تبلیغات در اینترنتclose
آخرین اخبار نجوم
اندازه متن
- کوچکتر | + بزرگتر
بالا
Top
   

زمان جاری : دوشنبه 27 خرداد 1398 - 10:12 بعد از ظهر
نام کاربری : پسورد : یا عضویت | رمز عبور را فراموش کردم

ارسال پاسخ
تعداد بازدید 334
نویسنده پیام
star67 آفلاینارسال‌ها : 343
عضویت: 12 /7 /1393
محل زندگی: تهران
تشکرها : 2974
تشکر شده : 1282
آخرین اخبار نجوم
سه شنبه (15 اردیبهشت) : شب نشینی ماه و کیوان در منطقه ممنوعه

شب سه شنبه 15 اردیبهشت ماه , قمر زیبای زمین ماه به همنشینی ارباب حلقه ها سیاره کیوان (زحل) در منطقه ممنوعه می شتابد .
 در این موقعیت که ماه در برج عقرب قرار میگیرد اصطلاحا” قمر در عقرب می گویند و در حال حاضر چون سیاره کیوان نیز ساکن این صورت فلکی است در شب های قمر در عقرب می توان شاهد نزدیکی ماه و این سیاره بود .


صورت فلکی عقرب به خاطر نزدیک بودن به مرکز کهکشان راه شیری دارای اجرام بسیار زیبایی است که با داشتن یک دو چشمی و یا تلسکوپ می توان زیبایی های نهفته در آن را مشاهده کرد ولی خب وجود ماه با فاز97.15 % در شب 15 اردیبهشت دیدن اجرام عمق آسمان این صورت فلکی را سخت و یا ناممکن می کند .

ولی وجود ستاره ی درخشان و نارنجی رنگ اَپوش (قلب العقرب) در نزدیکی این رویداد بهاری , جلوه خاصی به آسمان می دهد . سیاره کیوان در این شب از قدر 0.1 و ستاره اَپوش نیز از قدر1.05 می درخشند .

در روایات اسلامی آمده است در شب های قمر در عقرب از انجام کارهای اساسی می بایست پرهیز کرد . فاصله ماه از کیوان در این همنشینی حدود 2 درجه و 20 دقیقه است .

منبع : سایت نجوم ایرانامضای کاربر :
زندگی با رنگ خدایی یعنی :

چنان زندگی کن که ...

کسانی که تو را می شناسند،

 اما خدا را نمی شناسند

به واسطه آشنایی تو، با خدا آشنا شوند!


سه شنبه 15 اردیبهشت 1394 - 09:08
نقل قول این ارسال در پاسخ گزارش این ارسال به یک مدیر
تشکر شده: 7 کاربر از star67 به خاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند: zoro_388 & 2014 & javadjan & a66818 & faghatkhoda & nazanin92 & sanjaghak1374 &
2014 آفلاینارسال‌ها : 5211
عضویت: 9 /11 /1392
محل زندگی: خطه 4فصل

تشکرها : 7130
تشکر شده : 9953
پاسخ : 2 RE آخرین اخبار نجوم
ممنون.

من واقعااانمی دونستم ستاره عزیز.

امضای کاربر :
اللهم صــــــــــــل علی محمــــــــــــــدوآل محمــــــــــــــــدوعجل فرجهم

 میشه واسه مشکلات منم صلوات بفرستید


سه شنبه 15 اردیبهشت 1394 - 20:47
نقل قول این ارسال در پاسخ گزارش این ارسال به یک مدیر
تشکر شده: 5 کاربر از 2014 به خاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند: star67 / faghatkhoda / shaha / nazanin92 / sanjaghak1374 /
star67 آفلاینارسال‌ها : 343
عضویت: 12 /7 /1393
محل زندگی: تهران
تشکرها : 2974
تشکر شده : 1282
پاسخ : 3 RE آخرین اخبار نجوم
رصد نخستین شواهد از تغییرات جوی بر روی یک ابرزمین!!!

