تبلیغات در اینترنتclose
ستاره نوترونی
اندازه متن
- کوچکتر | + بزرگتر
بالا
Top
   

زمان جاری : پنجشنبه 15 خرداد 1399 - 9:36 قبل از ظهر
نام کاربری : پسورد : یا عضویت | رمز عبور را فراموش کردم

ارسال پاسخ
تعداد بازدید 163
نویسنده پیام
zoro_388 آفلاین


ارسال‌ها : 1531
عضویت: 15 /9 /1392
محل زندگی: فارس

تشکرها : 9890
تشکر شده : 3927
ستاره نوترونی
هنگامی که ستاره پر جرمی به شکل ابر نواختر منفجر می‌شود، شاید هستهٔ آن سالم بماند. اگر جرم هسته بین ۱٫۴ تا ۳ جرم خورشیدی باشد جاذبه، آن را فراتر از مرحلهٔ کوتوله سفید متراکم می‌کند تا این که پروتون ها و الکترون ها برای تشکیل نوترون ها به یکدیگر فشرده شوند. این نوع شیء آسمانی ستاره نوترونی نامیده می‌شود. وقتی که قطر ستاره‌ای ۱۰ کیلومتر (۶ مایل) باشد، انقباضش متوقف می‌شود. برخی از ستارگان نوترونی در زمین به شکل تپ اختر شناسایی می‌شوند که با چرخش خود، ۲ نوع اشعه منتشر می‌کنند.
     برای این که تصور بهتری از یک ستاره نوترونی در ذهنتان بوجود بیاید، می‌توانید فرض کنید که تمام جرم خورشید در مکانی به وسعت یک شهر جا داده شده‌است. یعنی می‌توان گفت یک قاشق از ستاره نوترونی یک میلیارد تن جرم دارد. به اضافه اینکه سرعت چرخش این ستاره‌ها به دور خودشان تا ۷۰۰ دور در ثانیه هم می‌رسد و این چرخش هرگز متوقف یا کندتر نخواهد شد.
این ستارگان هنگام انفجار برخی از ابرنواخترها بوجود می‌آیند. پس از انفجار یک ابرنواختر ممکن است به خاطر فشار بسیار زیاد حاصل از رمبش مواد پخش شده ساختار اتمی همهٔ عناصر شیمیایی شکسته شود و تنها اجزای بنیادی بر جای بمانند.

              


بیشتر دانشمندان عقیده دارند که جاذبه و فشار بسیار زیاد باعث فشرده شدن پروتون‌ها و الکترون‌ها به درون یکدیگر می‌شوند که خود سبب به وجود آمدن توده‌های متراکم نوترونی خواهد شد.
 عده کمی نیز معتقدند که فشردگی پروتون‌ها و الکترون‌ها بسیار بیش از اینهاست و این باعث می‌شود که تنها کوارک ها باقی بمانند. و این ستاره کوارکی متشکل از کوارکهای بالا و پایین (Up & down quarks)و نوع دیگری از کوارک که از بقیه سنگین تر است خواهد بود که این کوارک تا کنون در هیچ ماده‌ای کشف نشده‌است.
     امضای کاربر :

چهارشنبه 01 مرداد 1393 - 15:15
نقل قول این ارسال در پاسخ گزارش این ارسال به یک مدیر
تشکر شده: 4 کاربر از zoro_388 به خاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند: 2014 & andromeda & ti-ti22 & star67 &
zoro_388 آفلاین


ارسال‌ها : 1531
عضویت: 15 /9 /1392
محل زندگی: فارس

تشکرها : 9890
تشکر شده : 3927
پاسخ : 1 RE ستاره نوترونی


   


       

امضای کاربر :

چهارشنبه 01 مرداد 1393 - 15:24
نقل قول این ارسال در پاسخ گزارش این ارسال به یک مدیر
تشکر شده: 3 کاربر از zoro_388 به خاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند: 2014 / ti-ti22 / star67 /
star67 آفلاینارسال‌ها : 343
عضویت: 12 /7 /1393
محل زندگی: تهران
تشکرها : 2974
تشکر شده : 1282
پاسخ : 2 RE ستاره نوترونی
معجزات علمي قرآن  : سیاه چاله ها و ستاره های نوترونی در قرآن

قرآن كريم در مورد سياه چاله ها مشخصاتي را بيان مي كند.

