تبلیغات در اینترنتclose
عجایب نجومی !!!
اندازه متن
- کوچکتر | + بزرگتر
بالا
Top
   

زمان جاری : دوشنبه 27 خرداد 1398 - 10:14 بعد از ظهر
نام کاربری : پسورد : یا عضویت | رمز عبور را فراموش کردم

ارسال پاسخ
تعداد بازدید 524
نویسنده پیام
star67 آفلاینارسال‌ها : 343
عضویت: 12 /7 /1393
محل زندگی: تهران
تشکرها : 2974
تشکر شده : 1282
عجایب نجومی !!!
چرخش عجیب ناهید از شرق به غرب ( خورشید در ناهید از غرب طلوع می کند!!! )

ناهید دارای حرکت چرخشی معکوس است و از شرق به غرب می چرخد!ناهید یا زهره به ترتیب فاصله از خورشید، دومین سیاره سامانه خورشیدی است که میان زمین و تیر(عطارد) قرار گرفته‌است. این سیاره نزدیک‌ترین سیاره به زمین می‌باشد و بعد از ماه، درخشان‌ترین جرم آسمانی طبیعی است که به هنگام شب از زمین رویت می‌شود. ناهید داغ‌ترین سیاره در منظومه خورشیدی است. جو ضخیم و غلیظ آن موجب می‌شود که دیدن سطح آن از طریق رصد، دشوار باشد.


جالب است بدانید منظومه خورشیدی ما هنوزناشناخته های شگفت انگیز بسیاری را در خود جای داده است که یکی از این ناشناخته هاسياره زهره یا ناهید است.


در اوایل سال ۱۹۶۰ دانشمندان را داری را به‌سوی ناهید فرستادند که سیگنال‌های آن از ابرهای این سیاره عبور کرده و پس از برخورد با سطح جامد سیاره، منعکس گردید.
برای نخستین بار دانشمندان اطلاع جالبی را درباره سطح ناهید به‌دست آوردند، که نشان می‌داد ناهید دارای حرکت چرخشی در جهت معکوس است.
چرخش آن از شرق به غرب است و آفتاب ازمغرب طلوع و در مشرق غروب می‌کند.


ایرانیان در زمان هخامنشیان، آناهیتا ایزد باروری و آبهارا با این سیاره مرتبط می‌دانستند که در پارسی میانه، به اَناهید و درفارسی امروزی به ناهید تغییر یافته‌است.  

نام لاتین این سیاره ونوس، برگرفته از نام خدای رومی عشق و زیبایی است.

امضای کاربر :
زندگی با رنگ خدایی یعنی :

چنان زندگی کن که ...

کسانی که تو را می شناسند،

 اما خدا را نمی شناسند

به واسطه آشنایی تو، با خدا آشنا شوند!


دوشنبه 14 اردیبهشت 1394 - 18:57
نقل قول این ارسال در پاسخ گزارش این ارسال به یک مدیر
تشکر شده: 7 کاربر از star67 به خاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند: andromeda & sanjaghak1374 & gomnam62 & glaris & somayyeh & faghatkhoda & golpari &
star67 آفلاینارسال‌ها : 343
عضویت: 12 /7 /1393
محل زندگی: تهران
تشکرها : 2974
تشکر شده : 1282
پاسخ : 3 RE عجایب نجومی !!!
موجودات فضایی ممکن است وجود داشته باشند اما فاصله بسیار زیادی با ما دارند!!!!!

راه شیری می تواند خانه بیش از سه هزار تمدن فرازمینی باشد اما فاصله بسیار زیادی که بین ما و اقوام کهکشانیمان وجود دارد، احتمال تماس با آنها را فوق العاده کم کرده است.

مایکل گرت (Michael Garrett) سرپرست موسسه تحقیقات فضایی داچ (Dutch) در کنفرانس بین المللی ستاره شناسی در تورنتو بیان کرد: «اطلاعات بدست آمده توسط ماهواره فضایی ناسا بنام کپلر و سایر رصدخانه ها، نشان می دهد که زمین یکی از چهل ملیارد جهانی است که بصورت بالقوه قابل سکونت هستند با در نظر گرفتن این موضوع که هر ساله یک سیاره قابل سکونت تشکیل می شود.»

اندازه وسیع صدهزار سال نوری راه شیری و سرعت نور را در نظر بگیرید. یک سیگنال بیش از چهار سال طول می کشد تا به ستاره آلفا قنطورس برسد و صدهزار سال طول می کشد تا پهنای کهکشان ما را طی کند.

