اندازه متن
- کوچکتر | + بزرگتر
بالا
Top
   

زمان جاری : شنبه 21 تیر 1399 - 8:23 قبل از ظهر
نام کاربری : پسورد : یا عضویت | رمز عبور را فراموش کردم

ارسال پاسخ
تعداد بازدید 310
نویسنده پیام
jamal آفلاینارسال‌ها : 255
عضویت: 29 /1 /1393
محل زندگی: ارومیه
تشکرها : 1597
تشکر شده : 480
نامه خواندنی دکتر علی شریعتی به پدرش
محمد تقی شریعتی یکی از متفکران، اندیشمندان و شخصیت های فعال سیاسی بود که در مزینان سبزوار سال ها در مسیر معرفی دین تلاش کرد. او پدر علی شریعتی بود که با سفر به مشهد تحصیلات حوزوی خود را در حوزه علمیه این شهر ادامه داد. سرانجام در تاریخ ۳۱ فروردین سال ۱۳۶۶ دیده از جهان فروبست و در حرم امام علی بن موسی الرضا(ع) به خاک سپرده شد. علی شریعتی در نامه ای به او درباره وضعیت جهان اسلام و رشد اسلام گرایی و اقبال مردمان به ایمان نوشته است. او در این نامه اشاراتی به افول ایدئولوژی های سوسیالیستی و لیبرال دارد و معتقد است که انسان هیچ گاه نمی تواند دغدغه حقیقت یابی و حق طلبی و آرزوی فلاح و رستگاری را در درون خود بمیراند. متن نامه او را در ادامه می خوانید:

به روشنی محسوس است که اسلام دارد تولدی دوباره می یابد. عوامل این بعثت اسلامی وجدان ها که عمق و دامنه بسیاری گرفته است متعدد است و اینجا جای طرح و تفسیرش نیست، اما، فکر می کنم موثرترین عامل، به بن بست رسیدن روشنفکران این عصر است و شکست علم و ناتوانی ایدئولوژی ها و به ویژه، آشکار شدن نارسایی ها و کژی های سوسیالیسم و مارکسیستی و سوسیال دموکراسی غربی است که امیدهای بزرگی در میان همه انسان دوستان و عدالت خواهان و جویندگان راه نجات نهایی مردم برانگیخته بود و در نهایت به استالینیسم و مائوئیسم منجر شده یا رژیم هایی چون رژیم اشمیت و گی موله و کالاهان! و علم هم که به جای آن که جانشین شایسته تری برای مذهب شود، که ادعا می کرد، سر از بمب اتم درآورد و غلام سرمایه داری و زور و در نتیجه، از انسان جدید، بدبختی غنی و وحشی ای متمدن ساخت و آزادی و دموکراسی هم میدان بازی شد برای ترک تازی بی مهار پول و شهوت و غارت آزاد مردم و لجن مال کردن همه ی ارزش های انسانی.در جستجوی حقیقت...