اين مشخصات عبارتند از :
1) آن ها ستارگاني در حال حرکت هستند. (همان گونه كه علم مي گويد)
2) آن ها پنهان هستند. (همان گونه كه علم مي گويد نور نيز نمي تواند از آن ها عبور كند)
3) آن ها ستارگاني جارو کننده هستند. (همه چيز را مي بلعند)


ابتدا آياتي از قرآن كريم را بررسي مي كنيم و بعد از ديد علمي به اثبات آن مي پردازيم


 فَإِذَا النُّجُومُ طُمِسَتْ


در آن هنگام که ستاره محو و تاریک شود


 فَلا أُقْسِمُ بِالْخُنَّسِ*الْجَوَارِ الْکُنَّس* وَاللَّیْلِ إِذَا عَسْعَسَ * وَالصُّبْحِ إِذَا تَنَفَّسَ * إِنَّهُ لَقَوْلُ رَسُولٍ کَرِیمٍ

به راستي سوگند به اختران باز آينده نمي خورم (15)آن روندگان نهان شونده (16)و قسم به شب چون تاريك شود، (17) و به صبح چون بدمد(18) كه اين (قرآن) كلام فرستاده اي است بزرگوار(جبرئيل)(19)


**************************
سیاه چاله ها : یکی از انواع مرگ ستارگان

به خوبي امروزه مشخص شده است که ستارگان در طول عمر خود دچار تحول مي شوند تا آنکه بميرند. يکي از انواع مرگ ستارگان، تبديل شدن به سياه چاله است.


در طول دوره زندگي ستارگان، موجوديت خود را تغيير مي دهند.
اين تغيير ميليون ها سال طول مي کشد. يکي از آن ها تبديل شدن به سياه چاله است که چهره اي ترسناک دارد.
تاریخ شیمیایی جهان نشان می‌دهد که نخستین ستارگانی که تشکیل شده‌اند بسیار بزرگ بوده‌اند و انتظار می‌رود به سیاهچاله‌ها تبدیل شوند.
با قطعیت نمی‌توان گفت که همه ستارگان ناگزیر به سیاه چاله‌ها مبدل می‌شوند. دانشمندان نشان داده‌اند که ستارگان نامتقارن ستارگانی که تقارن کروی تقریباً کامل ندارند به این سرنوشت دچار می‌شوند. اما به عقیده وای. ب. زلدوویچ فیزیکدانان شوروی و گروه انگلیسی استیون هاوکینگ، راجر بن روز و روبرت چراک، عدم تقارن شکلی کوچک، یک ستاره بزرگ را نجات نخواهند داد.


 
وَالنَّجْمِ إِذَا هَوَى ﴿۱ )

 سوگند به ستاره وقتی که از بالا به گودال فرو می افتد (یا فرو می ریزد سوره ی نجم آیه ی ۱)

 
 
اين تصوير که به کمک اشعه ايکس گرفته شده است نشان دهنده سياهچاله اي است که در حال بلعيدن ستاره اي مي باشد.
سياهچاله بسيار سنگين سياهچاله اي است که جرم آن بين 105 تا  1010  برابر جرم خورشيد است. امروزه اين عقيده وجود دارد که اگر همه کهکشان ها سياهچاله اي از اين نوع نداشته باشند، تعداد زيادي از آن ها که کهکشان راه شيري نيز جزئي از آن است، در مرکز خود چنين سياه چاله اي را دارند. اين سياه چاله ها داراي خصوصيات عجيبي هستند که آن ها را از همنوعان خود متمايز مي کند

 
***********************

انواع سياه چاله ها کدامند؟

دانشمندان سه نوع سياه چاله را کشف کرده اند:کوچک، متوسط و بزرگ.

1) نوع کوچک يا کم جرم يا نوع اختري يا کهکشاني
اين نوع از سياه چاله ها از ستارگاني تشکيل مي شوندکه جرمشان 100 برابر جرم خورشيد ما است.
وقتي که انرژي چنين ستاره اي تمام مي شود، پوسته خارجي خود را پرتاب مي کند و هسته خود را که هنوز  15 برابر خوررشيد ما است را نگه مي دارد.
دانشمندان عقيده دارند که کهکشان راه شيري ما داراي ده ها هزار از اين سياه چاله ها است بنابراين به آن سياه چاله کهکشاني مي گويند.
2) سياه چاله هاي متوسط
3) سياه چاله هاي بسيار سنگين


در مرکز کهکشان ها قرار دارند. بعضي از دانشمندان عقيده دارند که بيشتر کهکشان ها که کهکشان ما هم جزوي از آن است، داراي سياه چاله اي در مرکز خود است.
در ستارگان سنگين دو فرايند مهم پيوسته رخ مي دهد. يکي جوش هسته اي است( که هيدروژن را از مرکز ستاره به بيرون مي فرستد و ديگري جاذبه (که تمامي هيدروژن را به طرفي که آمده بود مي کشد). اين دو روند يکديگر را خنثي مي کنند تا اينکه هيدروژن ستاره سوخته شود و در اين موقع جاذبه غلبه مي کند.
وقتي که جاذبه غلبه کرد، ستاره ناپايدار مي شود و منفجر مي گردد. وقتي که شروع به منفجر شدن کرد، ‌ديگر متوقف نمي شود و ستاره ( و در نهايت اتم هايش) به داخل خود فرو مي ريزند و منجر به تشکيل سياه چاله مي شود.( 186   Hewitt)