گرت همچنین گفت: «به طور متوسط هزار سال نوری فاصله بین تمدنهای کهکشان ما وجود دارد. این فاصله بسیار زیادی است به علاوه که باید برای رفت و برگشت اطلاعات فاصله ای دو برابر این مقدار را در نظر گرفت بنابراین باید حداقل چندهزار سال فرصت داشته باشید تا بتوانید با تمدنهای دیگر صحبت کنید.»

به عنوان یک مثال در سیاره زمین به محض اینکه شرایط مهیا شد، زندگی شکل گرفت اما سالیان درازی طول کشید تا زندگی هوشمند ایجاد شد.

گرت در ادامه بیان کرد: «من نمی خواهم منفی باف باشم اما سیگنالهای SETI (جستجو برای کشف هوشمندی فرازمینی) در کهکشان ما بسیار نادر هستند. این بدان معنا نیست که ستاره شناسان باید جستجو در این زمینه را متوقف کنند بلکه کاملا برعکس، علی الخصوص با پیشرفت هایی که در زمینه اختر شناسی رادیویی و تکنیک های پردازش سیگنال در طی شصت سال اخیر انجام شده . پیدا کردن زندگی فرازمینی نه تنها برای دانشمندان مهم است بلکه افراد عادی نیز علاقه مند به این هستند که بدانند خارج از زمین ما چه اتفاقاتی در حال وقوع است.»

منبع : سایت نجوم ایران به نقل از
www.space.comامضای کاربر :
زندگی با رنگ خدایی یعنی :

چنان زندگی کن که ...

کسانی که تو را می شناسند،

 اما خدا را نمی شناسند

به واسطه آشنایی تو، با خدا آشنا شوند!


پنجشنبه 17 اردیبهشت 1394 - 15:26
نقل قول این ارسال در پاسخ گزارش این ارسال به یک مدیر
تشکر شده: 7 کاربر از star67 به خاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند: gomnam62 / sanjaghak1374 / glaris / somayyeh / faghatkhoda / salar370 / golpari /
gomnam62 آفلاینارسال‌ها : 1613
عضویت: 30 /2 /1393
محل زندگی: بابل
تشکرها : 4264
تشکر شده : 9637
پاسخ : 4 RE عجایب نجومی !!!
یه سوال؟؟؟

آیا در کرات و سیارات دیگر زندگی و حیات وجود داره؟؟؟؟؟

بریم به سراغ احادیث  ... ( قضاوتش با خود تون )

«»:«»:«»:«»:«»:«»:«»:«»:«»:«»:«»:«»:«»:«»:«»:«»:«:»

اما به چند "حدیث" که موارد مذکور را تایید می کنند ،توجه فرمایید:

-در کتابهای "توحید" و "خصال" روایتی است از جابربن یزید که از امام باقر(ع) در مورد آیه ی سوره ی "قاف" پرسید. حضرت پس از بیاناتی فرمودند:

"ای جابر ! آیا گمان می کنی که خدا فقط این عالم واحد –کره ی زمین- را خلق کرد؟ و آیا فکر می کنی که او به جزء شما بشری نیافرید؟؟؟ به خدا قسم که خداوند هزار هزار عالم و هزار هزار آدم بیافرید که تو آخرین ایشانی و اینان نیز آدمند"


-در کتاب مشارق الانوار از "علی بن الحسین(ع)" نقل شده است که فرمودند:پروردگار عالم ،محمد و علی و پاکان از فرزندان او را از نور عظمت خود خلق نمودو نورشان را قبل از آفرینش مخلوقات اقامه کرد. پس فرمود:تصور می کنید خداوند،جز شما مخلوقی خلق نکرد؟آری به خدا قسم ،وی هزار هزار آدم و هزار هزار عالم خلق کرد که شما آخرین آنهایید.

-از "ابن عباس"-ایشان یکی از شاگردان حضرت علی(ع)بودند و مطالب خود را معمولا از علی(ع) نقل می کردند-در مورد آیه ی نقل است که گفت:منظور هفت زمین است که در هر زمینی پیامبری است چون پیامبر شما،آدمی چون آدم،نوحی چون نوح،ابراهیمی چون ابراهیم و عیسایی چون عیسای پیامبر.


