• دوشنبه 1394/02/14 - تعداد بازدید 1 مرتبه
  سکانس 1، پلان 1، روز، خارج:  کاپیتان، چمدانش را به یک دست و کلاه لبه دار سفیدش را به دست دیگرش گرفته. روی دماغه، رو به دریا، مثل مجسمه ای ایستاد
 • یکشنبه 1394/02/13 - تعداد بازدید 20 مرتبه
  س ل ا م؛ ببخشید که امروز سلامم شل و وله! آخه نه اینکه چند روز، تعطیلی بوده؟ حسابی پشتم باد خورده! نگران نباشینا! درست می شه. چند تا پیامک بخونم ت
 • چهارشنبه 1394/02/09 - تعداد بازدید 27 مرتبه
  امید: سلاااااام؛ خودتونو برا اولیش آماده کنین...  
 • سه شنبه 1394/02/08 - تعداد بازدید 38 مرتبه
  امید: سلااااااام بر دوستان بامرااااااام؛ راستش! آدما گاهی به دلایل مختلف، گیج می زنن. گاهی بدجور و گاهی هم کم جور! منم ظاهرا دیروز بدجور گیج ز
 • دوشنبه 1394/02/07 - تعداد بازدید 67 مرتبه
  امید: سلاااااام؛ خدا حفظتون کنه دوستان بامرااااام
 • یکشبنه 1394/02/06 - تعداد بازدید 83 مرتبه
  امید: سلاااااااام؛ می گم اگه یه راننده به پلیس بگه: "باور کن تا حالا من یواشکی بارها با سرعت 180 تا هم رفتم و هیچ اتفاقی نیفتاده. بذارین من راحت ب
مشاهده آرشیو کامل مطالب
کمی طاقت داشته باشید...
مشاهده تالارهای اعضا

  • حضور امید، حسین تکلو و خانم عوض زاده در برنامه اردیبهشت
  • 19 اسفند 1392
  • حضور امید، حسین تکلو و خانم عوض زاده در برنامه اردیبهشت
  • 12 اسفند 1392
  • همایش هم اندیشان دزفول ، اهواز ، اندیمشک ، شوشتر - در دزفول
  • 24 بهمن 1392
  • همایش هم اندیشان تهرانی - قرچک ورامین
  • 8 آذر 1392
  • همایش اندیشه سبز - مشهد مقدس
  • 9 آبان 1392
  • هم اندیشان در همایش بزرگداشت حافظ
  • 19 مهر 1392
  • چهارمین میزبان هم اندیشان در صداوسیما : برنامه پنجشنبه اردیبهشت
  • 18 مهر 1392
  • سومین حضور امید در تلویزیون - برنامه اردیبهشت
  • 8 مهر 1392
  • همایش هم اندیشان مشهد مقدس
  • 27 شهریور 1392
  • اولین همایش طرح همیاری بانوان هم اندیش
  • 26 مرداد 1392
  • حضور امید در برنامه طلوع
  • 1391
  • اولین تصویر گرفته شده از پیام
  • نمایشگاه کتاب تهران
  • فعالیت های شخصی و ابراز علاقه هم اندیشان
  • نمایشگاه کتاب 1392
  • نمایشگاه کتاب تهران
  • اردیبهشت 1392
  • همایش یزد هم اندیشان
  • اسفند 1391
  • اولین همایش هم اندیشان تهرانی
  • 22 مهر 1391

« در حال حاضر باشگاه هم اندیشان فعالیتی ندارد. ادامه بحث ها در وبلاگ جناب بیدگلیان جریان دارد »


اگر در این سایت عضو می شوید ، حتما شهر خود را نیز وارد کنید.
پس از عضویت در این سایت می توانید در بخش انجمن های تخصصی به فعالیت پرداخته و با دیگر هم اندیشان بحث و گفتگو داشته باشید.

