• یکشبنه 1394/02/06 - تعداد بازدید 10 مرتبه
  امید: سلاااااااام؛ می گم اگه یه راننده به پلیس بگه: "باور کن تا حالا من یواشکی بارها با سرعت 180 تا هم رفتم و هیچ اتفاقی نیفتاده. بذارین من راحت ب
 • شنبه 1394/02/05 - تعداد بازدید 24 مرتبه
  امید: سلااااام؛ می دونین الان تو ذهنم داره چی می گذره؟ اینکه شماها خیلی خوبین. خیییییلی!... دلیل دارم براش. فکر نکنین رو هوا دارم حرف می زنم. دلی
 • چهارشنبه 1394/02/02 - تعداد بازدید 40 مرتبه
  امید: سلاااااام؛ می گم حواستون که هست؟ حواستون به اینکه از بحثا برداشت اشتباه نکنین! آخه ممکنه از اونور بوم بیفتیم. آخه می شناسم کسانی رو که ب
 • سه شنبه 1394/02/01 - تعداد بازدید 49 مرتبه
  امید: سلاااااااام؛ امروز یکی از همکارا بهم گفت: "باورم نمی شه! فردا چهلم مادر آقای رزاقه. چه زود گذشت! مگه می شه؟ انگار، دیروز بود!" انگشت به دهن
 • دوشنبه 1394/01/31 - تعداد بازدید 40 مرتبه
  امید: سلاااااام؛ راستش یه لقمه غذا رو اگه دوبار بجوی، می شه غورتش داد؛ ولی فرقش با لقمه ای که خوب جویده بشه از زمین تا آسمونه. باور نداری مجله
 • یکشنبه 1394/01/30 - تعداد بازدید 55 مرتبه
  امید: سلاااااام؛........... راستش صبح تا حالا دارم فکر می کنم که بحثو چه جوری شروع کنم؛ یعنی منظورم اینه که از کجا شروع کنم. یه دفعه یاد حرف یکی از د
مشاهده آرشیو کامل مطالب
کمی طاقت داشته باشید...
مشاهده تالارهای اعضا

  • حضور امید، حسین تکلو و خانم عوض زاده در برنامه اردیبهشت
  • 19 اسفند 1392
  • حضور امید، حسین تکلو و خانم عوض زاده در برنامه اردیبهشت
  • 12 اسفند 1392
  • همایش هم اندیشان دزفول ، اهواز ، اندیمشک ، شوشتر - در دزفول
  • 24 بهمن 1392
  • همایش هم اندیشان تهرانی - قرچک ورامین
  • 8 آذر 1392
  • همایش اندیشه سبز - مشهد مقدس
  • 9 آبان 1392
  • هم اندیشان در همایش بزرگداشت حافظ
  • 19 مهر 1392
  • چهارمین میزبان هم اندیشان در صداوسیما : برنامه پنجشنبه اردیبهشت
  • 18 مهر 1392
  • سومین حضور امید در تلویزیون - برنامه اردیبهشت
  • 8 مهر 1392
  • همایش هم اندیشان مشهد مقدس
  • 27 شهریور 1392
  • اولین همایش طرح همیاری بانوان هم اندیش
  • 26 مرداد 1392
  • حضور امید در برنامه طلوع
  • 1391
  • اولین تصویر گرفته شده از پیام
  • نمایشگاه کتاب تهران
  • فعالیت های شخصی و ابراز علاقه هم اندیشان
  • نمایشگاه کتاب 1392
  • نمایشگاه کتاب تهران
  • اردیبهشت 1392
  • همایش یزد هم اندیشان
  • اسفند 1391
  • اولین همایش هم اندیشان تهرانی
  • 22 مهر 1391

« در حال حاضر باشگاه هم اندیشان فعالیتی ندارد. ادامه بحث ها در وبلاگ جناب بیدگلیان جریان دارد »


اگر در این سایت عضو می شوید ، حتما شهر خود را نیز وارد کنید.
پس از عضویت در این سایت می توانید در بخش انجمن های تخصصی به فعالیت پرداخته و با دیگر هم اندیشان بحث و گفتگو داشته باشید.