تمامی این تجربه های تلخ زمینه را برای طلوع دوباره ی ایمان مساعد کرده است و انسان که هیچ گاه نمی تواند دغدغه ی «حقیقت یابی، حق طلبی و آرزوی فلاح» را در وجدان خویش بمیراند، در کوچه های علم، ایدئولوژی، دمکراسی، آزادی فردی (لیبرالیسم)، اصالت انسان (اومانیسم بی خدا)، سوسیالیسم دولتی، کمونیسم مادی (مارکسیسم)، اصالت اقتصاد (اکونومیسم) و مصرف پرستی و رفاه، به عنوان هدف انسان و فلسفه ی زندگی در فرهنگ و نظام بورژوایی و بالاخره تکیه مطلق و صرف بر «تکنولوژی و پیشرفت» یعنی تمدن و آرمان نظام های معاصر… به بن بست رسید و با آن همه امید ایمان و شور اشتیاقی که در انتخاب این رهگذرهای خوش آغاز بدانجام داشت و هر کدام را به امید حقیقت و کمال و نجات، با پشت کردن به خدا و از دست نهادن ایمان پیش گرفت و با عشق و شتاب و فداکاری بسیار پیمود، سرش به سختی به دیوار مقابل خورد و یا از برهوت پریشانی و پوچی و ضلالت مطلق سر درآورد و سوسیالیسم او را به استبداد چند بعدی و دموکراسی به حاکمیت سرمایه و آزادی به بردگی پول و شهوت و حتی علم او را به انسلاخ از همه کرامت های انسانی و ارزش های متعالی وجودی و سلطه غول آسای تکنولوژی بی رحم و قتال افکند و طبیعی است که اندیشه های بیدار و روح های آزاد و وجدان های سلیم و طاهر که هنوز مسخ نشده اند و انگیزه های اصیل فطرت آدمی را در عمق وجود نوعی خویش نگاه داشته اند و آتش قدسی حق و حقیقت و کمال و فلاح در کانون دلشان خاموش و خاکستر نشده است، به خدا بازگردند و قندیل مقدسی را که در آن زینت عشق می سوزد و از منشور بلورینش خدا می تابد و هستی را و این شبستان طبیعت را و اعماق پر گوهر فطرت و درون انسان را گرمی و روشنایی عشق و آگاهی و خودآگاهی می دهد و به همه چیز معنی می بخشد، دوباره در اندیشه و روح و زندگی خویش بر افروزند و در تلاش آن باشند که این مشکلات حقیقت را بر سقف شبستان این عصر بیاویزند و این مصباح هدایت را فرا راه این نسل دارند و آینده را از پوچی و تباهی انسان و تمدن و فرهنگ و زندگی و علم و هنر و کار انسان نجات دهند.

یکی دیگر از علل و عوامل این بازگشت به سوی خدا و جستجوی ایمان در این نسل سرکش و حق طلب و حقیقت پرست این است که دیگر مذهب را از پس پرده های زشت و کهنه و کافر ارتجاع نمی بیند، پرده هایی که صدها لکه ی تیره و چرکین ریا و تخدیر و جهل و تعصب و خرافه و توجیه و محافظه کاری و مصلحت پرستی و سازش کاری و رکود و جمود و تنگ اندیشی و تعبّد و تقلید و تحقیر عقل و اراده و تلاش انسان و قرابت نامشروع با قدرت و ثروت حاکم که همیشه ایمان و اخلاص و پرستش و فقه و کلام و قرآن و سنت و ولایت و خدا و پیغمبر و امام و عقل و جهاد و اجتهاد و شهادت و دعا و عبادت و ایمان به معاد و نجات و… همه ی ارزش های خالق و خلق و گنجینه های عزیز و نفیس مذهب و مردم در کابین این نکاح حرام می شد برآن افتاده بود. این پرده ها اکنون فرو افتاده و ایمان، بی حجاب و بی نقاب، چهره ی زیبا و شسته و روشن خویش را بر دیده و دل انسان های صاحب دل و صاحب نظر نمایانده است و خدا، بی واسطه سایه ها و آیه هایش ظاهر شده و جان ها را پر می کند و قلب ها را گرم و افق ها را روشن و قبرها را برمی شوراند و کفن های پوسیده را برمی دارند و تابوت های خشک و تنگ را در هم می شکند و کالبدهای مرده را جان می بخشد و «آن» آن نمی دانم چه ای که معجزه ی خلقت و حیات و حرکت و فضیلت در میان بنی آدم از او سر می زند نازل شده است و فرشتگان و نیز آن «روح» باریدن گرفته اند، از همه سو! شب قدر است و مطلع فجر نزدیک.

