تبلیغات در اینترنتclose
انفجار بزرگ مهبانگ
اندازه متن
- کوچکتر | + بزرگتر
بالا
Top
   

زمان جاری : دوشنبه 27 خرداد 1398 - 10:15 بعد از ظهر
نام کاربری : پسورد : یا عضویت | رمز عبور را فراموش کردم

ارسال پاسخ
تعداد بازدید 193
نویسنده پیام
zoro_388 آفلاینارسال‌ها : 1905
عضویت: 15 /9 /1392
محل زندگی: فارس

تشکرها : 9761
تشکر شده : 3841
انفجار بزرگ مهبانگ
بنابر این نظریه، در ابتدای خلقت عالم گویی از ماده بی نهایت سوزان و چگال به اندازه پوست گردو، وجود داشت که به آن نقطه آغازین عالم هم می گویند . در حدود ۱۳.۷ میلیارد سال پیش(در برخی از موارد این زمان را ۱۵ میلیارد سال تخمین میزنند)، این گوی منفجر شد (بینگ بنگ) و ابتدای پیدایش کیهان را رقم زد و انبساط عالم که بر اثر این انفجار است ،هنوز هم ادامه دارد.
با گذشت زمان \"تراکم ماده\" در بسیاری از نقاط این توده منبسط شونده گازی پدید آمد. این تراکم ها، با جذب ماده از محیط اطراف رشد کردند و به این ترتیب عالم به توده های عظیمی از گاز، که هر یک می رفت تا کهکشانی شود، تقسیم شد. این توده ها همچنان در انبساط بی وقفه جهان شرکت دارند.

   


امضای کاربر :

پنجشنبه 02 مرداد 1393 - 11:49
نقل قول این ارسال در پاسخ گزارش این ارسال به یک مدیر
تشکر شده: 9 کاربر از zoro_388 به خاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند: nazi71 & negaaar & golpari & mahshid-gh & ti-ti22 & sun & shabnam & asieh & mr_nima &
zoro_388 آفلاینارسال‌ها : 1905
عضویت: 15 /9 /1392
محل زندگی: فارس

تشکرها : 9761
تشکر شده : 3841
پاسخ : 1 RE انفجار بزرگ مهبانگ
ئوری انفجار بزرگ، مدل معروف کیهان شناسی است که توسعه اولیه جهان هستی را توضیح می دهد. بر طبق تئوری انفجار بزرگ، جهان هستی زمانی در یک وضعیت بسیار داغ و چگال قرار داشت که به سرعت منبسط شد. این انبساط سریع باعث سرد شدن جهان هستی شده و منجر به انبساط مداومِ کنونی آن شد. تازه ترین اندازه گیری ها و مشاهدات با انفجار بزرگی تطابق دارند که تقریباً 13.75 میلیارد سال پیش رخ داده، و بدینسان می‌توان آن را عمر جهان هستی در نظر گرفت. بر طبق این تئوری، بعد از انبساط اولیه از یک تکنیگی، جهان به مقدار کافی سرد شد تا امکان تبدیل انرژی به ذرات ریز اتمیِ مختلف از جمله پروتون ها، نوترون ها و الکترون ها را فراهم آورد. حال آنکه، تنها چند دقیقه پس از انفجار بزرگ، پروتون ها و نوترون ها ترکیب شدند تا اولین هسته اتم را تشکیل دهند، سپس هزاران سال طول کشید تا الکترون ها با آن ها ترکیب شوند و اتم خنثی (از نظرالکتریکی) را ایجاد نمایند. اولین عنصری که بوجود آمد هیدروژن بود، به همراه اثرات هلیوم ولیتیم. سپس ابرهای غول آسا متشکل از این عناصر ازلی بر اثر گرانش با هم در می آمیزند تا ستارگان و کهکشان ها را شکل دهند، و عناصر سنگین تر در درون ستارگان یا در طی انفجار ابر نواختری با هم ترکیب می شوند.

     


انفجار بزرگ یک تئوری توسعه یافته علمیست که به طور گسترده مورد پذیرش جامعه علمی قرار گرفته است، به این دلیل که توضیح جامع و صحیحی از مشاهده ستاره شناسان در مورد محدوده وسیعی از پدیده ها، ارائه می دهد. بخاطر مفهوم این تئوری، مدارک فراوانی جمع آوری شد تا مدل آن را توسعه داده و تقویت کند. ابتدا Georges Lemaître، آنچه که موجب ایجاد تئوری انفجار بزرگ شد را در چیزی که خود "فرضیه ی اتم اولیه (باستانی)" نامیده بود، ارائه داد. در طی این سال ها، دانشمندان بر اساس ایده های ابتداییِ وی، مدل سنتز (ترکیب) مدرن را ایجاد کردند. چهار چوب مدل انفجار بزرگ بر پایه نظریه نسبیت عام آلبرت انیشتین و فرضیات ساده شده ای مثل همگنی و همسانگردی فضا قرار گرفته است."معادلات حاکم توسط الکساندر فریدمن ایجاد شده اند. در سال 1929 ادوین هابل کشف کرد که فواصل کهکشان‌های دور به طور کلی با انتقال به سرخ آنها متناسب بودند_ایده ای که در اصل توسط Lemaître در سال 1927 پیشنهاد شد. مشاهدات هابل نشان داد که تمام کهکشانها و خوشه های بسیار دور دارای یک سرعت ظاهری هستند که طبیعتاً به دور از دیدگاه ماست: هرچه دورتر، سرعت ظاهری زیادتر.