محققان دماهای متغیر را بر روی یک ابرزمین کشف کرده‌اند و این نخستین باری است که تغییرات جوی بر روی یک سیاره صخره‌ای در آن سوی منظومه شمسی مشاهده شده‌ است. 
دانشمندان به رهبری دانشگاه کمبریج معتقدند این تغییرات جوی می‌تواند به دلیل وجود فعالیت آتشفشانی بالا بر روی سطح سیاره 55 Cancri e باشد.

تیم علمی، تغییر جوی سه‌برابری را طی بازه زمانی دو ساله بر روی این سیاره صخره‌ای مشاهده کرده است.

آن‌ها با استفاده از تلسکوپ فضایی اسپیتزر ناسا، انتشارات گرمایی ناشی از سیاره مزبور را مشاهده کردند. این برای نخستین بار است که شرایط جوی به سرعت در حال تغییر با دمای بین 1000 تا 2700 درجه سانتی‌گراد بر روی چنین سیاره‌ای رصد شده‌اند.

این جرم کیهانی در فاصله 30 سال نوری، حول ستاره‌ای خورشید‌مانند می‌چرخد و در صورت فلکی سرطان واقع شده است.

دانشمندان معتقدند این تغییرپذیری در دمای آن احتمالا به دلیل توده‌های عظیم گاز و غبار ناشی از فعالیت آتشفشانی باشد که گاهی سطح سیاره را می‌پوشانند.
فعالیت‌های آتشفشانی بر روی این سیاره بسیار بالاتر از فعالیت‌هایی از این دست بر روی یکی از قمرهای مشتری به نام آیو است.


ابرزمین 55 Cancri e یک سیاره فراخورشیدی صخره‌ای است که جرم آن هشت برابر جرم زمین است. این صخره کیهانی یکی از پنج سیاره‌ای است که حول یک ستاره‌ خورشیدمانند می‌چرخد.

این سیاره به اندازه‌ای به سیاره والد خود نزدیک است که هر سال آن فقط 18 ساعت طول می‌کشد.

توانایی بررسی جو ابرزمین‌های صخره‌ای و مشاهده شرایط موجود بر روی سطح آن‌ها، پیشرفت مهمی در راستای شناسایی سیارات زیست‌پذیر خارج از منظومه شمسی است.


منبع : سایت نجوم ایران - تاریخ خبر 18 اردیبهشت 1394

امضای کاربر :
زندگی با رنگ خدایی یعنی :

چنان زندگی کن که ...

کسانی که تو را می شناسند،

 اما خدا را نمی شناسند

به واسطه آشنایی تو، با خدا آشنا شوند!


دوشنبه 21 اردیبهشت 1394 - 16:52
نقل قول این ارسال در پاسخ گزارش این ارسال به یک مدیر
تشکر شده: 6 کاربر از star67 به خاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند: 2014 / javadjan / faghatkhoda / shaha / nazanin92 / sanjaghak1374 /
star67 آفلاینارسال‌ها : 343
عضویت: 12 /7 /1393
محل زندگی: تهران
تشکرها : 2974
تشکر شده : 1282
پاسخ : 5 RE آخرین اخبار نجوم
در طی 10 روز گذشته ماهواره ی انتگرال ESA انفجاری استثنایی از انرژی عظیم ایجاد شده توسط یک سیاهچاله را مشاهده میکرده که در حال خوردن مواد از ستاره ی همدم خود بوده. پرتوهایی ایکس و گاما نتایج رخدادهای عظیم در کیهان هستند مانند انفجارهای ستاره ای تخلیه های انرژی عظیم و سیاهچاله های در حال بلعیدن اطراف خود.
برخلاف ظاهر آرامش بخش آسمان شب که با چشمان خود میبینیم آسمان انرژی عظیمی از نمایش دینامیکی نور است از سوسو زدن ستارگانی که نورشان در عرض چند دقیقه تغییر میکند تا آن هایی که اندازه شان در زمان های مختلف طی چند سال یا چند دهه متفاوت است.

در 25 ژوئن 2015 تیمی از منجمان متخصص اشعه های ایکس و گاما به صحنه ی کیهان بازگشتند :
v404 سیگنی سیستمی شامل یک سیاهچاله و یک ستاره که به دور یکدیگر در گردش هستند . موقعیت آن در کهکشان راه شیری در فاصله ی 8000 سال نوری است و در صورت فلکی ماکیان قو قرار گرفته است.