-امام صادق(ع) فرمودند:
"به غیر از این زمین شما ،زمینی نورانی وجود دارد که نورش از آن است ودر آن مردمی هستند که خدا را بندگی می کنند و چیزی را با او شریک نمی دانند"

-امام صادق(ع) فرمودند:
"پشت سر این خورشید شما ،چهل خورشید دیگر(کنایه از کرات زیاد دیگر! ) نیز و جود دارد که مخلوقات زیادی در آنها زندگی می کنند وغیر از این ماه شما ،چهل ماه دیگر نیز هست که مخلوقاتی در آنها زندگی می کنند که اساسا اطلاع ندارند که آیا مخلوقی به نام آدم در زمین آفریده شده است یا نه؟"(فک کنم دیگه تو این قرن می دونن!)


امضای کاربر :
(( همواره برای خدا باشیم »=« در راه خدا باشیم »=« معرّف خدا باشیم ))


رسم گمنامی عجب عمق عظیمی دارد. که اهل آن هر چه در گمنامی پیش میروند به پایان خط نمی رسند.
پنجشنبه 17 اردیبهشت 1394 - 17:10
نقل قول این ارسال در پاسخ گزارش این ارسال به یک مدیر
تشکر شده: 7 کاربر از gomnam62 به خاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند: star67 / sanjaghak1374 / glaris / somayyeh / faghatkhoda / golpari / venda /
star67 آفلاینارسال‌ها : 343
عضویت: 12 /7 /1393
محل زندگی: تهران
تشکرها : 2974
تشکر شده : 1282
پاسخ : 8 RE عجایب نجومی !!!
بر خلاف تصور عموم، کهکشان راه شیری مسطح نیست !!!

موج کهکشان راه شیری ممکن است بسیار بزرگتر از آنچه که به نظر میرسد باشد.


 کهکشان راه شیری حداقل 50 درصد بزرگتر از مقداری است که بر آورد شده وصاف ومسطح نیست.
و دیسک کهکشانی به چندین لایه متحدالمرکز تقسیم بندی شده است .
این پروژه توسط یک تیم بین المللی با مدیریت رنسیلر پلی تکنیک که توسط پروفسور هایدی نیوبرگ تاسیس شده انجام شد وباعث کشف یک حلقه بر آمده از ستاره هادر آنسوی صفحه شناخته شده کهکشان راه شیری شد.
در واقع چیزی که ما با آن برخورد کردیم یک دیسک مسطح پرازستاره نبود بلکه این صفحه چین دار بود.وبه هنگام متشعشع شدن نور خورشید ما فقط می توانیم 4 موج از دیسک کهکشان راه شیری را ببینیم.اما فرض ما این است که این الگو در سراسر دیسک یافت می شود.

یافته ها نشان میدهد که ویژگی ها وقسمت هایی که قبلا به عنوان حلقه شناخته می شدند در واقع قسمتی از یک دیسک کهکشانی به عرض 100هزار تا 150 هزار سال نوری است.


ستاره شناسان مشاهده کرده بودند که تعداد ستاره های کهکشان راه شیری از فاصله 50 هزا ر سال نوری از مرکز کهکشان کاهش می یابد ویک حلقه  جدیدازستاره ها در حدود فاصله 60هزار سال نوری از مرکز کهکشان پدیدار می شوند .
ودرواقع این حلقه باعث موج دار شدن دیسک شده است وهم چنین ممکن است موج های بیشتری در فاصله دورتر وجود داشته باشند که ما هنوز آن ها را ندیده ایم.
اطلاعات به دست آمده از آسمان دیجیتالی اسلون نشان داد که عدم تقارنی در نوسانات وتوالی تعداد ستاره ها در دوطرف کهکشان از خورشید تا به طرف بیرون از مرکز کهکشان وجود دارد.به عبارت دیگر وقتی از خورشید به طرف بیرون کهکشان نگاه می کنیم این نوسانات وموج های پی در پی رامی توانیم ببینیم.


 حلقه تک شاخ با چگالی زیادی از ستاره ها در لبه بیرونی  کهکشان متوورم شده است

دراین هنگام دانشمندان از وجود منطقه پرچگالی از ستاره بین حلقه تک شاخ وخورشید مطلع شدند .اما نتوانستند مطالعات گسترده تری را انجام دهند.وبا یک راز مواجه شدند.
زیرا مناطق پر چگال از ستاره قبلا به عنوان دیسک های ستاره شناخته میشدند اما این جا ستاره ها مطابق با دیسک های ستاره ای توزیع نشده اند.بنابراین دانشمندان فکر می کنند که این قسمت یک کهکشان کوتوله از هم کسیخته باشد.


ترجمه از : محیا آناهید
 astronomynow.com


امضای کاربر :
زندگی با رنگ خدایی یعنی :

چنان زندگی کن که ...