»آرشیو پیامکهای باشگاه

»آلبوم عکس خاطرات

»آلبوم فیلم

»درباره هم اندیشان

»مرجع شماره های کاربردی


هم اندیشان یکشنبه 29 تیرماه 1393

مجموعاً 0 امتیاز از 5 توسط 0 نفر
| نظرات داده شده (0) | مربوط به موضوع: 1393 ، ترس از ازدواج ،

هم اندیشان یکشنبه 29 تیرماه 1393

امید: سلاااام؛ می گم حواستون بود که چقدر قوی، بحث ترس از ازدواج رو شروع کردین؟ پاسخ هاتون به اولین موردی که مطرح شد، بی نظیر بود. این مورد که یه عامل ترس از ازدواج، سختی هایی هستش که تو زندگی دیگران می بینیم و یا گله واگویه هایی که از زندگی مشترکشون پیش ما می کنن. پیامک بعدی هم می تونه پاسخمون به این مورد رو کاملترش کنه؛ ولی گفته باشم که جوابش یه کم طولانیه ها! یه وقت با چوب، دنبالم نکنین!

******

امید! یه جایی خوندم که "ازدواج، رنج مقدسه"، خب! یعنی چی؟؟؟

(پریناز پویان، 18 ساله، مشهد)

امید: تعبیر جالبیه! رنج مقدس! می دونین چرا؟ چون ازدواج هم مثل هر چیز دیگه ای تو این دنیا در کنار شیرینی هاش، با سختی هایی همراهه. گفتم مثل هر چیز دیگه! بذارین براتون مثال بزنم. مگه سفر، لذت بخش نیست؟ ولی براش چقدر باید سختی کشید؟ از پس انداز پول برای تامین هزینه سفر گرفته تا راهی که باید طی بشه، پیاده روی، گرما و سرما و... حتی خیلی وقت ها خورد و خوراکت دیر و زود می شه؛ محل اقامتت با مشکلاتی همراهه و... ولی چون هدف داری، سختی هایی که در کنار شیرینی هاش هست رو به جون می خری. خب! ازدواج هم همینطوره؛ ولی با این تفاوت که چون مورد تاکید خداونده؛ کنار اومدن با سختی هاش هم مقدسه. به هر حال اگه کسی این واقعیت رو به رسمیت بشناسه، با دیدگاه درستی وارد رابطه ازدواج شده و این ذهنیت بهش کمک می کنه که نه تنها با هر چیزی ناراحت و افسرده نشه بلکه به خاطر تلاش و ایستادگی که برای حفظ این رابطه مقدس می کنه احساس آرامش هم داره. راستی! بچه داری هم رنج مقدسه؛ نیست؟ بچه خیلی شیرینه؛ ولی در کنارش... 

******

سلام هم اندیشان؛ مشاعره:

یاری آنست که زهر از قبلش نوش کنی

نه چو رنجی رسدت یار فراموش کنی

(فاطمه، 18 ساله، گنبد کاووس)

امید: چه جالب! این شعری که از جناب سعدی برامون گفتی یه جورایی تکمیل کننده حرف های آغازینی بود که الان زدیم. خب! حالا دوباره "ی" بدین. اینم بیت بعدی شعر. حیفم اومد نگم...

هاون از یار، جفا بیند و تسلیم شود

تو چه یاری که چو دیگ از غم دل جوش کنی؟

******

سلام امید و هم اندیشان! من پنج ماهه عروسی کردم. من و همسرم همیشه حسرت می خوردیم که ماشین نداریم یا خونه مستقل نداریم. باور کن امروز دوستمو دیدم که مجرد بود. با این که پولدارن حسرت یک دقیقه از زندگی منو می خورد. اونوقت بود که به حرف استاد قرائتی رسیدم که گفت: "از زندگی دیگران عکس نگیرید؛ فیلم بگیرید"

(مایسا از بندرترکمن)

******

صبورانه در انتظار زمان بمان! هر چیز در زمان خودش رخ خواهد داد! یک باغبان حتی اگر باغش را غرق آب هم کند، درختان، خارج از فصل خود میوه نمی دهند!