در این نوع از سیستم دوتایی مواد از ستاره ی میزبان به طرف سیاهچاله حرکت میکند و به شکل یک دیسک در اطراف سیاهچاله جمع میشود جایی که در آن مواد به شدت پر حرارت میشوند و بسیار درخشان و اشعه های x و فرابنفش را قبل از فرورفتن به داخل سیاهچاله تولید میکنند.


اولین نشانه های فعالیت جدید در سیستم سیگنی v404 توسط تلسکوپ هشدار دهنده ی ماهواره ی سویفت ناسا ردیابی شد که انفجاری ناگهانی از اشعه ی گاما را ردیابی کرد. این مشاهدات بار دیگر توسط تلسکوپ اشعه ی ایکس انجام گرفت مدتی بعد maxi ( نظارت تصویر اشعه ی ایکس آسمان ) بخشی از مدول تجربه ی ژاپنی در ایستگاه بین المللی فضایی اشعه ی ایکس را در همان قسمت از آسمان مشاهده کرد.
ردیابی های اولیه کمپین گسترده ای از مشاهدات تلسکوپ های زمینی تا فضایی را در برداشته و برای نظارت سیستم دوتایی سیگنی v404 طیف سنج الکترومغناطیسی طول موج های متفاوتی را بررسی کرده است . به عنوان بخشی از تلاش های جهانی رصد خانه گاما ری ESA در روز 17 ژوئن رصد سیاهچاله ی فعال متلاطم را شروع کرد.


اریک کولکر دانشمند پروژه ی اینتگرال ESA : ” رفتار این منبع انرژی در حال حاضر عجیب و غیر عادی است با تکانه های نوری که کمتر از هر یک ساعت یکبار تکرار میشوند. پدیده ای که به ندرت در سیستم های سیاهچاله ای دیگر مشاهده میشود.”

” در حال حاضر این روشنترین جرم در آسمان طیف اشعه ی ایکس محسوب میشود حدود 50 بار روشنتر از سحابی خرچنگ که یکی از روشنترین اجرام در آسمان محسوب میشود. ” سیستم سیاهچاله ای v404 سیگنی از سال 1989 تاکنون در این حد روشن و فعال نبوده است از زمانی که با ماهواره ی x ری ژاپنی کینگار در ایستگاه فضایی میر رصد شد.
تلاطم و انفجار در سیستم سیگنی v404 در مطالعات سیاهچاله ای پدیده ای مهم بود و منجمان میدانستند که تنها تعداد انگشت شماری از اجرام میتوانند سیاهچاله باشند و سیگانی v404 یکی از قانع کننده ترین کاندیدها بود.


چند سال بعد از انفجار سال 1989 زمانی که سیستم به حالت آرام تری رسید منجمان توانستند ستاره ی همدم این سیستم را مشاهده کنند که به علت فعالیت های شدید سیستم قابل شناسایی نبود.
ستاره در حدود نصف خورشید جرم دارد و از طریق مطالعه ی حرکات نسبی 2 جرم در این سیستم دوتایی مشخص شد که همدم دیگر این سیستم یک سیاهچاله باید باشد در حدود 12 مرتبه سنگینتر از خورشید.
در آن زمان منجمان آرشیو اطلاعات تلسکوپ های اپتیکی را در طی 12 سال بررسی کردند و 2 انفجار قبلی گذشته را یافتند یکی در سال 1938 و دیگری در سال 1956.
اوج فعالیت های این سیستم معمولا هر سه دهه یکبار رخ میدهد و به نظر میرسد علت آن جمع شدن تدریجی مواد در دیسک چرخنده ی اطراف سیاهچاله و در نهایت رسیدن به نقطه ی اوج و تغییر روند تغذیه‌ سیاهچاله میباشد.
از زمان تشخیص اولین انفجار در 16 ژوئن توسط ماهواره ی سوییفت سیستم سیگانی بسیار فعال بوده و منجمان را بسیار مشغول کرده است.