»آرشیو پیامکهای باشگاه

»آلبوم عکس خاطرات

»آلبوم فیلم

»درباره هم اندیشان

»مرجع شماره های کاربردی


هم اندیشان شنبه 17 آبان ماه 1393

مجموعاً 0 امتیاز از 5 توسط 0 نفر
| نظرات داده شده (0) | مربوط به موضوع: 1393 ، فلسفه حجاب ،

هم اندیشان شنبه 17 آبان ماه 1393

امید: سلااااام؛ بالاخره کار خودتون رو کردین؟... باشه! هر چی شماها بگین... (حتما الان دارین می گین این امید خان اول هفته ای، چی داره برا خودش می گه!) فکر می کردم من دارم آلزایمر می گیرم؛ ولی مثل اینکه شماها وضعتون از من بدتره! بابا! رای آورده! موافقای ادامه ی بحث، بیشترن. خیلی هم بیشترن. 690 در مقابل 117؛ البته یه چیز هم بگما! طبیعی بود؛ چون خیلی چیزا هنوز مونده که باید درباره اش بحث کنیم و البته همونطور که الان مشاهده خواهید کرد، بحث داره جدی تر و پیچیده تر و سخت تر می شه. خدایا به امید تو...

******

سلام هم اندیشان! آقا امید حرف های شما درست؛ ولی قبول کنید حس های ما رو نمی تونید درک کنید؛ چون شما از یه زمانه ی دیگه هستید و با ما اختلاف سنی زیادی دارید. حرف های دوستان هم درسته! دارم به همه حتی دست اندرکاران هم اندیشان می گم هیچ وقت ظاهر رو نبینید. نیت رو درست کنید. من روایت ها و داستان های واقعی رو شنیدم که ظاهر خوش تیپ ولی در عین حال ذات، باطن و نیت خوب داشتن و با این شرایط، خدا تا حدی کنار اومده.

(ز، از استان اصفهان)

امید: بابا! الان همه فکر می کنن من مال عهد دقیانوسم! من فقط 41 بهار از عمرم گذشته! (چه رمانتیک!) بعدشم: اگه به قدیمی بودن باشه؛ خدا قدیمی ترین قدیمی ها است. پس کلا حرفاش باید... نعوذبالله... می دونین؟ برا خدا، رو یه اصولی، یه چیزایی همیشه مهم بوده، هست و خواهد بود. صداقت و راستگویی قدیمی می شه؟ امانتداری چی؟ حالا حجاب هم همینطوره! به دلایلی که بعضیاش رو می دونیم و بعضیاش رو هم نه، حکم خدا است؛ ولی جالبه که خداوند درباره نوع و رنگ پوشش، صحبتی به میان نیاورده. این ماییم که باید از یه طرف بر اساس حد و حدودی که دین برا حجاب تعیین کرده و از طرف دیگه بر اساس عقل و با توجه به شرایط زمانی و مکانی ببینیم چیکار می تونیم بکنیم که هم رضایت خدا توش باشه (نوع و رنگ پوششمون، مفسده انگیز نباشه) و هم خودمون از پوششی که انتخاب کردیم راضی باشیم. راستی! جواب حرف آخرت. اگه از این قسمتش که: "با این شرایط، خدا تا حدی کنار اومده!!!!" بگذریم، باید بگم: خودت اگه جای خدا بودی، با کسی که همه ی کارهاش خوبه و فقط حجابش باعث کلللی مفسده تو جامعه شده، چه کار می کردی؟ (یه آدم بد حجاب می تونه حساب کنه که فقط تو یه روز عمرش چند نفر رو به گناه انداخته؟)   

******

سلام به هما. دارم انار می خورم با پره های وسطش. یکم تلخه؛ ولی خیلى می چسبه. یه آقایى که متخصص طب سنتیه دیشب توی حسینیه از خواص انار می گفت. خلاصه جاتون خالی. فقط نمی دونم چرا گوشیم چسبیده به دستم.

(گل زری از نجف آباد)

امید: دلم همین الان خواست!