(فرناز، چشمه کوزان)

******

سلام دوستان؛ آقا امید! یادتونه می گفتید اگه تو هر کاری نیت خالص خدایی داشته باشید سختیشو حس نمی کنید؟ به حرفتون رسیدم. 5 شنبه آش نذری داشتیم. نمی دونید پخش نذری تو هوای 40 درجه چه حسی داره. انگار داری رو فرش قرمز خدا قدم می زنی. اونم نه رو زمین بلکه تو عرش. راستی هوا خیلی گرمه به یاد امام حسین (ع) آب رو درست مصرف کنیم.

(عباسی، دانشجوی پرستاری از روستای بکندی، قزوین)

******

یه سلام گرم تابستونی به هم اندیشان عزیز و آقا امید؛ نماز روزه هاتون قبول. چند روز پیش همسرم میوه جات خریده بود. منم همه میوه ها رو ریختم توی سینک و داشتم می شستمشون. نگاه کردم دیدم میوه ها زیاده و اگه بخوام همین جوری یکی یکی زیر آب بگیرم و بشورم دیگه باید فاتحه آب رو خوند. سریع شیر رو بستم و رفتم یه ظرف آوردم و توش رو پر آب کردم. همه میوه ها رو ریختم تو اون و شستم. حس خیلی قشنگی بهم دست داد. فضای آشپزخونه بوی ناب هم اندیشی می داد.

(ملیحه میرزا علی از آق قلا، ترکمن صحرا)

******

سلام؛ به نظر من یکی از دلایل ترس از ازدواج ممکنه خانواده خود طرف باشه. مثلا مامانم همش بهم می گه به خاطر این اخلاق بدی که تو داری ازدواج کنی فکر نکنم حتی یک روزم با شوهرت بسازی و دوام بیاری.

(سارا از لنگرود)

******

مشاعره:

باید ای دل اندکی بهتر شویم

یا نه اصلا آدمی دیگر شویم

از همین امروز هنگام نماز

با خدا قدری صمیمی تر شویم

(زهرا شیری، 20 ساله، صغاد)

******

سلام به هم اندیشان؛ به نظرتون ترس از ازدواج بیشتر توی پسراست یا دخترا؟ خیلی بهش فکر کردم ولی به نظرم بیشتر توی دخترها یافت می شه. البته ازدواج واقعا ترس داره. چرا نترسیم. باید اتفاقا بترسیم تا بهتر انتخاب کنیم. تا بیشتر دقت کنیم. با این همه بی اعتمادی که توی جامعه ی ماست دلیل این همه ترسم بجاست.

(نیلوفر از تهران)

امید: می گم جمله آخرت آهنگین بودا. یه بار دیگه بگو!... شنیدن جمله های آهنگین خیلی کیف می ده. الکی که مشاعره به پا نکردیم!

******

بایدم ترس از ازدواج داشت. بعد 7 سال زندگی مشترک، به لطف همسرم زندان بودم تا دو روز پیش مهریه اش رو تا آخرش گرفت و رضایت داد تا آزاد بشم. همون که می گفت بیشتر مهرم کن من که بگیر نیستم.

(امید، 30 ساله، تهران)

امید: هم اندیشان حرف جالبی زدن. گفتن شنیدن و یا دیدن این شکست ها تو زندگی دیگران، نباید باعث عقب نشینیمون از ازدواج بشه؛ باید "تجربه" بشه. 

******

سلام؛ به نظرم 90 درصد ترس از ازدواج فقط مربوط می شه به توقعات زیادی، مهریه های بالا، مخارج گرفتن عروسی، مسکن، طلا و غیره که خودتون می دونید؛ پس دیگه به چیزای دیگه ربطش ندید.