در طی هفته ی گذشته تیم های مختلف در اطراف دنیا بیش از 20 گزارش نجومی و دیگر اطلاعات رصدی را منتشر کرده و پیشرفت های رصدی خود را در طول موج های مختلف به اشتراک گذاشتند.
تنها تعداد انگشت شماری از سیستم های دوتایی سیاهچاله ای وجود دارند که در طول موج های مختلف شناسایی و ردیابی شده اند و مورد انفجارهای سیگنی v404 شانسی نادر برای مطالعه و مشاهده ی این نوع سیستم ها میباشد.
پیتر کرستمر مدیر پروژه ی اینتگرال ESA : ما تمامی وقت خود را صرف مطالعه ی این منبع انرژی در طی هفته ی گذشته کرده ایم و تا اوایل جولای به کار خود ادامه خواهیم داد.
نتایج مشاهدات به زودی در دسترس عموم قرار خواهد گرفت و منجمان میتوانند از این اطلاعات برای بررسی بیشتر این جرم نادر استفاده کنند همچنین ممکن است از این اطلاعات اینتگرال برای ردیابی و تشخیص قطبش اشعه های گاما و ایکس استفاده کنند.

منبع : سایت نجوم ایران
تاریخ خبر: دوشنبه 8 تیر 1394امضای کاربر :
زندگی با رنگ خدایی یعنی :

چنان زندگی کن که ...

کسانی که تو را می شناسند،

 اما خدا را نمی شناسند

به واسطه آشنایی تو، با خدا آشنا شوند!


سه شنبه 09 تیر 1394 - 18:25
نقل قول این ارسال در پاسخ گزارش این ارسال به یک مدیر
تشکر شده: 3 کاربر از star67 به خاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند: shaha / nazanin92 / sanjaghak1374 /
star67 آفلاینارسال‌ها : 343
عضویت: 12 /7 /1393
محل زندگی: تهران
تشکرها : 2974
تشکر شده : 1282
پاسخ : 6 RE آخرین اخبار نجوم
برخورد سنگ آسمانی بر بام خانه‌ای در فامنین همدان

صبح روز شنبه ۶ تیر ۱۳۹۴ یک شهاب سنگ بر بام خانه‌ای در شهر فامنین استان همدان برخورد می‌کند و این تکه سنگ اکنون برای آزمایش به آزمایشگاهی در همدان انتقال داده شده است. رضا سلیمی، با شنیدن صدای عجیبی به پشت بام خانه خود رفت و با یک تکه سنگ حدودا یک کیلوگرمی روبه‌رو شد که به تکه‌ای از ایزوگام سقف آسیب زده بود.

به گفته بهزاد قیاسوند، از منجمان آماتور همدان، فعلا فقط همین تکه سنگ پیدا شده است و جست‌وجو برای تکه‌های احتمالی دیگر ادامه دارد. این سنگ ابعادی حدود یک سیب‌زمینی متوسط و تقریبا ۵ سانتی‌متر است که پس از برخورد دو تکه شده است.
بررسی این شهاب سنگ و تایید صحت شهاب سنگ بودن آن در آزمایشگاه و توسط زمین‌شناسان و متخصصان سنگ‌های آسمانی همچنان ادامه دارد.
خبر تکمیلی سه‌شنبه ۹ تیر ۱۳۹۴:
دکتر حسن محسنی استاد زمین‌شناسی دانشگاه بوعلی سینا همدان، شهاب‌سنگ را تایید کرده‌اند.
ظاهرا (به گفته رضا سلیمی که شهاب‌سنگ بر بام خانه‌اش برخورد کرده است) همراه با قطعه اصلی و بزرگ‌تر شهاب‌سنگ، چند قطعه کوچک‌تر هم در محل سقوط کرده است.


منبع : ماهنامه نجوم، سال 1394، شماره 8 و 9


امضای کاربر :
زندگی با رنگ خدایی یعنی :

چنان زندگی کن که ...

کسانی که تو را می شناسند،

 اما خدا را نمی شناسند

به واسطه آشنایی تو، با خدا آشنا شوند!