فَلا أُقْسِمُ بِمَوَاقِعِ النُّجُومِ وَإِنَّهُ لَقَسَمٌ لَوْ تَعْلَمُونَ عَظِيمٌ

سوگندها به مواقع نزول ستارگان  (75)

و اين قسمي است بسيار بزرگ اگر بدانيد! (76)


در مورد مواقع النجوم که در سوره واقعه آمده است:

مواقع به معنای محل افتادن است و نجوم به معناي ستاره است . احتمالی که در مورد معنای این کلمه داده شده همان سیاه چاله های فضائی است که بعد از مرگ ستاره های بزرگ به وجود می آيد این ستاره ها بعد از مرگ دارای قدرت کشش بالائی هستند و ستاره های اطرا ف به خاطر این کشش به داخل این سیاه چاله مي افتند .


قران به این حادثه فضائی با کلمه مواقع النجوم اشاره می کند .

ستاره های نوترونی :


وَالسَّمَاء وَالطَّارِقِ (1)


سوگند به آسمان و کوبنده ی شب

وَمَا أَدْرَاكَ مَا الطَّارِقُ (2)

و تو نمی دانی که کوبنده ی شب چیست

النجم الثاقب (3)

همان ستاره ی درخشان و شکافنده ی تاریکی ها


 در آيات اول سوره ي الطارق كلمه ي طارق از ريشه ي طرق به معني محكم زدن تا آواز توليد كند ، مي باشد. اگر در اين آيه احتمالا به معني نبضان (كه همان زدن همراه آواز است)باشد دلالت به يك امر مهم علمي مي نمايد . در آيه ي بعدي مي گويد كه طارق ستاره اي است كه در شب و يا تاريكي نفوذ مي كند. كه در اينجا  قسم يادن كردن به آن ، اهميت موضوع را بيان مي كند.


تحقيقاتي كه حوسلين بل بورنل در سال ۱۹۶۷در يوهنتون كامبريج به عمل آورد يك سيگنال منظم راديوي را تعيين نمود.قبل از آن معلوم نبود كه اجسام سماوي داراي نبضان مثل قلب هم وجود دارند.در سال ۱۹۶ دانشمندان توضيح دادند كه وقتي يك ماده در هسته ي خود بسيار متكاثف شود به دور خود به چرخش در مي آيد.سپس ميدان مغناطيسي آن هم به چرخش درآمده و فوق العاده قوي مي شود.مثلا هزار ميليارد مرتبه قوي تر از ميدان مغناطيسي زمين.آن ها اجسامي راكشف كردند كه با سرعت بسيار زياد به دور خود مي چرخند و امواج قوي راديويي را به شكل يك مخروط از خود پخش مي كنند.

بعد ها كشف شد كه منبع اين سيگنال ها ستاره هاي نوتروني مي باشند.از اين ستاره هاي نوتروني كه جديدا كشف شده به ستاره هاي نبضاني Pulsar  نيز ياد مي شود .

ستاره هاي نوترونی اکثرا قابل رویت نیستند و تنها با امواج رادیویی (پالس ها) رصد می شوند. امواج دریافتی از این ستاره ها طوری به نظر می رسد که کسی به جایی می کوبد! (ستاره ی کوبنده).

باور ندارید؟ گوش کنید!

 بلي كلمه ي نبضاني از نبض به معني حركت كردن يا زدن يا تپش منظم است كه حالت انبساط و انقباظ منظم در هر تپش را مي رساند .واين موضوع در مورد ستاره ها بسيار قبل تر از اينكه ستاره هاي نبضاني كشف شوند در قرآن ذكر شده بود.

حال به برسي معناي ثاقب مي پردازيم:


در عربی “ثقب” به معنای چاله و “ثاقب” به معنای چیزی است که چاله را ایجاد می کند.و اين نشان مي دهد كه ستاره هاي نوتروني در تاريكي چاله اي را ايجاد مي كنند( واين همان نسبیت عام است كه پیش بینی می کند که سیاه چاله ها از ستاره های نوترونی بوجود می آیند…)

قرآن در آسمان ستاره ای کوبنده را معرفی می کند که ثاقب است. (چاله ایجاد می کند).


کلام واضح قرآن در این مورد جایی برای شک نمی گذارد.

امضای کاربر :
زندگی با رنگ خدایی یعنی :

چنان زندگی کن که ...

کسانی که تو را می شناسند،

 اما خدا را نمی شناسند

به واسطه آشنایی تو، با خدا آشنا شوند!


دوشنبه 14 اردیبهشت 1394 - 18:40
نقل قول این ارسال در پاسخ گزارش این ارسال به یک مدیر
تشکر شده: 4 کاربر از star67 به خاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند: 2014 / andromeda / ti-ti22 / zoro_388 /
ارسال پاسخبرای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.


پرش به انجمن :