******

سلام امید؛ اعتماد به نفسم پایینه. می دونی چرا؟ چون پدر و مادرم از بچگی لهم کردن. خوردم کردن. همیشه حرف، حرف اونا بود. من حق انتخاب نداشتم. حق نظر دادن نداشتم. نمی تونم با جزییات بگم چون خیلی سوزناک و زیاده.

امید: مقاله ی روانشناسیمون (صفحه ی 790) رو حتما بخون. ساعت 17 به روز می شه. 

******

سلام؛ با اجازه آقایون و آقا پسرا باید بگم که 99 درصد مردا دنبال دوستى با جنس مخالف هستن و براشونم مهم نیست که طرفشون کیه یا بعدش چه اتفاقى می افته. از خانوما و دختر خانوماى عزیز می خوام که خودشونو زیاد اذیت نکنن. حجاب، وظیفه ی هر زنى است. مسلمان، مسیحى یا یهودى نداره. حضرت فاطمه، حضرت مریم، آسیه خانوم... اینا الگوهاى ما هستن. این دلیلایی که میارین همه اش بهانه است. فکر کنید مردا وجود ندارن. شما وظیفه تونو انجام بدین. می خواین کیو گول بزنید؟ می خواین داشته هاتونو به رخ کى بکشید؟ که ما چیا داریم و شما ندارید؟! می خواین دل کیو بسوزنید؟ تا کى؟ آخرش چى؟ خوشگل هستین که هستین! به پسرا و شوهراى مردم چه! واسه گناهاتون دلیل نیارین!

(حلیمه، 19ساله از پیشوا)

امید: ولی این 99 درصده رو خوب نیومدیا! بابا! همه ی ما مردا رو بردی زیر علامت سوال. هممون رو! من موندم این آمارای اینقدر دقیق رو از کجا می یارین؟! بابا! خوب و بد، همه جا هست. بابا!

******

سلام؛ خواهشا این قدر شعار نده! توهین نشه ها؛ ولی احساس می کنم ماها ندید بدیدم. دوست برادرم برای ماموریت کاری رفته بود خارج از کشور. می گفت خانمی که مترجم ما بود همیشه لباس های خیلی راحتی می پوشیده و ما هم فقط همیشه تو بحر اون بودیم؛ اما بعد از مدتی کاملا عادی شد و اون حس رو نداشتیم.

(سارا و شیلا، می دونم درج نمی شه آخه مخالف بودیم)

امید: خب! اگه اینطوره پس چرا تو غرب، اوضاع، بدتر شده؟ راستی! می دونین یه شبهه ای که برا حجاب مطرح می کنن اینه که: "انسان بر هر آنچه که از آن منع می شود حریص است؛ پس حجاب هم می تونه مردها رو حریص تر کنه." پاسخ شهید مطهری (ره): "انسان به چیزى حرص مى ‏ورزد که هم از آن ممنوع شود و هم به سوى آن تحریک شود؛ به اصطلاح تمناى چیزى را در وجود شخصى بیدار کنند و آنگاه او را ممنوع سازند؛ اما اگر امرى اصلاً عرضه نشود یا کمتر عرضه شود، حرص و ولع هم نسبت بدان کمتر خواهد بود." و پاسخی دیگه که تو کتاب پرسمان حجاب شناسی از بخش فرهنگی دفتر آیت الله فاضل لنکرانی بهش اشاره شده: "حجاب اگر همان گونه که خواسته ی اسلام است، رعایت شود، موجب حریص شدن مردان و نامحرمان نمی شود. فردی که از مقابل خانه ای می گذرد، فقط هنگامی برای سرک کشیدن به درون آن وسوسه می شود که در آن خانه، باز و چیزی از درون آن پیدا باشد که توجه او را به خود جلب کند؛ در این صورت برای دیدن تحریک می شود ولی اگر در خانه بسته باشد، دیگر عامل تحریک کننده ای برای دیدن وجود نخواهد داشت. زن هم اگر پوشش الهی را رعایت کند و رفتارهایش نیز چنان باشد که باعث طمع هوس بازان نشود، دیگر چیزی توجه مرد را جلب نخواهد کرد تا برای دیدن آن به حرص و ولع بیفتد."