پنجشنبه 11 تیر 1394 - 23:45
نقل قول این ارسال در پاسخ گزارش این ارسال به یک مدیر
تشکر شده: 2 کاربر از star67 به خاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند: nazanin92 / sanjaghak1374 /
star67 آفلاینارسال‌ها : 343
عضویت: 12 /7 /1393
محل زندگی: تهران
تشکرها : 2974
تشکر شده : 1282
پاسخ : 7 RE آخرین اخبار نجوم
مشاهده تولد یک سیاره برای نخستین بار
یک تیم بین‌المللی از ستاره‌شناسان برای نخستین بار توانسته‌اند بطور مستقیم فرآیند شکل‌گیری یک سیاره را در مراحل بسیار ابتدایی آن بررسی کنند.

 ستاره‌شناسان وجود یک سیاره غول‌پیکر گازی جوان را تایید کرده‌اند که هنوز در یک دیسک غنی از گاز و غبار در اطراف ستاره میزبان جوانش جای گرفته است.


محققان با بررسی پایگاه داده جمع‌آوری شده توسط ابزار NACO در تلسکوپ بسیار بزرگ واقع در شیلی توانستند وجود یک سیاره غول‌پیکر جوان را در اطراف ستاره HD 100546 تائید کنند.
به گفته محققان، این جسم هنوز در حال شکل‌گیری است و احتمالا با دیسکی محاصره شده که از طریق آن به جمع‌آوری ماده ادامه می‌دهد.

HD 100546 یک ستاره جوان است که از نظر ستاره شناسی احتمالا پنج تا 10 میلیون ساله است. این ستاره در فاصله 335 سال نوری از زمین و در نزدیکی کهکشان همسایه قرار دارد.

این یافته‌ها در مجله Astrophysical منتشر شده است.

منبع : سایت نجوم ایران
تاریخ خبر: شنبه 13 تیر 1394
امضای کاربر :
زندگی با رنگ خدایی یعنی :

چنان زندگی کن که ...

کسانی که تو را می شناسند،

 اما خدا را نمی شناسند

به واسطه آشنایی تو، با خدا آشنا شوند!


سه شنبه 16 تیر 1394 - 10:52
نقل قول این ارسال در پاسخ گزارش این ارسال به یک مدیر
تشکر شده: 3 کاربر از star67 به خاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند: mehrdad_b30 / somayyeh / sanjaghak1374 /
star67 آفلاینارسال‌ها : 343
عضویت: 12 /7 /1393
محل زندگی: تهران
تشکرها : 2974
تشکر شده : 1282
پاسخ : 8 RE آخرین اخبار نجوم
کشف یخ های شناور و بخار در سطح پلوتوجریان یخی شناور و مه گسترده در پلوتو کشف های جدیدی از نیوهورایزنز میباشد که آشکار میکند پلوتو دنیای یخی پر از شگفتی است.


جان گرانز فیلد مدیر ماموریت علمی ناسا : ” ما میدانستیم که این سفر ماموریتی به پلوتو نتایج شگفت انگیزی را خواهد داشت و حالا 10 روز بعد از این ماموریت میتوانیم بگوییم که انتظارات ما خیلی فراتر رفته است.”

” با داشتن یخ های شناور، ساختار عجیب سطحی و محدوده های کوهستانی و مه خیلی گسترده پلوتو به نظر سیاره ای بسیار متنوع از نظر زمین شناسی میباشد که واقعا هیجان انگیز است.”


درست 7 ساعت بعد از نزدیک شدن هواپیما به پلوتو نیوهورایزنز عکس بردار شناساگر دوربرد خود را بر روی پلوتو متمرکز کرد و عکس هایی از عبور نور خورشید از اتمسفر تهیه کرد که بخارها و مه هایی را تا ارتفاع 80 مایلی نشان میداد. یک آنالیز مقدماتی از عکس ها دو لایه ی متمایز از مه را نشان میدهد یکی 50 مایل بالای سطح و دیگری حدود 30 مایل بالای سطح.