کسانی که تو را می شناسند،

 اما خدا را نمی شناسند

به واسطه آشنایی تو، با خدا آشنا شوند!


پنجشنبه 24 اردیبهشت 1394 - 09:39
نقل قول این ارسال در پاسخ گزارش این ارسال به یک مدیر
تشکر شده: 4 کاربر از star67 به خاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند: somayyeh / faghatkhoda / sanjaghak1374 / golpari /
star67 آفلاینارسال‌ها : 343
عضویت: 12 /7 /1393
محل زندگی: تهران
تشکرها : 2974
تشکر شده : 1282
پاسخ : 12 RE عجایب نجومی !!!
اولین سیاره قابل سکونتی که کشف شد!

سال گذشته دانشمندان ناسا اولین سیاره ای که مشابه زمین بود را کشف کردند.

این سیاره که تقریبا هم اندازه با سیاره زمین است، در فاصله ای قابل سکونت نسبت به سیاره مادری اش قرار دارد. نام این سیاره Kepler 186f می باشد که اولین بار توسط تلسکوپ فضایی کپلر ناسا کشف شد. این سیاره در فاصله 490 سال نوری از ما قرار دارد که به دور ستاره کوتوله مادری اش که از خورشید ما کوچک تر است در حال چرخش است، ولی به دلیل اینکه فاصله مداری اش نسبت به ستاره مادر کمتر از فاصله مداری زمین تا خورشید است، در شرایط مناسب زیستی قرار دارد و در فاصله ای از ستاره اش قرار دارد، که پتانسیل وجود حیات بر روی خود را دارد. این سیاره که فقط کمی از زمین بزرگتر است، به احتمال زیاد دارای مقدار زیادی آب است که امکان وجود حیات را در خود چند برابر می کند.


در شکل زیر تصویر خیالی ساخته شده از این سیاره را می بینید:این سیاره یکی از 5 سیاره ای است به دور ستاره کوتوله و کم نور مادری اش درحال چرخش است. دورترین سیاره این سیستم فقط 5.2 میلیون کیلومتر از ستاره اش قرار دارد؛ این در حالی است که فاصله زمین تا خورشید به 65 میلیون کیلومتر می رسد. دانشمندان ناسا اعلام کرده اند که احتمال وجود آب بر روی این سیاره به صورت یخ می باشد؛ همچنین این سیاره دارای جوی ضخیم تقریبا همانند جو زمین می باشد که از آب موجود در سطح این سیاره محافظت می کند.


در تصویر زیر، شعاع و اندازه سیاره با زمین مقایسه شده است:این سیاره هر 130 روز یک بار حول ستاره کوتوله قرمز رنگش می چرخد و اگر شما روی سطح این سیاره باشید، ستاره اش را کم نور تر ازخورشید می بینید.

البته قبل تر از این و هم اکنون هم تعداد زیادی سیاره مشابه زمین که احتمال حیات در آنها وجود دارد شناسایی شده اند؛ ولی کپلر اولین آنهاست که اندازه اش تقریبا با اندازه زمین برابر است!


منبع:
http://www.space.com/25530-earthsize-exoplanet-kepler-186f-habitable-discovery.html

امضای کاربر :
زندگی با رنگ خدایی یعنی :

چنان زندگی کن که ...

کسانی که تو را می شناسند،

 اما خدا را نمی شناسند

به واسطه آشنایی تو، با خدا آشنا شوند!


جمعه 19 تیر 1394 - 21:29
نقل قول این ارسال در پاسخ گزارش این ارسال به یک مدیر
تشکر شده: 2 کاربر از star67 به خاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند: 2014 / venda /
venda آفلاینارسال‌ها : 599
عضویت: 8 /4 /1393

تشکرها : 1901
تشکر شده : 1201
پاسخ : 13 RE عجایب نجومی !!!
خدا قوت star و حاج آقا رئوفی

فوق العادس مخصوصا احادیثی که درباره ی زندگی  موجودات روی کرات دیگر آورده شده....

امضای کاربر :
    هر انسانی یک بار برای رسیدن به یک نفر دیر میکند

و پس از آن برای رسیدن به کسان دیگر عجله ای نمی کند.......یکشنبه 21 تیر 1394 - 00:12
نقل قول این ارسال در پاسخ گزارش این ارسال به یک مدیر
تشکر شده: 1 کاربر از venda به خاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند: star67 /
ارسال پاسخبرای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.


پرش به انجمن :