(فاطمه، تهران، پیروزی)

امید: می گم اون نود درصد رو از کجا آوردی؟ الان کلللی خبرنگار می ریزن رو سرت! می دونی که؟ خوراکشون آماره! اونم آمارای تکان دهنده. راستی! حالا که بحثش مطرح شد، پاسختون چیه؟ واقعا چطور باید با توقعات زیاد، مهریه های بالا، خرید و مراسم آنچنانی و... کنار اومد؟ خب! خیلی ها می گن اگه این کارا رو نکنیم آبرومون می ره. فلان دوستم فلان کارو کرده اگه من نکنم... مهریه خواهرم یا دختر خالم اینقدر بوده و اگه من... اول پیامک بنویسین: توقع          

******

سلام دوستاى عزیزم؛ گاهى وقتا یادم میره از خدا بابت نعمت هاى فراوووونى که در اختیارم گذاشته تشکر کنم؛ اما بعد مدتى متوجه می شم همین ناسپاسى ها مشکلاتمو چند برابر می کنه. پس همیشه و در همه حال ازش سپاسگزار باشیم. یا على!

(آمنه موسى پور، لنگرود)

امید: یه خوبی هم اندیشان اینه که نمی ذاره رازهای خاصی که چرخ روزگار بر  مبنای اون ها می چرخه و دونستن و عمل کردن بهشون سرنوشت انسان رو  متحول می کنه، مورد غفلتمون قرار بگیره. دعای پدر و مادر خاصه! شکرگزاری هم همینطور؛ و چون خاصه، باعث آرامشمون می شه. چرا خاصه؟ چون تو قرآن به طور خاص ازش صحبت به میون اومده؛ پس نعمت هایی که خدا بهمون داده رو دونه به دونه نام ببریم و شکر کنیم. کاری کنیم که پدر و مادرمون دعامون کنن. با این اوصاف، اغراق نیست اگه بگیم صدای شکرگزاری بنده و صدای دعای پدر و مادر در حق فرزند، ازجمله تاثیرگذارترین صداهایی است که در این عالم طنین انداز می شن. تاثیرش کلللی می تونه تو ازدواج هم نقش مهمی داشته باشه.

******

سلام علیکم؛ طاعات و عباداتتون قبول. مهسا خانم! من با نظر شما مخالفم؛ چون اگه اقدام به ازدواج با آمادگی و اون "آگاهی" که همیشه حرفش تو هم اندیشان هست و البته انتخاب درست، همراه باشه، دیگه دلیلی واسه ترس و تردید باقی نمی مونه!

(نجمه آل بوبالد "دخترعرب" 23 ساله از اهواز)

******

سلام؛ در مقدمه بحث جدید باشگاه می خواستم کتاب "راهنمای ازدواج" اثر امیر ملک محمودی از انتشارات میراث ماندگار رو معرفی کنم. خیلی کتاب خوبیه. پشیمون نمی شید.

(فاطمه خانم، دختر فارس از جیرفت)

******

سلام؛ به نظر من آدمای این دوره و زمونه راحت طلب شدن. حاضر نیستن خودشونو زیر بار مسئولیت ببرن. واسه همین ترجیح می دن مجرد بمونن تا مسئولیت نداشته باشن. منم این ترسو داشتم اما یه هفته است ازدواج کردم.

(الهه از ارومیه، 71)

******

سلام... چند وقتی بود که حال دلم خوب نبود. سراغ شما هم نمی اومدم! داشتم خطا می رفتم. ترسیدم سمت شما بیام و بازم با حرفاتون قانعم کنین! بالاخره توی همین روزای عزیز یه اتفاقی برام افتاد. تلخ تلخ... غصه خوردم. گریه کردم... در آخر تسلیم شدم؛ چون صلاحم در اون اتفاق بود! الان حالم خوبه و آرامش دارم! ممنون که هستین!