مطالعه ی اتمسفر پلوتو نشانه هایی را در مورد اتفاقات زیر اتمسفری به ما میدهد.

مایکل سامرز محقق ماموریت نیوهورایزنز :” مه هایی که در این عکس شناسایی شده عنصری کلیدی در پیدایش ترکیبات پیچیده ی هیدروکربن میباشد که باعث میشود سطح پلوتو مایل به قرمز به نظر برسد.”

مدل سازی ها نشان میدهد که این بخارها و مه ها زمانی که نور فرابنفش خورشید ذرات گاز متان را از هم می پاشد تشکیل میشوند و این فروپاشی متان محرک شکل گیری گازهای هیدروکربن پیچیده ی بیشتری میشود مانند گازهای اتیلن و استیلن که در سطح پلوتو کشف شدند.
چون این ترکیبات هیدروکربن ها به لایه های پایین تر و سردتر اتمسفر نفوذ میکنند تبدیل به تکه های یخی متراکم میشوند و تولید مه و بخار میکنند. اشعه ی فرابنفش بخارها را به طور شیمیایی به تولئین ها تبدیل میکند ترکیبات هیدروکربن تاریکی که سطح پلوتو را پوشش میدهد.


دانشمندان قبلا محاسبه کرده بودند که دما برای بخارهای سطح پلوتو خیلی گرم است تا بتوانند در ارتفاعی بالاتر از 20 مایل از سطح پلوتو شکل بگیرند.

ماموریت نیوهورایزنز همچنین در عکس های ال او آر آر ائی شواهدی از تکه های یخی شناور عجیب در سطح پلوتو پیدا کرده که نشانه هایی از فعالیت های زمینی اخیر میباشد چیزی که دانشمندان امیدوار بودند پیدا کنند ولی انتظار نداشتند.

تصاویر جدید جزییات شگفت انگیزی را در مورد سطح این سیاره نشان میدهد منطقه ای که به اصطلاح اسپوتنیگ پلانوم نام گرفته در قسمت غربی منطقه ی قبلی شکل قرار دارد.
منطقه ی قبلی شکل تومباگ رگپونام نام دارد در آن جا لایه ای از یخ قرار دارد که شناور به نظر میرسد و شبیه حرکات یخچال های طبیعی زمین است.


جان اسپنسر محقق ماموریت نیوهورایزنز : ” ما سطحی همانند این را فقط در دنیاهای زنده و پویا مانند مریخ و زمین دیده ایم.”
علاوه بر این اطلاعات ترکیبی جدید از دستگاه رالف نیوهورایزنز نشان میدهد که مرکز اسپوتنیگ پلانوم غنی از عناصری مانند نیتروژن کربن مونوکسید و یخ های متان است.

بیل مکینون سرپرست تیم زمین شناسی نیوهورایزنز : ” در دمای منفی 390 درجه ی فارنهایت این یخ ها میتوانند همانند یخچال های طبیعی شناور باشند. ”

در قسمت جنوبی منطقه ی قلبی شکل در مجاورت منطقه ی تاریک استوایی به نظر میرسد که این زمین گودال باستانی توسط تکه های یخی مورد حمله قرار گرفته است.


ماموریت نیوهورایزنز به دادن اطلاعات بیشتری که در پردازنده ی خود ذخیره میکند ادامه خواهد داد و تا سال 2016 به زمین مخابره خواهد کرد. این فضاپیما در حال حاضر 7.6 میلیون مایل دورتر از پلوتو است و در حال رفتن به اعماق کمربند کوئیپر.


منبع : سایت نجوم ایران / تاریخ خبر : 11 مرداد 1394امضای کاربر :
زندگی با رنگ خدایی یعنی :

چنان زندگی کن که ...

کسانی که تو را می شناسند،

 اما خدا را نمی شناسند

به واسطه آشنایی تو، با خدا آشنا شوند!


پنجشنبه 15 مرداد 1394 - 22:00
نقل قول این ارسال در پاسخ گزارش این ارسال به یک مدیر
تشکر شده: 1 کاربر از star67 به خاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند: sanjaghak1374 /
ارسال پاسخبرای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.


پرش به انجمن :