******

سلام؛ اسلام هیچگاه نگفته حتما چادر! چرا آدما رو به دو دسته کردن؟ چادرى، محجبه و مانتویى، بد حجاب! کاش اینقدر که می گیم از خدا بترس یه کم یاد می دادیم عاشق خدا باشیم. آدما رو دسته بندی نکنیم!

(عارفه، 27 ساله از نوشهر)

امید: نمی دونم کیا این کار رو می کنن؛ ولی ما ملاکمون دینمونه و تو دین هم همه چیز مشخصه. اگه دقت هم کرده باشین رو در بعضی مغازه ها پوسترهایی زده که نوشته: حجاب اسلامی را رعایت کنید. برا نمونه هم عکس هر دو مدل چادر و مانتو رو به عنوان حجاب های صحیح، زده. منتها چادر و مانتویی که بدن نما نباشه! می دونین که؟ اگه بدن نما باشه نبودنش شاید بهتر باشه! شنیدین که الان شهید مطهری (ره) چی گفت؟ گفت: "انسان به چیزى حرص مى ‏ورزد که هم از آن ممنوع شود و هم به سوى آن تحریک شود؛ به اصطلاح تمناى چیزى را در وجود شخصى بیدار کنند".

******

سلام؛ سوال مهم: با یکى از دوستاى بدحجابم صحبت می کردم. گفتم می دونى حجاب بدت مردا رو به گناه میندازه؟ گفت: تو ایران مردا چون عقده اى شدن نمی تونن نگاهشونو کنترل کنن، تو اروپا به هیچ وجه اینطور نیست. (قبلا به اروپا سفر کرده) چه جوابى باید بهش داد؟

(نگین، تهران)

امید: نمی دونم دوستت چقدر اروپا بوده؛ ولی منم رفتم سراغ دوست و همکارم آقای رزاق که 15 سال تو یکی از کشورهای اروپایی بوده. می گه: وقتی هر کسی آزاده تا هر کاری دلش می خواد بکنه، برا چی باید حرص هم بزنه؟ حرص نمی زنه؛ چون از نوجوونی هر کاری کرده و الان هم می کنه! آقای رزاق می گه: هزینه ی این آزادی ها برا جامعه ی اروپا خیلی سنگینه! راستش! با این حرف آخرش یاد حرفای دوستم افتادم که از یکی از کشورهای صنعتی و پیشرفته اروپایی اومده بود. می گفت: یه چیزی برام عجیب بود. دخترهای نوجوون باردار تو خیابون، خیلی زیاد بودن!

******

امام على علیه السّلام فرموده اند: پوشیده و محفوظ داشتن زن مایه ی آسایش بیشتر و دوام زیبایى اوست. سفارش تمام ائمه و پیامبران رعایت حجاب زنان است.

(سمیه ‌رمضانی، ‌تهران، ‌۲۳ ساله)

امید: خب! قبل از خداحافظی بگم که یکی از هم اندیشا که دانشگاه آزاد، واحد علوم و تحقیقات تهران، کارشناسی ارشد می خونه می گه طبق گفته ی معاونت فرهنگی دانشگاه، اگه حداقل 7 نفر باشن می تونن کانون تشکیل بدن و حمایت مالی هم می شن. مثلا کانون هم اندیشی محیط زیست. اگه کسی تو اون دانشگاه تحصیل می کنه و موافق تشکیل چنین کانونیه اول پیامکش بنویسه: "کانون" در پناه حق باشین.

به اشتراک بگذارید...

کد امنیتی رفرش

مطالب مشابه:

 1. هم اندیشان یکشنبه 24 اسفندماه 1393
 2. هم اندیشان شنبه 23 اسفند ماه 1393
 3. هم اندیشان چهارشنبه 20 اسفند ماه 1393
 4. هم اندیشان سه شنبه 19 اسفندماه 1393
 5. هم اندیشان دوشنبه 18 اسفند ماه 1393
 6. هم اندیشان یکشنبه 17 اسفند ماه 1393
 7. هم اندیشان شنبه 16 اسفند ماه 1393
 8. هم اندیشان چهارشنبه 13 اسفندماه 1393
 9. هم اندیشان سه شنبه 12 اسفند ماه 1393