(رقیه، ۲۳ ساله، تهران)

******

سلام هم اندیشان؛ من 4 ساله عروسی کردم و از زندگیمم خیلی راضیم. شوهر و نارین دختر 2 ماهمم رو خیلی دوست دارم. عشق تو زندگی باشه همه چی حله! 

امید: این پیامکو برا اونایی گذاشتم که خیلی از ازدواج می ترسن؛ تا ترسشون بریزه!

******

یک جو ثمر نمی برد از خرمن کمال

در دل هر آن که تخم محبت نکشته است

تفسیرش با دوستان.

(صدیقه از نکا)

******

سلام؛ الان تو حسینیه ام. امروز مراسم نخل بردارى داشتیم. زیر نخل به یاد شما هم بودم. با اینکه خستگى و تشنگى زیادى دارم ولى حس جالبى دارم. نمی دونم چرا...

(على اصغر خادمى، 2+370، خالدآبادیم)

امید: چون کارت رو داری با اعتقاد قلبی انجام می دی. کلا کارهای معنوی وقتی با اعتقاد قلبی همراه باشه موجب آرامش می شه. بالاخره این فرمولیه که خدا برا این عالم نوشته. کسانی که به این فرمول بی توجه باشن کلاهشون پس معرکه اس؛ یعنی منظورم اینه که نهایت کارشون افسردگیه. چرا؟ چون به هر چی برسن می بینن بازم یه چیزی تو زندگیشون کمه! یه گمشده ای دارن. حالا نگو که نبود این معنویت اس و خبر ندارن. یه کارایی نماز همینه.

******

سلام؛ آرامش، سهم قلبی است که در تصرف خداست. روح و جانتان آکنده از آرامش...

(فریدون هدایتی، 29 ساله، مدت عضویت در هم اندیشان 23 ماه از زنجان شهرستان طارم، هزارود) 

******

سلام امید؛ حواست نبود که شنبه تعطیله گفتی شنبه می بینمتون! (محدثه) امید: خدا کنه همه مثل شما متوجه "شده بوده باشن". (می گم این فعلی که گفتم، تو دستور زبان فارسی، چه زمانی محسوب می شه؟! اگه گفتین؟ خودم که نفهمیدم!)

******

سلام؛ امید خان! دیشب شیطونو همچین ضایع کردم! بعد افطار بهم گفت حالا بذار یه کم جون بگیری بعد نماز می خونی. منم قشنگ رفتم تو حیاطمون وضو گرفتم و اومدم نماز خوندم. اینا همه اش تاثیرات هم اندیشانه.

(فائزه از دورود)

******

تصویر ذهنی: "سرنوشت را نمی توان از سرنوشت" دوست عزیزی که این جمله زیبا رو واسه باشگاه فرستاده بودی، تشکر! خیلی تاثیرگذار بود. باعث شد تو کارایی که انجام می دم دقت بیشتری داشته باشم؛ چون گاهی هیچ راهی واسه جبران وجود نداره.

(حدیثم)

امید: می گم بحث سرنوشت رو تو هم اندیشان قدیم (570) حتما دنبال کنین؛ از امروز شروع شده. آمار سرشماری هم به 24882 نفر رسیده. ممنون که هستین. امشب به یاد همدیگه باشیم. خدا پشت و پناهتون باشه.

به اشتراک بگذارید...

کد امنیتی رفرش

مطالب مشابه:

 1. هم اندیشان یکشنبه 24 اسفندماه 1393
 2. هم اندیشان شنبه 23 اسفند ماه 1393
 3. هم اندیشان چهارشنبه 20 اسفند ماه 1393
 4. هم اندیشان سه شنبه 19 اسفندماه 1393
 5. هم اندیشان دوشنبه 18 اسفند ماه 1393
 6. هم اندیشان یکشنبه 17 اسفند ماه 1393
 7. هم اندیشان شنبه 16 اسفند ماه 1393
 8. هم اندیشان چهارشنبه 13 اسفندماه 1393
 9. هم اندیشان سه شنبه 12 اسفند ماه 1393