عمری در راه اشاعه ی «کلمه ی خدا»

پدر بزرگ و بزرگوارم، آیا این تنها مایه ی تسلیت که عمرتان را همه با خدا سر کردید و یا سال های زندگی را همه در راه او گام برداشتید و در کار اشاعه ی «کلمه ی خدا» در این زمانه ای که غاسق (سیاهی) بر همه جا سایه افکنده است آغازگری مخلص و متقی و موثر بودید، تمامی رنج هایتان را التیام نمی دهد و همه ی محرومیت هایتان را جبران نمی کند؟ و اینکه راهی را که آغاز کردید، ناتمام نماند و بی سرانجام تمام نشد و می توانید مطمئن باشید که میراث مقدس ما محفوظ خواهد ماند، برایتان آرام بخش و بشارت آمیز نیست؟

من، به لطف خدای بزرگ که از این همه محبت های اعجازگرش نسبت به خویش شرمنده ام و احساس آن، قلبم را به درد می آورد و روحم را از هیجان به انفجار می کشاند، بی آنکه شایستگی اش را داشته باشم به راهی افتاده ام که لحظه ای از عمر را برای زندگی کردن و خوشبخت شدن حرام نمی کنم و توفیق های او ضعف هایم را جبران می کند و چه لذتی از اینکه عمر ناچیزی که در هر صورتش، می گذرد این چنین بگذرد؟

فعلا! من عازم سفرم. سفری که اعجاز مکرساز خداوند است. یکی دو ماهی می روم برای مطالعه و معالجه و انشاء الله برمی گردم. اینکه از شما اجازه نگرفتم مراعات حال و اعصاب و خیالات شما را کردم. اکنون که آخرین دقایق اقامتم در خانه و در وطن است دست شما را می بوسم و منتظر شما می مانم و برای آنکه نظر خدا را هم درباره ی این سفر بدانید، آنچه را در جواب من آمد نقل می کنم:

آقاجان! پریشب با قرآن تفألی کردم و گفت: نزله روح القدس…

و اکنون که نزدیک طلوع دوشنبه است و دو سه ساعتی به حرکت، پس از نماز صبح که محتاج و مصر از او خواستم تا درباره ی این سفرم با من حرف بزند و حرفش را بزند، بالای صفحه نوشته بودند: «بد»! تکان خوردم، آیه را خواندم… از شوق گریستم:

ای کسانی که ایمان آورده اید شما را چه شده است که چون به شما گفته می شود در راه خدا بسیج شوید کندی به خرج می دهید؟ آیا به جای آخرت به زندگی دنیا دل خوش کرده اید؟ متاع زندگی دنیا در برابر آخرت جز اندکی نیست.

اگر بسیج نشوید [خدا] شما را به عذابی دردناک عذاب می کند و گروهی دیگر به جای شما می آورد و به او زیانی نخواهید رسانید و خدا بر هر چیزی تواناست.

اگر او [پیامبر] را یاری نکنید قطعا خدا او را یاری کرد هنگامی که کسانی که کفر ورزیدند او را [از مکه] بیرون کردند و او نفر دوم از دو تن بود آنگاه که در غار [ثور] بودند وقتی به همراه خود می گفت اندوه مدار که خدا با ماست پس خدا آرامش خود را بر او فرو فرستاد و او را با سپاهیانی که آنها را نمی دیدید تایید کرد و کلمه کسانی را که کفر ورزیدند پست تر گردانید و کلمه خداست که برتر است و خدا شکست ناپذیر حکیم است.

سبکبار و گرانبار بسیج شوید و با مال و جانتان در راه خدا جهاد کنید اگر بدانید این برای شما بهتر است...

امضای کاربر :
         ‏            


 سنی فرزانه لر آتدی‏*‏‏*‏ قاپیب, دیوانه لر توتدی‏*‏‏*‏ کیمی آتدی, کیمی ساتدی‏*‏‏*‏ ساتان دونیا  آلان دونیا
شنبه 05 اردیبهشت 1394 - 18:59
نقل قول این ارسال در پاسخ گزارش این ارسال به یک مدیر
تشکر شده: 2 کاربر از jamal به خاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند: golpari & andromeda &
ارسال پاسخبرای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.


پرش به انجمن :