         

امضای کاربر :

پنجشنبه 02 مرداد 1393 - 12:18
نقل قول این ارسال در پاسخ گزارش این ارسال به یک مدیر
تشکر شده: 7 کاربر از zoro_388 به خاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند: negaaar / golpari / mahshid-gh / ti-ti22 / sun / asieh / mr_nima /
zoro_388 آفلاینارسال‌ها : 1905
عضویت: 15 /9 /1392
محل زندگی: فارس

تشکرها : 9761
تشکر شده : 3841
پاسخ : 2 RE انفجار بزرگ مهبانگ
گر اکنون فاصله ی بین خوشه های کهکشانی در حال افزایش است، پس در گذشته همه چیز به هم نزدیک تر بوده است. این نظریه در گذشته بطور مفصل، چگالی و دما های نهایی را بررسی کرده است، و ستاب دهندگان بزرگِ ذرات ساخته شدند تا چنین شرایطی را تجربه کنند، که این امر منجر به تایید و توسعه بیشتر این الگو شد. از سوی دیگر، این شتاب دهنده ها قابلیت های محدودی در بررسی چنین رژیم های انرژی بالایی دارند. شواهد کمی در خصوص نخستین لحظه انبساط مطلق وجود دارد. به این ترتیب، نظریه ی بیگ بنگ (انفجار بزرگ) هیچ گونه توضیحی برای این شرایط اولیه فراهم نمی آورد و نمی‌تواند فراهم کند؛ بلکه، تکامل کلی جهان را که از آن نقطه شروع شده و ادامه یافت، توصیف کرده و توضیح می دهد.            


وفور عناصر نوریِ مشاهده شده در سرتاسر کیهان بسیار با پیش بینی های محاسبه شده در مورد تشکیل این عناصر از فرایند های هسته ای در فرایند انبساط و سرد شدن سریع جهان هستی در نخستین لحظات آن، مطابقت می کند، همانطور که به طور منطقی و از نظر کمّی بر طبق سنتز هسته ای انفجار بزرگ بتفصیل شرح داده شدند.
پس از کشف تشعشعات پس زمینه ایِ میکروویو در سال 1964، و به ویژه در زمان کشف طیف آن (یعنی، مقدار اشعه ی اندازه گیری شده در هر طول موج) که با تابش حرارتی از یک جسم سیاه مطابقت داشت، اکثر دانشمندان تقریباً متقاعد شدند که برخی از نسخه های سناریوی انفجار بزرگ بیشترین مطابقت را با مشاهداتِ صورت گرفته، دارند. "

امضای کاربر :

پنجشنبه 02 مرداد 1393 - 14:45
نقل قول این ارسال در پاسخ گزارش این ارسال به یک مدیر
تشکر شده: 5 کاربر از zoro_388 به خاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند: golpari / mahshid-gh / ti-ti22 / sun / mr_nima /
zoro_388 آفلاینارسال‌ها : 1905
عضویت: 15 /9 /1392
محل زندگی: فارس

تشکرها : 9761
تشکر شده : 3841
پاسخ : 3 RE انفجار بزرگ مهبانگ
مهبانگ به زبان خیلی خیلی خلاصه...

کل هستی در حدود 15 میلیارد سال پیش درون یک هسته بینهایت چگال و بینهایت داغ به اندازه پوست گردو بوده است که خارج از این کوی هیچ چیز وجود نداشته!


ناگهان این هسته منفجر میشه و شروع به انبساط میکنه و جهان شکل میگیره و هنوز هم درحال انبساط است....


      

امضای کاربر :

پنجشنبه 02 مرداد 1393 - 14:53
نقل قول این ارسال در پاسخ گزارش این ارسال به یک مدیر
تشکر شده: 7 کاربر از zoro_388 به خاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند: golpari / mahshid-gh / mmd1100 / ti-ti22 / sun / asieh / mr_nima /
sadaf370 آفلاینارسال‌ها : 1417
عضویت: 4 /9 /1392

تشکرها : 12955
تشکر شده : 1973
پاسخ : 4 RE انفجار بزرگ مهبانگ
 مرسی

امضای کاربر :
هر صدای که برآید ; ندای عشق نیست ..........بچه ها 4نفر  دوست ندارن من توی این سایت باشم . یکیش که این حرف رو به من زد (
خیلی حرص میده) .  اینم  بگم من حرصش ندادم اما اون ......

من عذاب وجدان ندارم چون هیچ کس رو از سایت بیرون نکردم


بچه ها  خداحافظ


جمعه 03 مرداد 1393 - 17:44
نقل قول این ارسال در پاسخ گزارش این ارسال به یک مدیر
تشکر شده: 3 کاربر از sadaf370 به خاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند: golpari / zoro_388 / sun /
ارسال پاسخبرای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.


پرش به انجمن :