد

تشکرها : 3220
تشکر شده : 4639
پاسخ : 5 RE نکاتی برای علاقه مندان به نجوم
نرم افزار فوق رو میتونید با کلیک روی متن زیر دانلود کنید:

دانلود Mobile Observatory - Astronomy - نرم افزار موبایل رصدخانه موبایلپنجشنبه 03 تیر 1395 - 23:00
نقل قول این ارسال در پاسخ گزارش این ارسال به یک مدیر
تشکر شده: 2 کاربر از javadjan به خاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند: star67 / amonika /
ارسال پاسخبرای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.


پرش به انجمن :